Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt nowoczesnego domu na dużą działkę

tekst: Edward Dylawerski, red. Agnieszka Cal-Hubska

Dom zaprojektowano na dużą działkę z pięknymi widokami. Architekci stworzyli geometryczną, wyrazistą bryłę o nieregularnym kształcie, z wieloma osiami widokowymi, tak, by maksymalnie wykorzystać wszystkie atuty lokalizacji. Powstał interesujący rodzinny dom o ciekawej kolorystyce i geometrycznej formie.

Projekt nowoczesnego domu na dużą działkę. Widok od ogrodu
Projekt nowoczesnego domu na dużą działkę. Widok od ogrodu
Wizualizacja: pracownia architektoniczna NUX
Metryczka projektu:

Projekt domu indywidualnego:

Powierzchnia użytkowa: 321,9 m2

Powierzchnia zabudowy: 251,5 m2

Wymiary działki: 23,5× 42,7 m

Autor: architekt Edward Dylawerski

Kontakt: tel. 22 389 72 21, 501 125 956 www.nux.pl, nux@nux.pl

Orientacyjna cena projektu indywidualnego mieści się w przedziale: 12-25 tys. zł

Autor projektu

Edward Dylawerski

Autor jest absolwentem wydziału architektury Uniwersytetu Genewskiego i federalnej szkoły politechnicznej w Zurychu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w pracowniach w Szwajcarii i Niemczech. Od 2003 roku prowadzi pracownię Nux w Warszawie.

Architekt jest autorem wielu projektów domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej i wnętrz.

Inwestorzy

Dom został zaprojektowany dla cztero-osobowej rodziny chcącej zamieszkać pod Warszawą, w zielonej okolicy, z dala od miejskiego gwaru i od miejsca pracy.

Inwestorzy - dysponując dość sporą działką - chcieli, aby dom był stosunkowo duży, ale racjonalnie rozplanowany, czyli z wnętrzami o powierzchniach zapewniających wygodę, ale nieprzesadnie dużych.

Układ pomieszczeń miał być tak rozplanowany, by zapewniać domownikom komfort w ogólnodostępnej części wspólnej i intymność w części prywatnej.

Działka

Duża, niezadrzewiona działka jest położona w obrębie wsi, nieco na uboczu od głównej drogi.

Charakterystycznym elementem otoczenia jest młody las, ze stosunkowo niskimi drzewami. W sąsiedztwie parceli stoi też kilka nowo wybudowanych domów jednorodzinnych.

Okolica oferuje kilka atrakcyjnych osi widokowych, które zostały wykorzystane w kompozycji budynku. Otaczający działkę krajobraz stał się idealnym tłem dla prostej bryły domu.

Główne założenia projektantów

Budynek miał być "bezkompromisowo nowoczesny". Szczęśliwie, miejscowe warunki zabudowy nie narzucały projektantom stosowania w architekturze domu elementów budownictwa tradycyjnego. Zwykle to właśnie takie miejscowe wymogi, dotyczące na przykład kąta nachylenia dachu, bardzo utrudniają opracowanie projektu budynku o nowoczesnym charakterze.

Funkcje domu miały być rozłożone na dwóch kondygnacjach naziemnych oraz w piwnicy.

Jednym z głównych założeń dla przestrzeni wewnętrznej domu było dążenie do maksymalnego otwarcia budynku na otoczenie, przy wykorzystaniu wielkich przeszkleń. Ważne też było funkcjonalne powiązanie ze sobą poszczególnych pomieszczeń. Wygląd elewacji wynika z układu i funkcji wnętrz. Wielkość i położenie otworów okiennych zaplanowano w taki sposób, by optymalnie doświetlały wnętrza, ale i chroniły mieszkańców przed niepożądanymi widokami.

Wygląd budynku

Kształt bryły budynku przypomina dwa prostopadłościany, połączone ze sobą pod kątem 20 stopni. Ich orientacja wynika po pierwsze - z układu głównej osi działki, po drugie - z dążenia do jak najlepszego wyeksponowania we wnętrzach najbardziej atrakcyjnych osi widokowych posesji.

W celu podkreślenia surowości formy, dom jest pozbawiony jakichkolwiek elementów dekoracyjnych na elewacjach.

Ważnym detalem jest stolarka okienna, wykonana z aluminium. Okna są praktycznie zlicowane z połaciami ścian zewnętrznych, co pozwala odczytywać całość jako kompozycję geometrycznych brył. Nowoczesne trzyszybowe okna gwarantują dużym szklanym płaszczyznom estetyczny wygląd i doskonałą izolacyjność termiczną.

Parter jest tylko lekko wyniesiony nad poziom gruntu tak, aby utrzymać bezpośrednie połączenie części dziennej z ogrodem.

Wnętrza i ich funkcje

Część dzienna: niemal cały parter domu został zajęty przez dużą, otwartą przestrzeń dzienną. Poszczególne jej strefy, wraz z oddalaniem się od wejścia do budynku, nabierają coraz to bardziej prywatnego charakteru.

Najbliżej wejścia zaplanowano otwartą kuchnię z wyspą. Sąsiaduje ona z jadalnią, ulokowaną od frontu domu. Te przestrzenie mają niemal całkowicie przeszklone ściany, co sprawia, że ich wnętrza są widoczne od ogrodu.

Dalej, w głębi domu, znajduje się część kominkowa z kanapą - tutaj elewacja jest zamknięta i otwiera się tylko na charakterystyczną wnękę o wysokości obu kondygnacji, będącą przedłużeniem osi schodów. Po drugiej stronie tej osi usytuowany został pokój telewizyjny a na samym końcu - w narożniku budynku - gabinet mogący służyć również jako pokój gościnny.

Obok garażu zaplanowano dużą, wygodną pralnio-suszarnię.

Część prywatna: strefa prywatna na piętrze podzielona jest schodami na dwie części. Po jednej stronie znajdują się pomieszczenia dla gospodarzy domu: sypialnia z tarasem, w której - oprócz dużego podwójnego łóżka - jest miejsce na kącik wypoczynkowy. Obok mieści się podłużna garderoba oraz przestronna łazienka z wyjściem na taras nad garażem.

Po drugiej stronie schodów umieszczono pokoje dzieci, pomiędzy którymi znajduje się dostępna z korytarza łazienka.

Plany domu

Pomieszczenia parteru





1. Wiatrołap7,4 m2
2. Komunikacja20,7 m2
3. Schody7,1 m2
4. Pokój tv17,4 m2
5. Łazienka7,4 m2
6. Gabinet16,3 m2
7. Kuchnia18,4 m2
8. Pokój dzienny32,4 m2
9. Spiżarnia2,4 m2
10. Pralnia/suszarnia9,0 m2
11. Garaż38,6 m2


Pomieszczenia piętra





12. Schody7,1 m2
13. Komunikacja9,1 m2
14. Sypialnia16,6 m2
15. Łazienka7,4 m2
16. Sypialnia16,3 m2
17. Sypialnia30,6 m2
18. Łazienka11,2 m2
19. Garderoba8,2 m2
20. Balkon9,4 m2
21. Taras58,45 m2

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Projekt nowoczesnego domu na dużą działkę