Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracyjne wykończenie ścian wewnętrznych

Jan Wrześniak

Dobrze dobraną barwą farby możemy zmieniać klimat otaczającej nas przestrzeni. Niektórym jednak sama farba nie wystarczy. Chcą mieć ściany pokryte specjalnymi produktami dekoracyjnymi, które nadają całości niepowtarzalny charakter.

Do dekoracyjnego wykańczania ścian można użyć mas, tynków i farb ? albo stosując je oddzielnie, albo dowolnie łącząc
Do dekoracyjnego wykańczania ścian można użyć mas, tynków i farb ? albo stosując je oddzielnie, albo dowolnie łącząc
Fot. PPG Deco Polska/Dekora
Projektując wymarzoną przestrzeń, nie powinniśmy zapominać, że nie tylko kolor wpływa na charakter wnętrza, ale również wybrana technika dekoracyjna. A sposobów na efektowne wykończenie ścian w pomieszczeniach jest dużo. Wystarczy zastosować materiały wykończeniowe, przeznaczone specjalnie do uzyskania wymyślnych barw i faktur: farby do efektów specjalnych, tynki strukturalne i pasty dekoracyjne. Mogą one sprawić, że zwykłe ściany będą lśnić, zmieniać kolor w zależności od kąta padania światła lub wyglądać, jakby zrobiono je z surowego betonu, albo pokryto miękkim aksamitem.

Producenci farb od dawna prześcigają się w kreowaniu coraz to nowszych technik nakładania produktów dekoracyjnych. Kolor i faktura ścian powinny być jednak dobrze przemyślane. Należy przy tym zachować umiar. Duże płaszczyzny pokryte farbą w zdecydowanym odcieniu i z wymyślnym wzorem mogą przytłaczać. Dlatego najlepiej ograniczyć się do ozdobienia tak tylko jednej ściany w pomieszczeniu. To rozsądne rozwiązanie także z powodu kosztów takiego przedsięwzięcia. Potrzebne do tego materiały nie należą bowiem do najtańszych.

Również ze względów finansowych bardziej skomplikowane prace dekoracyjne warto zlecić fachowcom. Będzie to opłacalne - nie trzeba kupować dodatkowych narzędzi i nie zmarnujemy drogiego materiału. Zyskamy także gwarancję, że ostateczny efekt będzie dokładnie taki, jak zaplanowaliśmy.

Do dekoracyjnego wykańczania ścian można użyć mas, tynków i farb - albo stosując je oddzielnie, albo dowolnie łącząc. Efekt zależy od rodzaju podłoża, użytych narzędzi, sposobu nanoszenia i inwencji wykonawcy.

Przygotowanie podłoża

Wszystkie produkty dekoracyjne nakłada się na otynkowane ściany. Bardzo ważne jest, aby ich powierzchnię wcześniej odpowiednio przygotować. Najlepiej dokładnie w taki sposób, jaki zaleca producent stosowanego produktu. Dzięki temu zmniejszymy zużycie dość drogich materiałów.

Trzeba też sprawdzić, czy podłoże jest nośne, a jeśli było już malowane - czy powłoka farby na tyle dobrze trzyma się tynku, że nie puchnie i nie zmywa się po zmoczeniu wodą.

Zmywalność. Brak przyczepności nowej powłoki do podłoża można zauważyć już podczas nakładania preparatu. Na powłoce pojawiają się wtedy smugi oraz okrągłe zagłębienia, przypominające kratery. Taką powierzchnię należy umyć, dokładnie spłukać wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli powierzchnia błyszczy się, należy ją przeszlifować i odpylić.

Puchnięcie. Powstawanie pęcherzy na powierzchni powłoki świadczy o miejscowej utracie przyczepności powłoki do podłoża. Powierzchnię, na której widoczne są pęcherzyki, należy zeskrobać, a następnie przeszlifować. Po usunięciu powstałego pyłu upewnijmy się, że powierzchnia jest sucha i czysta.

Gruntowanie. Przed naniesieniem produktów dekoracyjnych, ścianę powinno się pomalować odpowiednią farbą gruntującą. Należy używać gruntów wskazanych przez producenta: głęboko penetrujących albo sczepnych (na gładkich ścianach). Wyrównają one chłonność podłoża i zmniejszą zużycie farby podkładowej.

Ozdabianie ścian w praktyce

Część zabiegów dekoracyjnych jest w miarę prosta, można więc z powodzeniem eksperymentować samemu. Trzeba tylko mieć dobry pomysł, trochę wolnego czasu i nieco cierpliwości - zdobienie ścian jest bowiem dość pracochłonne.

Najłatwiej uzyskać niepowtarzalny efekt, stosując farby kryjące, lazury, bejce lub lakiery. Wystarczy je nałożyć na ścianę zgodnie z zaleceniami producenta.

Ciekawsze efekty dekoracyjne możemy uzyskać, jeśli błyszczącą powłoką pomalujemy ściany wcześniej pokryte farbą, pastą lub tynkiem strukturalnym. Chropowate faktury sprawiają bowiem, że światło wielokrotnie się na nich załamuje. Wymaga to jednak większych umiejętności przy nakładaniu warstw różnych preparatów. Niektóre preparaty bowiem trzeba aplikować w specjalny sposób. Potrzebne są również odpowiednie narzędzia - pędzle, szpachelki, szablony lub specjalnie fakturowane wałki - oraz wiedza, kiedy i jak je zastosować. Na przykład nie każdy wie, że do malowania ścian farbami z lśniącymi drobinkami lepiej używać pędzla niż wałka.

Koszty związane z zakupem produktów dekoracyjnych i narzędzi mogą być dość wysokie. Niewielu producentów ma je w swojej ofercie i są trudno dostępne. Dlatego lepiej jednak, jeśli trudniejsze prace zlecimy doświadczonej ekipie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dekoracyjne wykończenie ścian wewnętrznych