Suche tynki na różne podłoża
Tynki z płyt gipsowo-kartonowych nie opóźniają innych robót na budowie, bo używa się do nich znikomych ilości ?mokrych? materiałów.
Gdzie i kiedy je układać
Wszystkie produkty gipsowe - płyty, zaprawy klejące czy masy do spoinowania - można stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Ze względu na wrażliwość materiałów gipsowych na wilgoć wykańczanie wnętrz suchymi tynkami powinno się rozpoczynać dopiero po ukończeniu następujących robót:
Uwaga! Klejenie suchych tynków na zaprawę można stosować tylko na ścianach, nigdy na sufitach - do tego służą bowiem specjalne ruszty, które mocuje się do sufitów odpowiednimi łącznikami, dobranymi po konstrukcji stropu.
Ściany planowane do wykończenia płytami suchego tynku powinny być mocne i oczyszczone z warstw, które mogłyby osłabić przyczepność zaprawy klejącej. Dlatego trzeba je oczyścić, zwłaszcza z kurzu, brudu, olejów, tłuszczów, wosku i resztek powłok malarskich, a źle związane (wykruszające się lub osypujące) warstwy powierzchniowe należy uprzednio odkuć lub usunąć szczotką stalową.
Mocowanie na zaprawę - najważniejsze zasady
Na ścianach warto rozrysować układ płyt (nie trzeba będzie wtedy ich tak często docinać, a więc zmniejszą się straty materiału), a na podłodze - linię wyznaczającą lico płyt (dzięki czemu ujawnią się ewentualne wklęsłości lub wypukłości ścian; łatwiejsze też będzie kontrolowanie dociskania płyt podczas przyklejania). Linia lica płyt powinna być narysowana w odległości 2-3 cm od ściany (grubość płyty + grubość kleju).
Płyty nie należy nacinać przez całą jej grubość. Nacięcie powinno być jednak na tyle głębokie, by łatwo można było później płytę przełamać - po przełamaniu pozostaje tylko przeciąć do końca pęknięcie. Nowo powstałe krawędzie należy wyrównać nożem lub strugiem do obróbki płyt.
Rozplanowując układ płyt na ścianach, trzeba pamiętać, że każda płyta powinna być o 15 mm krótsza od wysokości ściany. W ten sposób uzyskuje się szczeliny - dolną 10 mm i górną 5 mm - potrzebne do odprowadzania wilgoci powstającej podczas wysychania zaprawy klejącej.
Między przyklejanymi płytami również należy zostawić szczeliny (spoiny) szerokości ok. 2 mm.
Zaprawę nanosi się na spodnią stronę płyty plackami średnicy 10 cm i grubości około 1,5 cm, w rozstawie 30-40 cm w pionie i w poziomie. Placki nie powinny być zbyt grube, bo wtedy zaprawa nie zwiąże w odpowiednim czasie i płyty będą opadać pod własnym ciężarem.
Przy krawędziach płyty placki powinny być trochę węższe, dłuższe i rozmieszczone gęściej. Wzdłuż ościeży i przy umywalkach zaprawę należy nakładać ciągłymi pasami.
Uwaga! Tam, gdzie manewrowanie płytami jest utrudnione (np. w wąskich korytarzach), placki zaprawy zamiast na płytę nakłada się bezpośrednio na ścianę. Przyklejanie płyt w ten sposób jest dopuszczalne także wówczas, gdy podłoże jest dość nierówne. Kiedy placki nakłada się bezpośrednio na ścianę, łatwiej dostosować ich grubość do miejscowych nierówności podłoża.
Klejenie płyt na szczególne podłoża
Mocowanie kołkami
Roboty wykończeniowe
Naniesioną masę szpachlową trzeba rozprowadzić szeroką szpachelką (szerszą od szpachlowanego wgłębienia) na całej długości łączenia i zatopić w niej taśmę zbrojącą, która zapobiegnie pękaniu połączeń. Tak wykonane złącze trzeba jeszcze raz zaszpachlować.
Suche tynki wykańcza się podobnie jak tradycyjne. Można je pomalować lub pokrywać tapetami, a także okleić płytkami ceramicznymi. Przedtem powierzchnie ścian należy starannie zagruntować specjalnym preparatem.
Dobre podłoża
Do przyklejania suchych tynków najlepsze są:
- Więcej o:
Odpadający tynk wewnętrzny
Problemy z zabudową poddasza: mokre płyty gipsowo-kartonowe
Przygotowania przed nanoszeniem tynków wewnętrznych
Tradycyjny tynk cementowo-wapienny
Systemy suchej zabudowy do ścian działowych: montaż krok po kroku
Tynki mozaikowe
Tynki wewnętrzne: ile kosztuje tynkowanie
Stiuk - jak wykonać dekoracyjny tynk wenecki?