Mieszkanie z myślą o dzieciach
Mamy dwóch synów (trzy- i jednorocznego). Czy w naszym mieszkaniu udałoby się wydzielić dodatkowy pokój, tak by każdy z chłopców miał swój kąt? Myślimy ewentualnie o urządzeniu jednego "rozwojowego" pokoju dziecięcego, który w przyszłości dobrze służyłby nastolatkom. Drugi mniejszy pokój planujemy przeznaczyć na naszą sypialnię. Szukamy również miejsca na pralkę, której nie chcemy wstawiać do łazienki. Michał
Rozwiązanie 1. Oddzielne sypialnie
Przy SYPIALNI wydzieliłam nowe, małe pomieszczenie - toaletę, która pełni też funkcję pralni (dawne w.c. zostało zamienione na garderobę). Do Państwa sypialni wchodzi się przez aneks kuchenny zaaranżowany w pokoju dziennym. Aby mogło powstać wygodne przejście z przedpokoju do tej części mieszkania, ściana jednego z dziecięcych pokoi została poprowadzona skosem.
POKOJE DZIECI mają różną wielkość i kształt, ale w każdym z nich bez problemu mieszczą się niezbędne sprzęty, jest też wolna przestrzeń do zabawy. Wygodne rozmieszczenie mebli ułatwiła załamana ściana. W sypialni rodziców stoi duże łóżko, spora szafa i regały (zamiast nich mogą tu też stanąć np. zamykane szafki albo toaletka). W ŁAZIENCE zaplanowałam zarówno wannę narożną (140 x 90 cm), jak i kabinę prysznicową (również model narożny, 90 x 90 cm). W czteroosobowej rodzinie z pewnością przydadzą się oba urządzenia.
Autor: Justyna Burdow-Gołoś
Rozwiązanie 2. Wspólny pokój
POKÓJ DZIECIĘCY dzieli się na dwie strefy: sypialną z piętrowym łóżkiem oraz dzienną - z wysokim regałem, podwójnym biurkiem, szafą i wolnym miejscem do zabawy. W Państwa sypialni, urządzonej w drugim małym pokoju, stoi dostępne z dwóch stron łóżko, komody i spora szafa.
Osobna toaleta została zlikwidowana - w jej miejscu znajduje się teraz garderoba. Sedes przeniosłem do nieco powiększonej ŁAZIENKI, w której jest także prostokątna wanna (160 x 70 cm), dwie umywalki i sporo praktycznych szafek. W sąsiedztwie kuchni wydzieliłem mini pralnię.
KUCHNIA pozostała w zaplanowanym miejscu. Główny ciąg roboczy zaprojektowałem przy długiej ścianie bez okna. Umowną granicę między otwartym aneksem a częścią wypoczynkową wyznacza stół dostawiony do małej wyspy kuchennej.
Autor: Krzysztof Radzanowski
- Więcej o:
Biurko idealne - 10 propozycji nie tylko dla uczniów
Jak wybrać lampkę biurkową?
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Powrót do szkoły - pokój dla ucznia
Back to school, czyli jak stworzyć idealną przestrzeń do nauki
Pokój gotowy na rok szkolny
Przestrzeń nastolatka - jak ją urządzić?
Funkcjonalna sypialnia nastolatka