Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

5 sposobów na łatwe prasowanie. Zasady korzystania z pralki i żelazka

AZ

Prasowanie, choć należy raczej do tych lekkich prac domowych, to zdecydowanie zajmuje sporo czasu. Wymaga przy tym precyzji i skupienia, co w takim połączeniu często sprawia, że w szafie piętrzy się stos zagniecionych ubrań czekających na wyprasowanie w „odpowiednim momencie”. Okazuje się jednak, że istnieje kilka metod na to, by prasowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie. Podpowiadamy, jak się za to zabrać!

5 sposobów na łatwe prasowanie!
5 sposobów na łatwe prasowanie!
Empik

Pralka - nie zapełniaj bębna urządzenia po brzegi

Bardzo duże pranie robi się zwykle z myślą o oszczędnościach. Czasem wydaje się, że taniej i bardziej ekologicznie jest zrobić je jeden raz niż podzielić na dwa czy trzy cykle. W rzeczywistości jest jednak całkowicie odwrotnie. Przepełnianie bębna wiąże się ze zwiększonym poborem wody, a tym samym z większym jej zużyciem. Współczesne pralki wyposażone są w funkcje eko, które dostosowują poziom zużywanego prądu i wody. A jak ma się to do prasowania? Kiedy bęben jest przepełniony, ubrania nie rozkładają się równomiernie, przez co zagniatają się. Okazuje się więc, że jeśli działasz w taki sposób i zapełniasz maksymalnie pralkę, nie tylko nie oszczędzasz, ale również dodajesz sobie pracy!

Jak prasować ubrania? Przede wszystkim wygodnie!

Jedną z największych zmor wszystkich prasujących niewątpliwie jest odstawianie żelazka. Prasowanie wymaga czasami krótkiej przerwy, choćby w celu złożenia ubrania i ułożenia na desce nowego. Pozostawienie włączonego żelazka na desce grozi oparzeniem – wystarczy, że przypadkiem ją trącisz i rozgrzane urządzenie może dotknąć skóry. Stwarza to jednocześnie poważne zagrożenie dla dzieci i zwierząt, z kolei każdorazowe odłączanie żelazka jest zwyczajnie nieefektywne.

Są jednak metody na to, by w sposób bezpieczny i wygodny odkładać włączone urządzenie. Wystarczy wyposażyć się w wieszak ścienny na żelazko – oczywiście odporny na wysokie temperatury. Taki produkt ma w swojej ofercie np. marka Brabantia. Ich wieszak umożliwia nie tylko wygodne odłożenie gorącego żelazka, ale także komfortowe przechowywanie deski do prasowania.

Nie męcz się z rękawami koszuli – wypróbuj rękawnik!

Może się wydawać, że najtrudniejsze w prasowaniu jest dobranie odpowiedniej temperatury do konkretnego materiału. Niewątpliwie wiele osób zgodzi się jednak z tym, że prawdziwym utrapieniem są rękawy, nogawki, mankiety, kołnierzyki i żaboty. Ich prasowanie na standardowej desce kończy się zwykle zagnieceniem materiału z drugiej strony. Poza tym czasem trudno jest odpowiednio ułożyć dany fragment odzieży tak, aby nie zagniótł się w czasie prasowania.

I tutaj jednak można znacznie ułatwić sobie pracę! Zastanawiasz się, jak wyprasować trudne zagniecenia? Wystarczy wyposażyć się w rękawnik – deskę do prasowania w wersji mini. Tego typu gadżety mają zwykle kilkanaście cm szerokości, dzięki czemu umożliwiają naciągnięcie rękawa lub nogawki na powierzchnię deski i wygodne ułożenie mankietów albo kołnierzyka. Często zakupienie takiego gadżetu to koszt nie większy niż 30 zł.

Pokrowiec na deskę - wybór modeli

Gdy wybiera się pokrowiec na deskę do prasowania, myśli się zwykle o jego walorach estetycznych. Warto jednak pamiętać, że gadżet ten przeznaczony jest przede wszystkim do tego, aby zwiększyć efektywność prasowania. Odpowiedniej jakości pokrowiec może skrócić czas pracy nawet o ponad 30%. Pokrowce powinny odbijać parę oraz ciepło żelazka w taki sposób, by materiał był niejako prasowany jednocześnie z obu stron – od góry i od deski.

Zadbaj o swoje żelazko

Każde żelazko z czasem się zużywa, przez co prasowanie staje się trudniejsze. Dzieje się to szczególnie wówczas, gdy dojdzie do przypalenia lub mocniejszego zabrudzenia jego stopy. Żelazko wówczas traci na gładkości i tym samym trudniej przesuwa się po materiale. Co więcej, może uszkodzić odzież i pozostawić na niej nieestetyczne ślady albo przykleić się do delikatniejszych materiałów. Zadbanie o sprzęt jest więc szczególnie istotne. A z odpowiednimi gadżetami nie musi być to czasochłonne ani drogie. Można powiedzieć, że to podstawowa odpowiedź na pytanie, jak prasować: czystym, odświeżonym żelazkiem!

Za mniej niż 50 zł można kupić zestaw do pielęgnacji żelazek, który składa się np. ze sztyftu z woskiem pszczelim, gumki do usuwania zabrudzeń i przypaleń oraz szczotki służącej do czyszczenia otworów wylotowych pary.

I choć nie możemy zagwarantować, że pokochasz prasowanie, to przy zastosowaniu powyższych wskazówek niewątpliwie praca będzie przebiegała sprawniej, prościej i efektywniej.

Zobacz także:

Prasowanie: nowoczesne żelazka, deski i steamery. Wygodne prasowanie koszul z użyciem pary

    Więcej o:

Skomentuj:

5 sposobów na łatwe prasowanie. Zasady korzystania z pralki i żelazka