Aranżacja apartamentu projektu pracowni Kanon Design
W 130-metrowym apartamencie nie tylko robi wrażenie widok z okien, ukazujący pełen zieleni, zabytki i klimatyczne zakątki warszawskiego Traktu Królewskiego. Magdalena Krupczak i Karolina Strojecka-Kwapisz, architektki z pracowni Kanon Design, doskonale poradziły sobie z wymagającym układem przestrzennym. Dbając o spokój oraz zgodność z oczekiwaniami właścicieli, starannie dopasowały wnętrza, które teraz emanują harmonią.
Śródmieście Warszawy to obszar pełen życia o każdej porze dnia i nocy. To tutaj utworzono przyjemną przestrzeń dla pary choreografów, która ściśle związana jest z muzyką. Otoczenie wypełnione naturalnymi kolorami i światłem, wpływającym do środka przez ogromne okna z trzech stron, zapewnia wygodę i funkcjonalność.
Oryginalny układ mieszkania, który miał nieregularny trapezoidalny kształt, stanowił ogromne wyzwanie. Centralnie umieszczone okrągłe słupy konstrukcyjne w salonie i kuchni, małe pokoje rozrzucone pod skośnymi ścianami, oraz zakrzywiona jak wstęga konstrukcja betonowych ścian, której nie można było zmienić z powodów technicznych, stanowiły największe trudności, przed którymi stanęły projektantki.
Optymalny układ i miejsce do przechowywania
Projektantki dążyły do zaprojektowania doskonałego rozkładu pomieszczeń, który obejmowałby wyraźnie wyodrębnione strefy prywatne, gościnne oraz gabinet domowy. Ponadto, ważne było dla właścicieli zapewnienie obszernej przestrzeni do przechowywania.
– Zawsze przed rozpoczęciem procesu projektowego przeprowadzamy wnikliwy wywiad z klientem, by jak najlepiej poznać jego potrzeby. Wierzymy, że każdy zasługuje na życie w pięknej, autentycznej przestrzeni. W tym przypadku założenia udało się zrealizować w stu procentach – mówi architektka Magdalena Krupczak.
Po przekroczeniu progu witają nas jasne, eleganckie wnętrze, zapowiadające to, co zastaniemy w dalszej części apartamentu. Aby zwiększyć przestrzeń dzienną, zrezygnowano z tradycyjnego holu. Uwagę przyciąga regał, który został wkomponowany w okrągły słup. Półki wykonane przez stolarza idealnie pasują do słupa, na których eksponowane są dekoracyjne drobiazgi przywiezione z licznych podróży właścicieli. Duża szafa-garderoba została sprytnie schowana przy regale, jest praktycznie niewidoczna. Również ciekawe jest rozwiązanie ściany pomiędzy gabinetem a holem, gdzie architektki użyły niedużego przeszklenia, by inteligentnie doświetlić strefę wejściową apartamentu.
Oaza spokoju w centrum miasta
Dzienna część mieszkania składa się z obszaru do odpoczynku, jadalni i kuchni. Naturalne drewno, przyjemne w dotyku tkaniny i stonowana paleta kolorów tworzą uspokajającą atmosferę sprzyjającą relaksowi. Wnętrze ozdobione jest jasnymi odcieniami zieleni, beżu, bieli, a także subtelnych akcentów żółci i błękitu. Kolory zostały dobrane tak, aby harmonijnie współgrały zarówno z wnętrzem, jak i otoczeniem za oknami. Dodatkowo, ciepłe barwy nawiązują do słonecznej Toskanii, ojczyzny właścicielki. Meble i pamiątki sprowadzone z Włoch, takie jak piękna drewniana komoda ozdabiająca salon czy drewniany stolik kawowy w części telewizyjnej, przypominają o rodzinnych korzeniach.
Niedaleko od stolika pojawiła się dwustronna, modułowa sofa. Podczas odpoczynku w salonie inwestorzy mogą cieszyć się widokiem na Trakt Królewski. Firma Rafek Meble wyprodukowała nietypową sofę oraz pozostałe meble tapicerowane według projektu architektek z pracowni Kanon Design.
– Ogromne okna rozciągają się od sufitu do podłogi i wychodzą nie na jedną, a na trzy strony świata. Dla właścicieli istotne było to, by nie zasłaniać widoków. Chcieli przez cały dzień obserwować tętniącą życiem Warszawę – podkreśla architektka Karolina Strojecka-Kwapisz.
Żyrandol o bogatej palecie kolorów jest dziedzictwem rodowym, stanowiąc efektowny dodatek biżuteryjny w stonowanej aranżacji przestrzeni. Pozostałe oświetlenie, w tym te nad stołem jadalnianym i wyspą kuchenną, pochodzi z kolekcji hiszpańskiej marki Aromas del Campo. Wnętrze zostało wzbogacone o elementy sztuki, z których większość to również skarby rodzinne. Barwy obrazu wiszącego w salonie, a także bujna roślinność za oknem stały się inspiracją do wyboru palety kolorystycznej. Projektantki, zainspirowane subtelnym odcieniem zieleni, uczyniły go motywem przewodnim w aranżacji.
Kuchnia - prawdziwy majstersztyk
Wygodna przestrzeń jadalniana, harmonijnie łącząca obszar relaksacyjny z kuchnią, jest kluczowym elementem aranżacji wnętrza. Właściciele cenią sobie spotkania ze znajomymi, a duży, rozkładany stół oraz wygodne krzesła zachęcają do spędzania czasu w większym towarzystwie. Oryginalna wyspa w kształcie trapezu pełni funkcję granicy między kuchnią a jadalnią, oferując jednocześnie dużo miejsca do przechowywania. Drewniany parkiet przechodzi płynnie w efektowne płytki z kolekcji Butterfly firmy CE.SI., dodając elegancji i charakteru całej przestrzeni.
Kuchnia to prawdziwy majstersztyk. Architektki nie tylko pogodziły w niej upodobania właścicieli, ale także za pomocą zaokrąglonych mebli rozwiązały problem nietypowego kształtu pomieszczenia.
– Gięte fronty mebli kuchennych dopasowałyśmy do zastanych skosów, dzięki czemu trudna do zagospodarowania przestrzeń zmieniła się w wygodne i funkcjonalne wnętrze. Kolorystyka i ciepłe barwy nawiązują do rodzinnych, toskańskich stron właścicielki, a gorseciki na posadzce to umiłowanie klasyki i historii właściciela – tłumaczy Karolina Strojecka-Kwapisz.
W kuchni zauważalne są nowoczesne łuki i zaokrąglenia, które nadają przestrzeni delikatności, oraz minimalistyczne wzory frontów w zielonym odcieniu, gdzie schowano niezbędne urządzenia. Ten sam kolor powtarza się na ścianach części wypoczynkowej, tworząc uczucie spójności i równowagi w całym obszarze dziennej aktywności.
– Przemyślane rozwiązania, ponadczasowe kształty, staranny dobór kolorów, materiałów i faktur sprawiły, że powstała piękna przestrzeń, która na pewno szybko nie wyjdzie z mody – podsumowuje Magdalena Krupczak.
Miejsce do wypoczynku
Sypialnia właścicieli, urządzona w stonowanych barwach, stanowi prawdziwą oazę ciszy i spokoju. Projekt eleganckiego oraz komfortowego łóżka powstał we współpracy z pracownią Kanon Design i został wykonany przez firmę Rafek Meble. Ozdobne wezgłowie o delikatnych kształtach i w pięknej zieleni dodaje wnętrzu niezwykłego uroku, zachęcając do relaksu po intensywnym dniu spędzonym w centrum miasta. Wnętrze sypialni, podobnie jak pozostałe pomieszczenia w apartamencie, jest doskonale oświetlone naturalnym światłem, dlatego też zainstalowano tu zasłony blackout, aby skutecznie zaciemnić przestrzeń.
W sypialni nie mogło zabraknąć pojemnej garderoby i akcentu z rodzinnego kraju właścicielki. Wiekową komodę, która przyjechała z Toskanii, inwestorka darzy ogromnym sentymentem.
– Własnymi siłami wykonałyśmy renowacje mebla, by kolorystycznie wpisywał się we wnętrze – wspominają architektki.
W pokoju stanęła też biblioteczka. W końcu dobra lektura to najlepszy sposób na relaks!
W pobliżu sypialni właścicieli zlokalizowana jest główna łazienka. Mimo niewielkich rozmiarów to wnętrze pomieściło prysznic, wannę oraz obszerną przestrzeń do przechowywania. Zaprojektowano je w taki sposób, aby zapewnić relaksujący odpoczynek po długim dniu. Biała kolorystyka kafelków została ocieplona przez jasne drewno, co sprawia, że wnętrze wydaje się kojące. Naturalne materiały oraz delikatne, ciepłe światło zachęcają do spędzania w tym miejscu jak najwięcej czasu.
Niczym w słonecznej Toskanii
W sypialni dla gości można także dostrzec inspiracje toskańskie. Ściany pomalowane w ciepłych barwach harmonizują z wezgłowiem łóżka w odcieniu niebieskim, przypominającym letnie niebo. Połączenie błękitu, piaskowego beżu oraz naturalnych materiałów, wraz z delikatnie zaokrąglonymi kształtami okien, sprawia, że atmosfera tego pomieszczenia przypomina wakacyjny pobyt we Włoszech.
Łóżko, które odgrywa kluczową rolę w sypialni, również zostało zaprojektowane przez Kanon Design. W meblach tworzonych przez tę warszawską pracownię priorytetem jest nie tylko estetyka, ale także użytkowy komfort. Łazienka przylegająca do sypialni dla gości jest niewielka, lecz bardzo funkcjonalna. Kolorowe płytki ceramiczne, odzwierciedlające paletę barw sypialni, dodają wnętrzu świetlistości i optycznie powiększają przestrzeń.
Więcej swobody projektowej
Toaleta gościnna stanowi najbardziej śmiałe wnętrze w całym apartamencie. Projektantki miały tutaj najwięcej swobody twórczej. Wykorzystały kolory występujące w innych częściach mieszkania, jednak zdecydowały się na ich głębsze, bardziej intensywne odcienie. Dodatkowo, nie zapomniały o praktycznych schowkach, które mogą pomieścić różne przedmioty domowe, takie jak drabina czy odkurzacz.
– W projektowaniu toalet gościnnych zwykle można pozwolić sobie na więcej. Namawiamy naszych inwestorów, aby wyjść poza schemat. Tu domownicy i goście spędzają tylko chwilę, dlatego może być odważniej. Warto puścić wodze fantazji! – mówi Karolina Strojecka-Kwapisz.
Projekt tego 130-metrowego warszawskiego apartamentu był prawdziwym wzywaniem, jednak architektki z pracowni Kanon Design poradziły sobie z nim bezbłędnie. Stworzyły piękną i wygodną przestrzeń, w której właściciele uwielbiają przebywać.
– Efekt wynagrodził nam wszystkie napotkane utrudnienia – podsumowują zgodnie Magdalena Krupczak i Karolina Strojecka-Kwapisz.
- Więcej o:
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie