Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyklikaj sobie dom

Jacek Kowalski

Właśnie się budujesz, a nie masz czasu na bieganie po składach budowlanych? To nic. Masz za to dostęp do wszechobecnego internetu. A to duże ułatwienie.

05.09.2007 WARSZAWA ZAKUPY PRZEZ INTERNET KOMPUTER KLAWIATURA MYSZ NZ. AGNIESZKA KOSIEC
Fot. Aleksander Prugar / AG
Jak wybrać dewelopera lub firmę, która zbuduje ci dom? Wklepując odpowiednie hasło w którąś z licznych z przeglądarek. Poza najpopularniejszymi (Google.pl, Gazeta.pl, Yahoo.com, Gooru.pl) warto zajrzeć jeszcze do Msn.com i Netsprint.com.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto oczywiście zasięgnąć języka. Popytać znajomych lub - prościej i szybciej - porozmawiać o firmie na jednym z forów internetowych poświęconych budowaniu.

Uwaga! Firmę koniecznie trzeba sprawdzić. Trudniej, ale pewniej - w internetowych rejestrach dłużników. I łatwiej, lecz mniej pewnie - na budowlanych forach internetowych.

Żadna firma nie pomoże ci w budowie domu, jeśli nie będziesz miał projektu. Szukając go w internecie, warto zwracać uwagę na strony dotyczące budownictwa w ogóle, ponieważ mogą one zawierać wiele istotnych informacji, takich jak ceny działek w twoim regionie, porady dotyczące doboru materiałów itp. Przeglądanie stron pomoże przede wszystkim zorientować się, jakie rodzaje projektów i w jakiej cenie dana firma czy projektant oferuje i w jakich jest specjalistą. Internet oferuje też możliwość wirtualnego spaceru po wybranym przez siebie domu i pobawienia się na przykład zmianą zaplanowanej przez twórcę projektu kolorystyki, a nawet "przeorientowania" budynku w stosunku do stron świata i zbadania, czy nasz przyszły salon będzie o 11 rano odpowiednio oświetlony.

Ceny typowych projektów domków jednorodzinnych, czy to z katalogu, czy znalezionych w sieci, zaczynają się od kilkuset złotych. Średnio zapłacimy od 1200 do 2000 zł. Oczywiście będziemy musieli też dopłacić za wprowadzenie żądanych przez nas modyfikacji.

Tak czy owak po znalezieniu interesującego projektu najlepiej odwiedzić biuro projektowe i dogadać szczegóły "w realu".

Zawsze może zdarzyć się kryzys: fachowcy wyjadą do Anglii bez uprzedzenia lub skończą się nagle materiały. Co wtedy? Można posiłkować się Panoramą Firm (www.pf.pl). Ale niezastąpione w takich sytuacjach są fora budowlane, najlepiej lokalne. Ludzie, którzy się już wybudowali, dzielą się tam własnymi doświadczeniami, przydatnymi adresami i numerami telefonów. Na takich forach (np. forum.gazeta.pl/dom) można dowiedzieć się, jaką bramę garażową wybrać i co zrobić, gdy musimy - z konieczności - sami wytapetować sobie mieszkanie.

No i na koniec rzecz najprzyjemniejsza - wyposażanie domu. Można oczywiście zrobić to poprzez Allegro.pl - będzie taniej. Jeśli jednak zostało nam sporo pieniędzy, warto skorzystać z jednego z kompleksowych serwisów internetowych (patrz ramka).

GDZIE SZUKAĆ PORAD?

Projekty

* www.budujemydom.pl (znajdziemy tu wszystko - od prawa budowlanego po sposoby urządzenia mieszkania)

* www.xella20cm.pl

* www.extradom.pl (zaleta: czytelnie rozrysowane sposoby "dojścia" do projektów)

* www.domdlaciebie.com.pl (dobre rozwiązanie - zdjęcia domów, które powstawały z publikowanych projektów)

* www.domnahoryzoncie.pl

*www.studioatrium.pl

*www.pprojekt.pl

Prawo budowlane

* budowlane.prawoonline.pl

* www.dom.gazeta.pl

* http://bank.muratorplus.pl

* www.dombud-3.pl

* e-prawnik.pl/prawo

* www.prawo-budowlane.pl

* www.prawo.lex.pl

Fora budowlane

Niewyczerpane źródło sprawdzonej w praktyce wiedzy

* www.forumbudowlane.pl

* www.forum-budowlane.pl

* www.rynekbudowlany.pl

* http://cnb.pl/forum

* www.architekci.pl

* www.forum.gazeta.pl

Urządzanie

* http://bank.muratorplus.pl

* wnetrza.budujemydom.pl

* www.ikea.pl

* www.naszdom.vrl.pl

* www.muratordom.pl

* www.dom.gazeta.pl

* www.wdobrymstylu.pl

* www.otwarty.info

* www.infosklepy.pl

* www.tomdom.pl

* www.allegro.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Wyklikaj sobie dom