Ogrzewanie

  • 19638724 https bi

    Ogrzewanie domu: czym się kierować przy wyborze paliwa

    Aby ułatwić inwestorom podjęcie decyzji dotyczącej wyboru paliwa i urządzeń określiliśmy poniżej: opłaty za użytkowanie systemu grzewczego oraz koszty łączne (obejmujące nakłady początkowe za zakup i montaż oraz wydatki na eksploatację). Ponadto oceniliśmy wygodę obsługi wszystkich rozwiązań.

  • 19598678 https bi

    Kocioł plus pompa ciepła

    Termin "hybryda" często stosuje się w branży motoryzacyjnej w odniesieniu do napędu samochodu, w którym uzupełnieniem silnika spalinowego jest silnik elektryczny. W systemie grzewczym taką alternatywą dla kotła może być powietrzna pompa ciepła.

  • Aquario

    Kominek z płaszczem wodnym

    Korpus tego kominka tym różni się od tradycyjnego wkładu, że ma podwójne ścianki, pomiędzy którymi przepływa woda. Odbiera ona ciepło ze spalin oraz paleniska, a potem przekazuje do instalacji grzewczej - mogą to być grzejniki (stalowe, aluminiowe lub żeliwne), ogrzewanie podłogowe bądź system mieszany. W tym ostatnim rozwiązaniu na parterze może być podłogówka, a na piętrze w sypialniach - grzejniki.

  • koza

    Piece kominkowe, czyli kozy [wybór redakcji, CENY]

    Wolno stojące piece kominkowe, nazywane popularnie kozami, mają konstrukcję podobną do tradycyjnych kominków. Ale koszt ich montażu jest znacznie niższy, gdyż nie wymagają żadnej obudowy.

  • Jak dogrzać się kozą

    Piece kominkowe, czyli jak dogrzać się kozą?

    Wolno stojące piece kominkowe, nazywane popularnie kozami, mają konstrukcję podobną do tradycyjnych kominków. Ale koszt ich montażu jest znacznie niższy, gdyż nie wymagają żadnej obudowy.

  • Kominek DGP jest mniej wydajnym źródłem ogrzewania niż kominek z płaszczem wodnym, ale za to zdecydowanie mniej kosztuje

    Kominek DGP: system grawitacyjny czy wymuszony? [opinie użytkowników]

    Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez kominka. Może on być jednak nie tylko ozdobą salonu. Wytworzone przez niego ciepło łatwo rozprowadzić do poszczególnych pomieszczeń za pomocą kanałów dystrybucji gorącego powietrza, określanych jako system DGP.

  • 19036242 https bi

    Remont starego domu: wymiana instalacji grzewczej

    Kiedy w starym domu są już ocieplone ściany i dach oraz wymieniona instalacja elektryczna, pora na sprawdzenie systemu ogrzewania. Jeśli jest niesprawny lub przestarzały, konieczna będzie jego naprawa albo wymiana. Tylko w ten sposób da się podnieść komfort cieplny w domu i obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

  • kocioł gazowy jednofunkcyjny

    Kiedy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem

    Jak wybrać kocioł gazowy, który ma za zadanie ogrzewać dom i wodę użytkową? Jeśli zdecydujemy się na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, nadal musimy wybierać pomiędzy różnymi rozwiązaniami - wybór źródła ogrzewania trzeba dostosować do potrzeb domowników.

  • grzejnik narożny

    Grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy instalacja mieszana?

    Wybór ogrzewania to jeden z najważniejszych etapów projektowania i budowy domu. Planując system grzewczy w nowo budowanym domu czy też dokonując modernizacji starego, musimy podjąć szereg decyzji, które będą miały wpływ nie tylko na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, ale też komfort użytkowania pomieszczeń.

  • montaz kolektora pompa ciepla

    Pompa ciepła zamiast kotła olejowego

    Im mniej elementów w systemie grzewczym, tym lepiej - przekonuje właściciel domu, w którym wreszcie jest ciepło w zimie, oraz instalator, który dokonał tej przemiany, instalując gruntową pompę ciepła.

  • kocioł dwufunkcyjny

    Wymiana kotła na gaz: model stojący czy wiszący

    Przeglądając foldery i strony internetowe producentów kotłów, zastanawiamy się, czy wybrać model stojący czy wiszący. Często możemy spotkać się z opinią, że urządzenie stojące jest trwalsze, wręcz niezniszczalne, ale czasami mniej wydajne.

  • montaz kolektora pompa ciepla

    Montaż gruntowej pompy ciepła z kolektorem poziomym

    Pompa ciepła czerpie energię cieplną z otoczenia - gruntu, wody lub powietrza, co przez fachowców nazywane jest dolnym źródłem. Jeśli zdecydujemy się na gruntowy model urządzenia, wówczas współpracuje on z kolektorem poziomym lub pionowym. Żeby zamontować kolektor poziomy, działka, na której stoi ogrzewany dom, musi być duża.

  • Dom ocieplony metodą lekką mokrą

    Ile kosztuje ogrzewanie domu i wody, czyli co zamiast gazu: różne rozwiązania

    Jeśli mamy dostęp do gazu z sieci - to bardzo dobrze, bo dom i wodę najlepiej ogrzewać nowoczesnym gazowym kotłem kondensacyjnym. Zdarzają się jednak sytuacje, że chcemy lub musimy zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła. Jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne?

  • systemy kominowe

    Dobieramy system kominowy: planowanie bez błędów

    Inny komin należy dobrać do kotła kondensacyjnego, a inny do kotła na paliwa stałe lub kominka. Pamiętajmy też o tym, że do jednego przewodu można podłączyć tylko jedno urządzenie grzewcze.

  • kominy

    Wymiana kotła na paliwa stałe a modernizacja komina

    Gdy wymieniamy stary kocioł węglowy na nowocześniejszy model, konieczna jest modernizacja komina. Czasami wystarczy zamontować odpowiedni wkład. Niekiedy jednak trzeba postawić nowy komin.

  • pompa ciepła

    Jak się mieszka w domu z pompą ciepła? Sprawdzamy koszty!

    Trudno uwierzyć, że ciepło czerpane z ziemi, wody lub powietrza może zimą ogrzać dom i wodę do mycia. I to również wtedy, gdy temperatura na zewnątrz tylko nieznacznie przekracza 0 st. C lub nawet jeśli jest ujemna. Wystarczy tylko dobrać i zamontować odpowiedni model pompy ciepła. Sprawdzamy, ile to kosztuje - zarówno na etapie inwestycji, jak i eksploatacji.

  • grzejnik łazienkowy,łazienka,grzejniki

    Wymiana grzejnika w łazience

    Wbrew pozorom, mimo bogatej oferty, wymiana grzejnika w łazience nie jest wcale prostą sprawą.

  • grzejniki dekoracyjne

    Grzejniki dekoracyjne - do grzania i podziwiania [ceny]

    Podstawowym zadaniem grzejnika jest zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej temperatury. Ale wiele nowoczesnych modeli o ciekawych formach i kształtach pełni we wnętrzu również rolę dekoracyjną.

  • Aby obsługa termostatu była wygodna wiesza się go zazwyczaj na wysokosci 1,5 m nad podłogą

    Gazowy kocioł kondensacyjny - jakiej wymaga obsługi

    Urządzeniem dostosowującym temperaturę pracy kotła do warunków zewnętrznych, jest automatyka pogodowa. Czujnik zewnętrzny mierzy temperaturę na dworze i przekazuje informacje o jej zmianie do układu sterowania.

  • wodne ogrzewanie podłogowe

    Wodne ogrzewanie podłogowe - montaż krok po kroku

    Do ułożenia wodnego ogrzewania podłogowego można przystąpić dopiero wtedy, gdy w domu w stanie surowym są już założone okna oraz drzwi zewnętrzne, ewentualnie otynkowane ściany.

  • akcesoria kominkowe, akcesoria do kominka

    Akcesoria i gadżety do kominka [zdjęcia, ceny]

    Korzystanie z kominka będzie przyjemne i wygodne, jeśli zadbamy o odpowiednie przybory. Można je dopasować zarówno do samego wkładu, jak i aranżacji wnętrza.

  • Jeśli zdecydujemy się umieścić wiszący kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem stojącym w kuchni, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiedniego modelu zasobnika ciepłej wody. Najlepiej wówczas wybrać zbiornik wykonany ze stali kwasoodpornej, bądź też zabezpieczony anodą tytanową (ma znacznie dłuższą żywotność niż anoda magnezowa).

    Gazowy kocioł kondensacyjny - kiedy warto go mieć?

    Kotły kondensacyjne mają najwyższą sprawność spośród wszystkich kotłów gazowych dostępnych na rynku, a co najważniejsze - nie potrzebują tradycyjnego komina i do spalania gazu nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym są zamontowane.

  • koza, piec wolno stojący, dogrzewanie domu, ogrzewanie domu, kominek

    Piece kominkowe, czyli kozy - przegląd rynku

    Piece kominkowe zwane popularnie kozami służą do ogrzania pokoju, w którym są zamontowane. Chociaż w poprzednim stuleciu były synonimem biedy, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu kosztowały tyle co połowa fiata 126p. Dzisiaj, choć nie są najtańsze, to z reguły stać na nie przeciętnego obywatela, który chciałby nieco obniżyć rachunki za ogrzewanie i lubi patrzeć na ogień. Przedstawiamy jedne z ciekawszych naszym zdaniem modeli pieców dostępnych w sprzedaży.

  • mata grzejna, elektryczna mata grzejna, montaż maty grzejnej, elektryczne ogrzewanie podłogowe

    Montaż maty grzejnej na starych płytkach - krok po kroku

    W remontowanym domu możemy ułożyć matę bezpośrednio na starych płytkach, pod warunkiem że dobrze trzymają się podłoża. Prace rozpoczynamy od wykucia w ścianie miejsca na puszkę instalacyjną i bruzdy na przewód zasilający matę. Jeśli płytki słabo trzymają się podłoża, są zniszczone lub brzydkie, bądź nie możemy podnieść poziomu podłogi, należy je skuć.

  • jak palić w kominku, rozpalanie w kominku, kominek, kominki

    Jak palić w kominku

    Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż palenie w kominku. Pod tym twierdzeniem mogą zapewne podpisać się zarówno laicy, jak i... Długoletni użytkownicy wkładów. Pozostali, w tym także kominkarze, wiedzą, że wprawdzie nie jest to skomplikowana umiejętność, ale trzeba się jej - tak jak każdej innej - nauczyć.

  • W pobliżu kominka warto wygospodarować miejsce na podręczny skład paliwa

    Kominek DGP - jakiej wymaga obsługi i jakie są koszty jego eksploatacji?

    Kominek z DGP (inaczej: z dystrybucją gorącego powietrza) może być głównym źródłem ciepła w domu, ale nie jedynym. Wymaga on bowiem codziennej obsługi i nadzoru.

  • Porównując sprawność pomp ciepła, zwróćmy uwagę przy jakich parametrach jest ona podana.

    Ile pompa daje ciepła: współczynnik COP

    Sprawność pomp ciepła określa współczynnik COP. Mówi on, w jakim stopniu urządzenie to wykorzystuje darmowe ciepło ze środowiska naturalnego, w stosunku do zużytego prądu.

  • Kotły kondensacyjne dostępne są w wersji wiszącej i stojącej

    Co oznacza kondensacja w kotle grzewczym?

    Kondensacja w kotle to skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach.

  • Budowa podłogi - metoda mokra

    Ogrzewanie podłogowe: montaż elektrycznych kabli grzejnych

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykonuje się dwiema metodami. W pierwszej z nich - tradycyjnej, określanej też jako mokra - kable zalewane są wylewką betonową. W drugiej - suchej, znacznie szybszej - stosuje się specjalne płyty ze styropianu.

  • W kondensacyjnym kotle kompaktowym wymagany osprzęt jest ukryty pod estetyczna obudową

    Jak zapewnić wysoką sprawność gazowego kotła kondensacyjnego?

    Sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych ma decydujący wpływ na oszczędności zużywanego przez nie gazu, czyli w efekcie na obniżenie opłat za ogrzewanie i ciepłą wodę.