Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

5 sposobów na łatwe prasowanie!

Artykuł zewnętrzny

Prasowanie, choć należy raczej do tych lekkich prac domowych, to zdecydowanie zajmuje sporo czasu. Wymaga przy tym precyzji i skupienia, co w takim połączeniu często sprawia, że w szafie piętrzy się stos zagniecionych ubrań czekających na wyprasowanie w „odpowiednim momencie”. Okazuje się jednak, że istnieje kilka metod na to, by prasowanie przebiegało sprawnie i przyjemnie. Podpowiadamy, jak się za to zabrać!

5 sposobów na łatwe prasowanie!
5 sposobów na łatwe prasowanie!
Empik

Nie zapełniaj bębna pralki po brzegi

Bardzo duże pranie robi się zwykle z myślą o oszczędnościach. Czasem wydaje się, że taniej i bardziej ekologicznie jest zrobić je jeden raz niż podzielić na dwa czy trzy cykle. W rzeczywistości jest jednak całkowicie odwrotnie. Przepełnianie bębna wiąże się ze zwiększonym poborem wody, a tym samym z większym jej zużyciem. Współczesne pralki wyposażone są w funkcje eko, które dostosowują poziom zużywanego prądu i wody. A jak ma się to do prasowania? Kiedy bęben jest przepełniony, ubrania nie rozkładają się równomiernie, przez co zagniatają się. Okazuje się więc, że jeśli działasz w taki sposób i zapełniasz maksymalnie pralkę, nie tylko nie oszczędzasz, ale również dodajesz sobie pracy!

Jak prasować? Przede wszystkim wygodnie!

Jedną z największych zmor wszystkich prasujących niewątpliwie jest odstawianie żelazka. Prasowanie wymaga czasami krótkiej przerwy, choćby w celu złożenia ubrania i ułożenia na desce nowego. Pozostawienie włączonego żelazka na desce grozi oparzeniem – wystarczy, że przypadkiem ją trącisz i rozgrzane urządzenie może dotknąć skóry. Stwarza to jednocześnie poważne zagrożenie dla dzieci i zwierząt, z kolei każdorazowe odłączanie żelazka jest zwyczajnie nieefektywne.

Są jednak metody na to, by w sposób bezpieczny i wygodny odkładać włączone urządzenie. Wystarczy wyposażyć się w wieszak ścienny na żelazko – oczywiście odporny na wysokie temperatury. Taki produkt ma w swojej ofercie np. marka Brabantia. Ich wieszak umożliwia nie tylko wygodne odłożenie gorącego żelazka, ale także komfortowe przechowywanie deski do prasowania.

Nie męcz się z rękawami koszuli – wypróbuj rękawnik!

Może się wydawać, że najtrudniejsze w prasowaniu jest dobranie odpowiedniej temperatury do konkretnego materiału. Niewątpliwie wiele osób zgodzi się jednak z tym, że prawdziwym utrapieniem są rękawy, nogawki, mankiety, kołnierzyki i żaboty. Ich prasowanie na standardowej desce kończy się zwykle zagnieceniem materiału z drugiej strony. Poza tym czasem trudno jest odpowiednio ułożyć dany fragment odzieży tak, aby nie zagniótł się w czasie prasowania.

I tutaj jednak można znacznie ułatwić sobie pracę! Zastanawiasz się, jak wyprasować trudne zagniecenia? Wystarczy wyposażyć się w rękawnik – deskę do prasowania w wersji mini. Tego typu gadżety mają zwykle kilkanaście cm szerokości, dzięki czemu umożliwiają naciągnięcie rękawa lub nogawki na powierzchnię deski i wygodne ułożenie mankietów albo kołnierzyka. Często zakupienie takiego gadżetu to koszt nie większy niż 30 zł.

Zwróć uwagę na pokrowiec na deskę

Gdy wybiera się pokrowiec na deskę do prasowania, myśli się zwykle o jego walorach estetycznych. Warto jednak pamiętać, że gadżet ten przeznaczony jest przede wszystkim do tego, aby zwiększyć efektywność prasowania. Odpowiedniej jakości pokrowiec może skrócić czas pracy nawet o ponad 30%. Pokrowce powinny odbijać parę oraz ciepło żelazka w taki sposób, by materiał był niejako prasowany jednocześnie z obu stron – od góry i od deski.

Zadbaj o swoje żelazko

Każde żelazko z czasem się zużywa, przez co prasowanie staje się trudniejsze. Dzieje się to szczególnie wówczas, gdy dojdzie do przypalenia lub mocniejszego zabrudzenia jego stopy. Żelazko wówczas traci na gładkości i tym samym trudniej przesuwa się po materiale. Co więcej, może uszkodzić odzież i pozostawić na niej nieestetyczne ślady albo przykleić się do delikatniejszych materiałów. Zadbanie o sprzęt jest więc szczególnie istotne. A z odpowiednimi gadżetami nie musi być to czasochłonne ani drogie. Można powiedzieć, że to podstawowa odpowiedź na pytanie, jak prasować: czystym, odświeżonym żelazkiem!

Za mniej niż 50 zł można kupić zestaw do pielęgnacji żelazek, który składa się np. ze sztyftu z woskiem pszczelim, gumki do usuwania zabrudzeń i przypaleń oraz szczotki służącej do czyszczenia otworów wylotowych pary.

I choć nie możemy zagwarantować, że pokochasz prasowanie, to przy zastosowaniu powyższych wskazówek niewątpliwie praca będzie przebiegała sprawniej, prościej i efektywniej.

    Więcej o:

Skomentuj:

5 sposobów na łatwe prasowanie!