Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmywarka nablatowa. Zalety małych zmywarek

Redakcja

Zmywarka jest wspaniałym wynalazkiem, który pozwala uwolnić nas od zmywania naczyń. W większości przypadków zmywarka jest wbudowana w ciąg mebli kuchennych. Istnieją też odmiany kompaktowych urządzeń stawianych na blacie. Czym charakteryzuje się zmywarka nablatowa?

Zmywarka nablatowa
Zmywarka nablatowa
fot. Electrolux

Zmywarka nablatowa - zalety

Mini zmywarka stawiana na blacie kuchennym ma wiele zalet:

• Niski poziom hałasu. Zmywarka kompaktowa jest mniej hałaśliwa niż jej odpowiedniki stojące na podłodze.

• Niska cena. Taka zmywarka nablatowa jest odpowiedni dla młodych rodzin, które chcą zaoszczędzić pieniądze.

• Niskie zużycie detergentów, mniejsze zużycie wody w procesie zmywania oraz energii elektrycznej. Dla osób, które chcą mieć w kuchni zmywarki nablatowe, a jednocześnie nie wydawać dużo pieniędzy, jest to idealna opcja.

Kupując zmywarkę nablatową, należy pamiętać, że ma ona pewne wady ze względu na niewielkie rozmiary:

• Zmywarka kompaktowa ma ograniczoną pojemność. Urządzenie jest na tyle małe, że nie mieszczą się w nim duże garnki i blachy do pieczenia.

• Małe zmywarki nablatowe czasami nie spłukują dokładnie naczyń.

• Zmywarka jest ładowana dość gęsto, więc naczynia nie są całkowicie suche.

Jednak pomimo tego, że zmywarka tego typu ma pewne wady, doskonale nadaje się do małych mieszkań z małą kuchnią. Dla 2-3 osobowej rodziny to idealne rozwiązanie. Taka maszyna umyje wszystkie naczynia używane w ciągu dnia w zaledwie 1-2 myciach.

Zmywarka nablatowa
Zmywarka nablatowa
Shutterstock

Zmywarka kompaktowa - jak wybrać?

Wszystkie zmywarki podzielone są na klasy od A do E. Zmywarka oznaczona literą A, to urządzenie szybko i dokładnie z mywające naczynia, które jednocześnie zużywa minimalną ilość prądu i detergentów. Modele tej klasy są droższe, ale skuteczniejsze i wytrzymalsze. Informacji o zużyciu prądu i wody można poszukać w dokumentacji technicznej danej maszyny. Najlepszy sprzęt produkowany jest przez znanych producentów. Zasad jest tu prosta. Im wyższa klasa, tym lepsza jakość zmywarki.

Markowa zmywarka kompaktowa jest trwalsza i bezpieczniejsza, łatwiej jest do niej wybrać detergent. Urządzenia znanych marek mają długi okres gwarancyjny, a do ich naprawy i konserwacji utworzono liczne punkty serwisowe. Za optymalną pojemność urządzenia uważa się taką, gdy można w nim umieścić 46 przedmiotów.

Kompaktowa zmywarka - wymiary

Gdy liczy się każdy centymetr w kuchni, zmywarkę należy dobrać szczególnie skrupulatnie. Kompaktowa zmywarka ma niewielkie wymiary - około 44x55x50 cm, dzięki czemu urządzenie zmieści się nawet w maleńkiej kuchni.

Zmywarki kompaktowe - pojemność

Zmywarka kompaktowa może pomieścić około 6 kompletów naczyń. Jeden zestaw zawiera: parę talerzy, widelec i łyżkę, filiżankę ze spodkiem i szklankę. Oczywiście można upchnąć do zmywarki więcej zestawów, ale raczej nie zostaną dokładnie umyte.

Zwróć uwagę, że patelnia zajmuje miejsce jako 3-4 zestawy. Jeśli rodzina składa się z trzech lub więcej osób, garnki i patelnie będą musiały być myte oddzielnie od talerzy. Możesz też rozważyć zakup wąskiej zmywarki. Jej pojemność to 9-10 kompletów, co pozwoli na umieszczenie dużej ilości naczyń.

Kompaktowa zmywarka nablatowa - tryby pracy

Liczba i rodzaj programów zależy od modelu. Ale prawie wszystkie zmywarki nablatowe mają następujące tryby:

• Oszczędność (wody i prądu): naczynia myją się przez długi czas, ale oznacza to minimalne zużycie wody i prądu, a tym samym niższe rachunki.

• Intensywny: przeznaczony do mocno zabrudzonych naczyń mytych gorącą wodą.

• Delikatny: czyste naczynia o subtelnej strukturze - nadaje się do kryształów.

• Standard: urządzenie podgrzewa wodę do 60-65°С i pracuje przez około 1,5 godziny. Najczęściej używany tryb.

• Szybkie mycie (krótki czas zmywania): używane do prawie czystych naczyń.

Zmywarki pełnowymiarowe mają tryb połowy załadunku. Ale w przypadku modeli stacjonarnych nie ma to znaczenia. Bardziej zaawansowane zmywarki mają tryb wstępnego namaczania, który jest przydatny w przypadku starych i trudnych do zmycia plam. Tryb płukania pozwala odświeżyć naczynia bez użycia detergentu.

Jakość suszenia wskazują litery od A do G. Im bliżej początku alfabetu, tym lepiej. Klasa A to oczywiście idealna czystość przy prawidłowym ułożeniu naczyń i stosowaniu wysokiej jakości detergentów. Istnieje kilka opcji suszenia:

• Kondensacja: Naczynia wysychają naturalnie. Oczywiście jest to długi proces, ale energooszczędny.

• Suszenie konwekcyjne (z wymiennikiem ciepła): wilgoć jest osuszana poprzez wytworzenie konwekcyjnego ruchu powietrza wewnątrz komory. Jest to tryb szybszy, ale zużywamy wtedy więcej prądu.

• Turbo: za pomocą grzałek i wentylatorów powstaje strumień gorącego powietrza, który szybko wysusza naczynia. Oczywiście takie suszenie wymaga dużo energii.

Wybór rodzaju suszenia zależy od tego, jak długo chcesz czekać na zakończenie cyklu, a także zużycia energii elektrycznej. Producenci zmywarek zalecają podłączenie urządzenia do zimnej wody. Ale jeśli twój dom posiada dostęp do ciepłej wodę, to podłączenie do niej pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednocześnie oszczędność na zużyciu energii elektrycznej jest stosunkowo niewielka.

Mała zmywarka kompaktowa - podsumowanie

Zmywarki kompaktowe to idealne rozwiązanie w małej kuchni. Ustawione na kuchennym blacie, obok strefy roboczej, będą zawsze pod ręką. Przy wyborze zmywarki nablatowej najważniejsze jest zwrócenie uwagi na tryby pracy, a także rodzaj suszenia. Optymalna pojemność tego modelu to 6 kompletów. Jeśli włożysz do środka więcej naczyń, przedmioty będą najprawdopodobniej bardzo ciasno zapakowane, co utrudni ich czyszczenie. Nie zapomnij użyć płynu do płukania naczyń, aby na przedmiotach nie było smug. Dodaj również specjalną sól.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zmywarka nablatowa. Zalety małych zmywarek