Balkon ukryty w ścianie a loggia - podobieństwa i różnice
Balkon, balkon ukryty w ścianie, balkon wnękowy, balkon francuski, loggia, taras – czy wiesz co posiadasz w swoim mieszkaniu? A może dopiero decydujesz się na zakup i nie wiesz, które rozwiązanie będzie lepsze?
Co jest lepsze balkon czy loggia?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie są balkon i loggia bowiem nazwy te używane często zamiennie, określają dwa różne elementy architektoniczne
Balkon to podwieszony element architektoniczny umiejscowiony poza główną bryłą budynku. Balkon nie jest zadaszony i stanowi miejsce do wypoczynku na otwartej przestrzeni. Dzięki braku zadaszenia i ścian bocznych do mieszkania wpada więcej światła dziennego. Balkon jest na ogół otoczony barierką z trzech stron, a czwarta strona przylega do ściany, gdzie znajdują się drzwi balkonowe i okna. Co istotne, balkonu zazwyczaj nie wlicza się do metrażu mieszkania. Jednym z popularnych rodzajów balkonów jest balkon francuski, inaczej nazywany portfenetrem. To nic innego jak okno balkonowe zabezpieczone barierką. Brak w nim miejsca na wymyślne aranżacje, ale jest dodatkowym elementem doświetlającym pomieszczenie.
Loggia, często nazywana również balkonem ukrytym w ścianie i balkonem wnękowym, to ukryte w bryle budynku pomieszczenie. Na ogół z trzech stron otacza ją ściana, a na czwartej krawędzi umiejscowiona jest barierka. Poprzez to usytuowanie do mieszkania wpada mniej światła dziennego i najczęściej wykorzystywana jest bardziej jako dodatkowe pomieszczenie w domu. Stąd też mieszkańcy bloków posiadający loggie decydują się na przeszklenie jej w celu powiększenia mieszkania. Loggia jest wliczana do metrażu mieszkania.
Każda z powyższych opcji posiada swoje wady i zalety. Jeżeli więc mamy możliwość wyboru pomiędzy balkonem a loggią, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, na czym bardziej nam zależy: na dodatkowym pomieszczeniu, czy otwartej przestrzeni do wypoczynku będącej namiastką ogrodu i lepszego doświetlenia.
Balkon a loggia, balkon ukryty w ścianie - podobieństwa
Tym, co łączy balkon i loggię jest niewątpliwie możliwość posiadania choć kawałka przestrzeni (podłogi balkonu) na świeżym powietrzu. Jest to niewątpliwie ważne dla osób, które mieszkają w bloku. Nawet mały metraż można funkcjonalnie wykorzystać lub po prostu odpocząć na nim w upalne dni po całym dniu pracy. Zarówno balkon, jak i loggię można również przeszklić, przy czym w przypadku balkonu jest to niewątpliwie większa inwestycja. Obie formy mogą również wykorzystać miłośnicy kwiatów rabatowych jako namiastkę ogrodu.
Różnice widoczne na pierwszy rzut oka
Różnicę na pierwszy rzut oka dojrzymy spoglądając na budynek z zewnątrz. Jeżeli w bryle budynku widnieją tak jakby pokoje bez ścian zewnętrznych, mamy do czynienia z loggią. Jeżeli natomiast z bryły wystają podwieszone elementy, są to balkony. W nowoczesnym budownictwie balkony często projektuje się tak, aby były ozdobą całej bryły budynku. Należy pamiętać, że budowa balkonu wymaga od wykonawcy dużej staranności, aby ograniczyć wystąpienie mostka termicznego w całej konstrukcji.
Loggia jest niewątpliwie bardziej intymna. Jest idealnym miejscem do spokojnego odpoczynku, przyjmowania gości, które nie jest aż tak wystawione na oczy sąsiadów, czy gapiów z zewnątrz. Przy odpowiedniej aranżacji możemy tam urządzić swoją oazę spokoju. Balkon sprawdza się ciepłe dni, to świetne rozwiązanie dla miłośników opalania, przebywania na świeżym powietrzu, to miejsce daje więcej wrażenia wolności i przestrzeni. Balkon lepiej doświetla pomieszczenia mieszkania, a loggia, z uwagi na osłonę ścianami, ogranicza dostęp do światła w domu. Z drugiej strony loggia może być dobrym rozwiązaniem swego rodzaju przedpokoju przedłużeniem mieszkania, kuchni, pokoju, co jest ważne dla osób, które narzekają na jego mały metraż.
Balkon ciasny, ale własny
Każdy mieszkaniec bloku docenia przestrzeń na świeżym powietrzu, nawet mały balkon czy loggię. Najmniejszą przestrzeń można zaaranżować tak, aby dawała nam radość. Niewielkie balkony, które często spotykamy w blokach z wielkiej płyty są wykorzystywane na różne sposoby. Dla jednych to dodatkowe miejsce przechowywania, lodówka w chłodne dni, czasem nawet graciarnia. Dla innych to miejsce do odetchnięcia po ciężkim dniu pracy. Przy aranżacji balkonu warto pomyśleć, jakie funkcje ma spełniać dla nas to miejsce bo tak mała przestrzeń powinna być odpowiednio przemyślana.
Małe nie oznacza gorsze - porady dotyczące aranżacji balkonu
Jak już wspomnieliśmy, nawet mały balkon da się urządzić tak, aby spędzanie czasu na nim było dla nas przyjemne. Jak urządzić balkon? Zaczynamy od podstaw; dobrze dobrana podłoga może być zalążkiem do odmiany nawet najmniejszej przestrzeni. Do wyboru na podłogę mamy wszelkiego rodzaju gres, drewno, czy nowocześniejszy beton. Ważne, aby były to materiały odporne na działanie czynników zewnętrznych, a ich ułożenie zgodne ze sztuką, aby uniknąć późniejszych poprawek. Następnie, o ile miejsce nam na to pozwala wybieramy meble składane. Jeżeli ogranicza nas przestrzeń, możemy pokusić się o zrobienie jednego mebla modułowego, rozkładanego, aby korzystać z niego tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. Balkony mocno nasłonecznione warto postawić składany parasol lub zamontować markizę. To mile widziane rozwiązanie, gdy nasz balkon znajduje się na ostatnim piętrze budynku. Nie każdy o tym myśli, ale na balkonie warto zamontować nastrojowe oświetlenie do sufitu i na ścianach. Lekkie, przygaszone światło wnętrza nie będzie przeszkadzało sąsiadom, a dla nas stworzy niesamowitą atmosferę do odpoczynku. Bardzo ważne będą dodatki. Czasami jedna poduszka, kocyk potrafi zdziałać cuda. No i oczywiście donice i rośliny. Mogą to być kwiaty rabatowe i zioła w sezonie, ale także mniejsze iglaki lub inne rośliny zimozielone, dzięki którym będziemy mieć namiastkę ogródka przez cały rok. Na małych balkonach ciekawym pomysłem są także rozwiązania 2 w1, np. donica z podświetleniem, co na małej powierzchni ma swoje zalety. Wybierając elementy na balkon musimy pamiętać, żeby były odporne na warunki atmosferyczne (wilgoć, promienie słoneczne). Szalenie ważne są także kwestie bezpieczeństwa.
Jak urządzić loggię, balkon ukryty w ścianie?
Przy urządzaniu loggii mamy duże pole do popisu by stworzyć piękne wnętrze. I nie chodzi tu o jej powierzchnię, choć oczywiście im większa tym lepsza, ale o to, że jest osłonięta ścianami. Dlatego też nasłonecznienie i opady nie będą tu tak odczuwalne jak na balkonie. Właściwie piękne wnętrza loggi można urządzić tak, jak balkon ale tu nasza fantazja może pójść dużo dalej. Możemy zamontować np. wiszące krzesła lub inne elementy podwieszane. Duże pole do popisu mamy także w przypadku wykorzystania lub dekoracji ścian, które loggię otaczają. Wybierajmy jasne kolory, które optycznie powiększą powierzchnię wnętrza. Dodatkowym atutem jest intymność, którą loggia zapewni nam bardziej niż balkon. Dlatego też spokojnie możesz tu postawić mały stolik kawowy na dobry napój, aby spędzać dłuższe wieczory owijając się w ciepły koc.
Bardzo często właściciele logii decydują się na jej przeszklenie. Wówczas miejsce to stanowi swego rodzaju przedłużenie mieszkania, co jest niewątpliwie dodatkowym atutem dla właścicieli małych mieszkań. Przy jej aranżacji możemy wówczas pozwolić sobie na jeszcze więcej elementów, które stworzą przytulną atmosferę, a są nieodporne na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Tam mogą też stanąć domowe kwiaty doniczkowe.
Jaka jest różnica między tarasem a balkonem?
Zarówno taras, jak i balkon, to miejsca służące przede wszystkim odpoczynkowi. Jednak taras będzie nam dawał większe pole do popisu jeśli chodzi o aranżację. Taras to wydzielona powierzchnia, najczęściej na parterze przy domu, lecz oczywiście może być na piętrze, czy dachu budynku. Charakteryzuje się przede wszystkim większą kubaturą niż balkon i w większości bezpośrednim dostępem do ogrodu, jeśli jest przy domu. Taras na budynku także ma większą kubaturę niż balkon. Taka powierzchnia do wypoczynku na świeżym powietrzu, okalana przeszklonymi barierkami bądź donicami z zielenią w połączeniu z widokiem z piętra budynku tworzy niepowtarzalny klimat.
- Więcej o:
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przygotuj swój taras na nowy sezon
Układanie płytek na schodach na tarasie i ganku - naprawa i renowacja
Taras na gruncie - jak zrobić? 3 sposoby
Balkon ukryty w ścianie a loggia - podobieństwa i różnice
Jak zrobić taras drewniany z zadaszeniem? Krok po kroku
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tarasu?
Taras zimą, czyli jak zabezpieczyć taras na zimę?