Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bloczki fundamentowe

Monika Karda

Betonowe bloczki fundamentowe służą do wznoszenia fundamentów. Są powszechnie dostępne i eliminują wykonywanie deskowania. Są mocne, trwałe, wytrzymałe na ściskanie i mrozoodporne oraz mają niewielką nasiąkliwość.

Bloczki fundamentowe
Bloczki fundamentowe
Fot. Shutterstock

Bloczki fundamentowe

Bloczki fundamentowe wytwarzane są z betonu klasy C12/15 lub C16/20, dzięki czemu ich wytrzymałość mechaniczna jest nie mniejsza niż 15 MPa.

Fundamenty krok po kroku

Wymiary i kształt bloczków betonowych

Bloczki fundamentowe prostopadłościany o prostych krawędziach. Zwykle mają wymiary 38 x 24 x 12, 49 x 24 x 12 lub 38 x 25 x 14 cm. Muruje się ja na spoiny poziome i pionowe.

Środkowy wymiar (24 cm) zapewnia popularną szerokość ścian fundamentowych; 12 cm to moduł wysokości materiałów murowych (ich wysokość wynosi zwykle 24 cm). Można też kupić krótsze bloczki, na przykład 30 x 24 x 12 czy 30 x 19 x 19 cm. Bloczki betonowe ważą około 20-29 kg (te o wymiarach 12 x 24 x 38 cm lub 14 x 24 x 38 cm).

Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania

Murowanie bloczków betonowych

Ściany fundamentowe z bloczków betonowych muruje się na tradycyjną zaprawę murarską. Spoiny poziome i pionowe mają grubość 1-1,5 cm. Bloczki betonowe muruje się układając dłuższym bokiem wzdłuż lub w poprzek muru. Ściana fundamentowa o grubości 12 cm pod ścianę działową lub osłonową w ścianie trójwarstwowej powstaje z bloczków układanych na węższym boku. Na 1 m2 muru grubości 24 cm potrzeba około 22 bloczków o wymiarach 38 x 24 x 12 cm.

Ściany fundamentowe można też wymurować z szalunkowych pustaków zalewowych z betonu lub keramzytobetonu, które ustawia się je jeden na drugim, tak jak podczas tradycyjnego murowania, zbroi się i zalewa mieszanką betonową.

Teoretycznie z betonu komórkowego też można budować ściany piwniczne. Ściany takie należy murować na pełne, pionowe i poziome spoiny i bardzo dokładnie izolować przeciwwilgociowo.

Fundament tradycyjny - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Zakup bloczków betonowych

Bloczki betonowe można kupić w wielu miejscach, na przykład marketach czy składach budowlanych albo zamawiając przez internet. Zazwyczaj bloczki betonowe powstają w lokalnych wytwórniach. Do budowy fundamentów domów jednorodzinnych potrzeba kilkanaście palet, dlatego do transportu bloczków potrzebny jest samochód ciężarowy. Producenci zazwyczaj w cenę wliczają transport.

Cena bloczków na fundamenty jest różna i waha się w granicach od trzech do niemal pięciu złotych za sztukę (za bloczek o wymiarze 38 x 24 x 12 cm). Bloczki z betonu klasy C20/25 są droższe. Zamawiając bloczki sprawdzić, czy cena dotyczy materiału, czy obejmuje także transport.

Skomentuj:

Bloczki fundamentowe