Ogrzewanie
Grzejniki drabinkowe [WYBÓR, CENY]
Grzejniki drabinkowe są bardzo uniwersalne - grzeją, służą jako wieszak na ręczniki (część z nich ma fabrycznie zamontowane haczyki lub reling, a do innych można je dokupić), a wiele również dekoruje pomieszczenie.
Grzejniki: przegląd
Dostępne na rynku grzejniki produkuje się ze stali, aluminium, żeliwa lub z połączenia materiałów (np. z miedzi i aluminium). Różnią się one też konstrukcją - do wyboru mamy modele płytowe, członowe, konwektorowe oraz drabinkowe i dekoracyjne.
Pompa ciepła: gruntowa czy powietrzna? [WYBÓR, CENY]
Pompa ciepła przeznaczona do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody jest dość droga, mimo to wielu inwestorów decyduje się na jej montaż, zwłaszcza jeśli nie mają dostępu do gazu z sieci.
Jak ogrzać dom na działce?
Odziedziczyliśmy działkę rekreacyjną z niedużym domem, który był wykorzystywany wyłącznie latem (łącznie są w nim 3 pomieszczenia - salon z kuchnią, sypialnia i łazienka). My chcielibyśmy korzystać z tego domu również wczesną wiosną i późną jesienią. Jakie zastosować w nim ogrzewanie i jak mieć ciepłą wodę w kuchni i łazience z prysznicem? Anna i Wojciech B., woj. mazowieckie
Izolacja kominka
Wkład kominkowy podczas pracy nagrzewa się nawet do 400°C. Dlatego wykonawca powinien zadbać o jego odpowiednią izolację termiczną.
Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej
Straty ciepła, które są powodowane brakiem izolacji termicznej, obniżają sprawność zamontowanej w domu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Poza tym odpowiednio dobrana izolacja wycisza działanie wentylacji.
Ogrzewanie podłogowe - którędy z rurami?
Zanim kupimy rury, najpierw powinniśmy ustalić, w jaki sposób zostaną poprowadzone instalacje.
Jak kupić i zamontować kominek powietrzny?
W niektórych domach w kominku pali się jedynie okazjonalnie, gdyż jest on przede wszystkim efektownym elementem wystroju wnętrza. Jeśli jednak połączymy go z kanałami DGP, będzie wydajnym urządzeniem grzewczym.
Kominki nietypowe [CENY]
Wkład zamknięty w wersji nietypowej można z powodzeniem umieścić w narożniku pokoju, przy lub w ścianie (zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej), na tle schodów prowadzących na piętro (trzeba się jednak liczyć z tym, że przez otwór komunikacyjny w stropie ciepło będzie się szybko unosić do góry), a nawet ustawić jako wolno stojący "obiekt".
Piece kominkowe (kozy)
Piece kominkowe popularnie nazywane kozami, podobnie jak wkłady kominkowe, grzeją i tworzą klimat, jaki daje żywy ogień. Ale montuje się je znacznie szybciej i prościej. Dlatego są tańsze, a w razie przeprowadzki możemy zabrać je ze sobą. Na rynku ich wybór jest naprawdę duży. Mamy modele uniwersalne, pasujące do każdego wnętrza, a także stylowe, których nie powstydzą się eleganckie salony. Znajdziemy też kozy ultranowoczesne - dla wielbicieli najnowszych trendów.
Kominek: jaki wybrać, jak z niego korzystać
Żywy płomień jest symbolem domowego ciepła. Ale paradoksalnie, to także groźny wróg budynku. Aby cieszyć się jego urokiem nie ryzykując strat, trzeba go ujarzmić. Na przykład w kominku.
Kominki standardowe [CENY]
Kominki w wersji standardowej zazwyczaj mają przeszklenie tylko z jednej strony. Drzwiczki mogą otwierać się nie tylko na bok (na lewo lub prawo), ale też do góry (tzw. gilotyna) - za te ostatnie trzeba jednak dopłacić. I jeszcze jedno: niech nikogo nie zmyli nazwa: "standardowy" wcale nie znaczy "bardzo tani".
Smog nasz powszedni
W stolicy zanieczyszczenie powietrza przekroczyło dopuszczalne normy o kilkaset procent. Z Rybnika nadchodzą wiadomości, że tam nawet o tysiąc procent! Skąd ten smog? Dlaczego zaatakował właśnie teraz? Można coś z nim zrobić - czy nic?
Grzejnik źle grzeje: problemy z instalacją centralnego ogrzewania
Niedawno w domu, z pomocą sąsiada, założyliśmy centralne ogrzewanie. Kaloryfery bardzo często nie są ciepłe w całości. Co może być przyczyną problemu?
Za zimno lub za ciepło w domu: źle dobrana moc kotła kondensacyjnego
W wielu nowo budowanych oraz remontowanych domach planuje się zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Przed jego zakupem sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, aby zapewnił nam optymalną temperaturę w pomieszczeniach.
Dlaczego jest zimno w mieszkaniu z kominkiem
W moim mieszkaniu zamiast wyburzonego pieca postawiłam kominek. Gdy nadeszło ochłodzenie, zaczęło mi doskwierać zimno, nawet gdy rozpalam w nim ogień. Zobaczyłam w uszczelkach okien są wycięte na górze przerwy ok. 7-10 cm. Zdaję sobie sprawę, że są po to, żeby był cug, ale czy one muszą być takie duże? Czy mogę np. połowę każdej zakleić? Bartek T. z Iławy
Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP?
Zwykły wkład kominkowy skutecznie ogrzeje jedynie pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany. Możemy jednak cieszyć się widokiem płonącego ognia, a także ogrzać cały dom, gdy wybierzemy wkład z płaszczem wodnym lub rozprowadzimy kanały dystrybucji gorącego powietrza (DGP).
Instalowanie c.o. w zamieszkanym domu
Często bywa tak, że dom jest rozbudowywany i przerabiany wraz ze zmieniającmi się potrzebami gospodarzy. W tym dwudziestoletnim "kanadyjczyku" znajdującym się pod Warszawą zmiana dotyczyła przede wszystkim systemu ogrzewania.
Jak zostać odbiorcą gazu płynnego
Jeśli nie mamy dostępu do gazu z sieci, możemy wybrać gaz płynny. Może być paliwem docelowym lub jedynie przejściowym. I chociaż ten sposób ogrzewania domu i wody do mycia nie jest najtańszy, to umożliwia montaż nowoczesnego oraz niewymagającego obsługi systemu grzewczego.
Pompa ciepła: jaką wybrać?
Zanim fachowiec dobierze pompę ciepła, powinien dowiedzieć się, w jakich warunkach będzie ona funkcjonować. W dużej mierze przesądzają one bowiem o tym, jaka pompa sprawdzi się przy ogrzewaniu domu.
Czym się kierować przy wyborze paliwa?
Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji dotyczącej wyboru paliwa i urządzeń, określiliśmy poniżej: opłaty za użytkowanie systemu grzewczego oraz koszty łączne (obejmujące nakłady początkowe za zakup i montaż oraz wydatki na eksploatację). Ponadto oceniliśmy wygodę obsługi wszystkich rozwiązań.
Brudna szyba w kominku - co z tym zrobić?
Szybko brudząca się szyba to problem posiadaczy wkładów kominkowych. Niestety nie ma skutecznego sposobu na jego uniknięcie. Można jedynie spróbować wyeliminować przyczyny powstawania zabrudzeń. I znaleźć sposób, by skutecznie je usunąć.
Ranking paliw - część 8: energia odnawialna
Energię odnawialną (OZE - odnawialne źródła energii) uzyskujemy z naturalnych procesów przyrodniczych. Jej źródła same odnawiają się w krótkim czasie, nie ulegają zatem wyczerpaniu.
Jak wybrać najlepszy system kominowy?
Każdy dom należy wyposażyć w różne instalacje i urządzenia, aby mieszkało się w nim nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie. W naszym cyklu przyjrzymy się rozwiązaniom dostępnym na rynku i podpowiemy, jak wybrać te najlepsze.
Ranking paliw - część 7: prąd
Zakłady energetyczne mają specjalne oferty dla osób ogrzewających dom energią elektryczną. Najbardziej popularna jest dwustrefowa - G12. Taniej prąd pobiera się nocą (zwykle w godzinach 22-6) i w ciągu dnia (13-15).
Ranking paliw - część 6: olej opałowy
Do ogrzewania domów stosuje się lekki olej opałowy, który w odróżnieniu od oleju napędowego (droższego) barwi się na kolor czerwony. Wybierając dostawcę tego paliwa, nie kierujmy się wyłącznie ceną.
Ranking paliw - część 5: gaz ziemny
Najpopularniejszy rodzaj gazu ziemnego stosowany w domach to gaz wysokometanowy typu E, dawniej określany jako GZ-50. Oprócz tego dostępny jest jeszcze gaz zaazotowany Ls, kiedyś GZ-35 oraz Lw (GZ-41,5).
Ranking paliw - część 3: pelety
Pelety z trocin i innych odpadów drzewnych są jednym z najmłodszych paliw na naszym rynku. Jeszcze 15 lat temu były tak mało znane, że informacja o nich często wymagała tłumaczenia, iż chodzi nie o palety, lecz o granulat w postaci niewielkich, twardych pałeczek o średnicy 6 lub 8 mm i długości kilku centymetrów.
Porada eksperta: jaki kocioł wybrać?
To jaki kocioł wybrać, jedno- czy dwufunkcyjny, zależy od liczby domowników (czy korzystają z prysznica czy wanny) oraz od liczby łazienek w domu. Ważne jest też ich wyposażenie - czy są to urządzenia standardowe czy też wymagające dużej ilości ciepłej wody.
Ranking paliw - część 1: węgiel
Jak najtaniej przygotować ciepłą wodę do mycia? Które urządzenie najlepiej sprawdzi się w naszym domu? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, porównując w kilku odcinkach różne rodzaje paliw. Zaczynamy od węgla.