Zięta Studio: kolory, kształty, światło
Oskar Zięta tworzy metalowe meble i rzeźby, które urzekają, często oszałamiają swoimi rozmiarami i przekraczają granice między tym, co można osiągnąć, a tym, co tylko można sobie wyobrazić. W swoich projektach wykorzystuje innowacyjną technikę obróbki metalu, która otwiera przed nim nowe możliwości kreacji.
Projekty Oskara Zięty
Koncepcje te są wynikiem bliskiej relacji człowieka z materiałem, praktykowanej przez ojca Jana i dziadka Bolesława. Podczas gdy oni pracowali za pomocą własnych rąk i ciężkich narzędzi, Oskar Zięta posługuje się nowoczesnymi, wyrafinowanymi metodami obróbki stali.
Zieta Studio nie ustaje w przekazywaniu swojego manifestu ultralekkości. Kiedy w 1957 roku Cassina rozpoczęła produkcję krzesła Superleggera, zaprojektowanego przez Gio Pontiego, eksperymenty z wytrzymałością i lekkością konstrukcji należały przede wszystkim do świata architektury. W swoich projektach tacy twórcy jak Buckminster Fuller czy Jean Prouvé podnosili ideę wyższości jakości konstrukcji nad formą. W 2019 roku Oskar Zięta postanowił na nowo zmierzyć się z wyzwaniem lekkości w projekcie funkcjonalnego obiektu, którym zafascynował się cały świat. Efektem jego poszukiwań jest ULTRALEGGERA, krzesło zadziwiające swą wagą i hipnotyzujące od pierwszego wejrzenia.
TAJDO to nowatorska, ażurowa ścianka działowa lub element dekoracyjny, który uzupełnia oryginalną aranżację wnętrza, dając szerokie możliwości personalizacji. Lustra Zięty załamują światło w nieoczywisty sposób, tworząc niezwykłe doznania dla zmysłów – teraz poszerzono ich ofertę o nowe gradientowe wykończenia, symbolizujące zachwyt Zięty dla wszystkiego, co kosmiczne. Wzbogacają lustrzane powierzchnie Inox obiektów RONDO i poszerzają kolekcję TRANSITIONS o kształt i odcień HELIX NEBULA. Kolekcja COTTON CANDY wprowadziła stalową powierzchnię na nowy poziom. Zieta Studio zaprezentowało tu charakterystyczną ofertę akcesoriów, przede wszystkim WAZONY ZIETA, które uzupełniają narrację stalowych refleksów.
CRASH to obiekty powstałe w wyniku zaawansowanego procesu produkcji – przykładem może być choćby stół o tej nazwie. Nie sposób też pominąć konsoli HUBA. ZIETA LUMINARIES to z kolei doskonała fuzja kunsztu, technologii i fascynacji światłem. Kolekcja jest wynikiem analizy potencjału autorskiej technologii FiDU w lampach.
Mniej znaczy więcej
Wszystkie obiekty Zieta Studio opierają się na manifeście „mniej znaczy mniej”: badaniach technologicznych nad optymalizacją lekkiego indeksu, zaawansowanych technologiach rozszerzalności objętościowej metalu i algorytmach parametrycznych. Wszystko to składa się na narrację o ciągłej redukcji zużycia materiałów, energii i danych. Prace Oskara Zięty to zatem nie tylko szczegółowa narracja o estetyce i formie. Równolegle prowadzą również dialog społeczny na temat odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji w trosce o przyszłe pokolenia.
Więcej informacji na stronie: www.zieta.pl/en.
- Więcej o:
Lampy Reflex – design z misją
Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Wywiad z Dorotą Koziarą, projektantką kolekcji płytek Masovia Tubądzin