Zakładamy system alarmowy
Planujesz remont domu? To doskonała okazja, aby właśnie teraz zainstalować system alarmowy. Od czego zacząć?
Chcesz kupić system alarmowy? To inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Aby przyniosła Ci jak najwięcej korzyści, należy ją przeprowadzić we właściwy sposób – dlatego zaplanowanie oraz późniejszy montaż systemu najlepiej zlecić profesjonaliście.
Instalator potrzebny od zaraz
Jak znaleźć właściwego fachowca? Poszukiwania możesz rozpocząć od sprawdzonych firm instalatorskich, poleconych przez Twoją rodzinę czy znajomych, którzy skorzystali już z usług konkretnego wykonawcy i są zadowoleni z posiadanego systemu alarmowego. Inną możliwością jest skorzystanie z polecenia osób związanych na co dzień z branżą zabezpieczeń. Renomowani producenci systemów alarmowych, jak np. firma SATEL, posiadają swoich dystrybutorów, z których część zajmuje się również wykonawstwem. Jeśli zaś sami takich usług nie świadczą – z pewnością polecą zaufanego profesjonalistę.
Sprawdzonego instalatora znajdziesz również przez rekomendację firm ochroniarskich, specjalizujących się w monitoringu. Duże możliwości daje także Internet. Dzięki jego zasobom bez problemu wyszukasz organizacje zrzeszające firmy, które specjalizują się w instalacji systemów alarmowych. Przynależność do takiej organizacji wymusza na wykonawcy spełnianie określonych wymagań, co gwarantuje wysoki poziom świadczonych przez niego usług.
Określ swoje oczekiwania
Przed spotkaniem z instalatorem warto zastanowić się, które funkcje systemu alarmowego będą dla Ciebie i Twoich najbliższych szczególnie istotne. Podanie tych informacji profesjonaliście umożliwi mu zaprojektowanie instalacji w taki sposób, aby w jak największym stopniu spełniała ona Wasze oczekiwania i odpowiadała preferencjom każdego z domowników. Każda informacja jest cenna, dlatego warto sporządzić listę.
W czasie samej rozmowy, przedstaw instalatorowi jak najwięcej informacji dotyczących przyzwyczajeń i obowiązków domowników oraz ich rytmu dnia. Poinformuj instalatora czy posiadasz psa lub planujesz go mieć w najbliższym czasie. Jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne, również należy o tym powiedzieć – wówczas instalator pomoże dopasować poszczególne rozwiązania w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić (lub – w przypadku bardzo małych dzieci – wręcz utrudnić) samodzielne korzystanie z systemu alarmowego. Omówienia wymagają również kwestie preferowanych lub najwygodniejszych metod sterowania (lokalnie lub zdalnie) oraz rodzajów zagrożeń, jakie mają być wykrywane przez system (tylko włamania, czy również pożar, zalanie itd.). Ważny będzie również sposób sygnalizowania niebezpieczeństwa.
Warto również zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, jakie może realizować Twój system alarmowy – np. sterowanie automatyką domową. Funkcja ta daje wiele możliwości – pod pojęciem automatyki może się bowiem kryć zarówno sterowanie bramą garażową za pomocą pilota, jak również zarządzanie pracą instalacji elektrycznych w domu: oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, rolet, zraszaczy ogrodowych itd. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tą funkcjonalnością, warto wcześniej pomyśleć nad interesującymi Cię rozwiązaniami i również przekazać je instalatorowi.
System alarmowy dobrze dopasowany
Co jeszcze warto mieć na uwadze? Aby system alarmowy spełniał swoją funkcję jak najlepiej, ustal z instalatorem kiedy, w których częściach Twojego domu oraz na jak długo czuwanie ma być załączane. Możesz je np. włączać w całym domu przed wyjściem do pracy lub np. w wybranej części domu (np. w garażu, na poddaszu) w czasie obecności domowników lub przed pójściem spać, czy włączyć czuwanie tylko wybranych urządzeń (np. czujki magnetyczne w drzwiach i oknach – co pozwoli na swobodne poruszanie się po domu np. w nocy).
Jeżeli chodzi o wykrywanie przez system zagrożeń, możesz sam zdecydować, w którym momencie czujki zareagują na dane zdarzenie. Obecność włamywacza może zostać wykryta albo w chwili, gdy zbliży się do ogrodzenia, lub dopiero w momencie, gdy będzie próbował wybić szybę w oknie. Innym typem zdarzenia, które może być sygnalizowane przez system jest np. niekontrolowany wyciek wody, ulatnianie się gazu (metanu, propanu-butanu lub czadu), pierwsze oznaki pożaru a nawet… próba uśpienia domowników takimi substancjami, jak np. opary chloroformu.
Jako przyszłego użytkownika, powinno Cię również interesować to, w jaki sposób system alarmowy zareaguje, gdy wykryje niepożądaną sytuację. O alarmie może poinformować otoczenie głośnym dźwiękiem i błyskającym światłem sygnalizatora – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Poza tym informacja o zdarzeniu może zostać przesłana bezpośrednio na Twój telefon (w postaci połączenia, jak również przez wiadomość SMS) lub do wyznaczonych przez Ciebie, zaufanych osób – np. zaufanego sąsiada.
Jeżeli wybrałeś agencję ochrony i korzystasz z ich usługi monitoringu, jej pracownicy również mogą otrzymać powiadomienie, co umożliwi im szybszą interwencję
Ponadto, w dobie wszechobecnych technologii mobilnych, możesz otrzymywać powiadomienia na smartfona za pośrednictwem takich aplikacji, jak np. INTEGRA CONTROL, VERSA CONTROL czy PERFECTA CONTROL – wybór zależy od centrali, która zostanie u Ciebie zainstalowana.
Jak zamontować system alarmowy w domu
Montaż systemu alarmowego wymaga indywidualnego podejścia do każdego obiektu, dlatego instalator nie powinien go planować ani nawet proponować żadnych konkretnych działań, zanim dokładnie nie obejrzy budynku. Z tego powodu, pierwsze spotkanie powinno odbyć się w Twoim domu. Jeśli nie ma takiej możliwości, przygotuj plan budynku wraz z projektem wnętrz. Instalator zapozna się wówczas z układem pomieszczeń, rozmieszczeniem okien i drzwi, bram wjazdowych, garażu oraz innych elementów mających kluczowe znaczenie w projekcie systemu. Nie zapominaj również o piwnicy czy poddaszu, w których należy rozważyć dodatkową ochronę. Plan zagospodarowania terenu wokół domu również może mieć znaczenie. Układ roślin i ich wysokość mogę mieć wpływ na miejsce montażu urządzeń zewnętrznych.
Projektując wraz z instalatorem system alarmowy powinieneś zwrócić uwagę na to, aby uwzględnił on zarówno Twoje aktualne potrzeby, jak też ewentualne funkcjonalności, które mogą przydać Ci się w przyszłości. Warto wiedzieć, że zdecydowanie się już w tym momencie na bezprzewodową lub hybrydową instalację alarmową, pozwoli Ci z biegiem czasu na niemal bezinwazyjną rozbudowę Twojego systemu. Na początek, możesz zdecydować się tylko na podstawowe urządzenia, takie jak centrala alarmowa, manipulator, sygnalizator oraz kilka czujek ruchu, by z czasem stopniowo dołączać do nich kolejne urządzenia, zwiększając tym samym obszar ochrony czy też oferowane przez system funkcjonalności. Jest to duże ułatwienie, ponieważ Twoje potrzeby względem systemu alarmowego z pewnością będą się z czasem rozwijać lub zmieniać, a nie wszystko można przewidzieć już na etapie planowania instalacji.
- Więcej o:
Dzwonek EZVIZ DP2C teraz dostępny w złotym kolorze
Nowe kamery słoneczne do użytku zewnętrznego: EB5 4K, CB5 4K i BC1c 4K
System alarmowy czy inteligentny dom?
Nice Polska wprowadza na rynek nową linię wideodomofonów o nazwie BLUE
Co może nowoczesny alarm?
Instalacja alarmowa w domu parterowym- koszt
Alarm - od nowoczesnego do systemu inteligentnego domu
Zakładamy system alarmowy