Tynki i sucha zabudowa

 • fot. Grzegorz Otwinowski

  Tynk na ociepleniu z wełny mineralnej

  Zamierzam ocieplić mój nowo budowany dom wełną mineralną, a elewacje wykończyć tynkiem cienkowarstwowym. Jaki rodzaj tynku powinienem wybrać? Czy prace można zacząć wczesną wiosną? Co należy zrobić najpierw: pokryć dach mojego domu czy ocieplić jego ściany? Roman G., Wołomin

 • elewacja

  Tradycyjny tynk cementowo-wapienny

  Dawniej tynki cementowo-wapienne przygotowywano w całości na budowie, samodzielnie dozując składniki. Dziś lepiej stosować mieszanki przygotowane w fabryce, dające gwarancję dobrej jakości i pozwalające przyspieszyć prace.

 • Dekoral Fashion Włoskie Impresje - akrylowa farba dekoracyjna, tworzy na pomalowanych ścianach złotą, srebrną lub antyczną poświatę oraz świetlne refleksy

  Masy, tynki i farby dekoracyjne - efekty specjalne na ścianach

  W sklepach jest coraz więcej farb i tynków do dekoracyjnego wykańczania ścian

 • Przykładowe rozwiązanie mocowania elewacji z desek do ocieplonej ściany (przy cokole)

  Jak mocować deski na ocieplonych elewacjach

  Drewno - naturalny i odnawialny surowiec - jest sprawdzonym od stuleci materiałem budowlanym. Nowoczesne technologie umożliwiają jego stosowanie zgodnie z wymogami racjonalnego budowania, umiejętnie łącząc zalety systemów ociepleniowych z efektownym wyglądem drewnianych elewacji.

 • Korek

  Korek ma przyjemną w dotyku powierzchnię i nie przyciąga kurzu, dlatego poleca się go do mieszkań alergików.

 • Ceramika

  Ceramika - nienasiąkliwa, odporna na zabrudzenia i wysoką temperaturę, a także na działanie detergentów i ścieranie. Jednym słowem praktyczna i trwała, dlatego wydaje się najbardziej oczywistym wyborem, kiedy trzeba zdecydować o wykończeniu ścian w kuchni.

 • Laminaty

  Laminaty są to płyty wiórowe pokryte jednokolorowym lub barwnym nadrukiem (zwykle imitującym drewno, kamień lub płytki ceramiczne). Wyglądają podobnie jak płyty, z których wykonuje się blaty, ale są od nich cieńsze - zwykle mają 8 lub 10 mm. Ich powierzchnia może być wykończona w różny sposób - gładka, matowa, z fakturą.

 • Drewno

  Zwolennikom naturalnych materiałów można polecić panele lub tafle drewniane - pod warunkiem jednak, że przed ułożeniem zostaną one starannie zaimpregnowane.

 • Szkło

  Płyty szklane - matowe, wzorzyste, kolorowe lub z nadrukiem sitodrukowym - mają grubość około 6 mm. Nie tylko chronią ścianę przed zachlapaniem i zarysowaniem. Przezroczyste pozwalają też wyeksponować powierzchnię ściany (np. stary mur ceglany), matowe są jedynie tłem, a kolorowe lub z nadrukiem wyróżniają wybraną część kuchni.

 • Tynki gipsowe - na sucho czy na mokro

  Tynki gipsowe praktycznie zastąpiły tradycyjne, cementowo-wapienne. Są od nich gładsze, układa się je łatwiej i szybciej, a na dodatek... nie kosztują wiele więcej.

 • Wykończenie ścian - malowanki, wyklejanki, nakładanki

  Oprócz zwykłego malowania ścian na jednolity kolor, można zdecydować się na ozdobienie ich nakładaną na mokro masą ze strzępków bawełny, wzorami nanoszonymi za pomocą szablonu czy oryginalnymi naklejkami.

 • 13.07.2004 WARSZAWA METAMORFOZA , PO ZMIANIE , MIESZKANIE PO METAMORFOZIE , STYLIZACJA MAGDA BOROWIAK DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 9 (155) - 9.2004

  Gotowe tynki wewnętrzne na ściany

  Kiedyś tynki, tak jak beton, przygotowywało się na placu budowy. Teraz dla dobra wykonawców, inwestorów i... samych tynków przygotowuje się je w wytwórni i dostarcza na budowę w workach.

 • Płyty gipsowo-kartonowe - fantazyjnie z płyt

  Z płyt gipsowo-kartonowych można wykonać nie tylko ściany działowe o nieregularnych kształtach i nietypowych funkcjach, ale także dekoracyjne półki i oryginalne meble.

 • Tynki mozaikowe

  Są trwałe, odporne na wpływy atmosferyczne i można je myć wodą. Stosuje się je w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 • Luksfery - ściany, dekoracje, obudowy kabin z pustaków szklanych

  Z pustaków szklanych można budować ściany działowe, dekoracyjne ścianki wewnętrzne i obudowy kabin prysznicowych czy barków. Można nimi wypełniać otwory okienne, a także używać ich na ściany dzielące tarasy między domami szeregowymi.

 • Ściana z pustaków szklanych może dzielić i zdobić, nie może jednak pełnić funkcji nośnych, a więc nie należy na niej opierać żadnych elementów konstrukcyjnych.

  Pustaki szklane

  Nie możemy się zdecydować, czy w naszym nowym domu połączyć jadalnię z kuchnią, czy też je jednak jakoś rozdzielić. Ze względu na oświetlenie, zbudujemy chyba ścianę z pustaków szklanych, która pomieszczenia rozdzieli, ale będzie przepuszczać światło. Jak się ją stawia?

 • Tapety

  W kuchni sprawdzają się tylko tapety odporne na częste mycie i szorowanie.

 • Blacha

  Element wystroju kuchni awangardowych. Nadaje wnętrzu kuchennemu sterylny charakter, ale powierzchnie nią wykończone wymagają codziennego, uciążliwego czyszczenia - widać na niej nawet ślady pozostawiane przez wodę z kranu.

 • Obudowa instalacji płytami gipsowo-kartonowymi

  Rury na wierzchu już całkiem wyszły z mody. Ale nie zawsze trzeba na nie kuć bruzdy w ścianach. Często łatwiej i taniej zasłonić je płytami gipsowo-kartonowymi.

 • Suche tynki na różne podłoża

  Tynki z płyt gipsowo-kartonowych nie opóźniają innych robót na budowie, bo używa się do nich znikomych ilości ?mokrych? materiałów.