Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skosy na poddaszu

Marcin Śniegowski, HomeKONCEPT

Dom parterowy, a może z użytkowym poddaszem? Decyzja nie jest prosta. Z pewnością wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami inwestorów. Obie formy domu jednorodzinnego mają bowiem ogromny potencjał i przy przemyślanym dopasowaniu do oczekiwań danej rodziny mogą znakomicie spełniać swoją funkcję

Domy z poddaszem łączą dziś w sobie zalety budynku piętrowego z parterowym, dlatego też od lat znajdują się na podium najchętniej wybieranych projektów przez inwestorów
Domy z poddaszem łączą dziś w sobie zalety budynku piętrowego z parterowym, dlatego też od lat znajdują się na podium najchętniej wybieranych projektów przez inwestorów
Shutterstock.com

Czasy, kiedy poddasze postrzegało się jako składowisko rzeczy wszelakich, dawno minęły. Obecnie jest to przestrzeń w pełni funkcjonalna, która dzięki kreatywności architektów wnętrz nabiera niepowtarzalnego uroku. Skosy i załamania ścian nadają wnętrzu nietypowy klimat oraz stwarzają  niebanalne możliwości aranżacyjne, które ceni sobie wielu z nas. Poza tym doskonale nadają się na niedużą działkę, a także nie generują tak dużych kosztów, jak budowa pełnej kondygnacji.

Dom ze skosami 

Kiedy z jakiś powodów nie możemy wybudować domu parterowego, musimy iść na kompromis – wznieść dom z użytkowym poddaszem, który pozwala zmultiplikować przestrzeń mieszkalną na dodatkowej kondygnacji.  Architektura bryły takiego domu sama narzuca wygodny podział na strefy – ogólnodostępną na parterze oraz prywatną na górze. Ten umowny, jednak najbardziej rozpowszechniony podział można zastąpić koncepcją domu dwupokoleniowego, tak aby każda z rodzin zaspokoiła swoją potrzebę intymności.

Odnosząc się do układu funkcjonalnego poddasza, warto podkreślić, że nie ma jednej reguły, która nakazywałaby stosowanie konkretnego rozmieszczenia pomieszczeń – wszystko opiera się o indywidualne preferencje inwestorów. W personalizowanych projektach na poddaszu sytuuje się także gabinety, biblioteczki, prywatne siłownie, czy też pracownie. Co więc przemawia za tym, że część inwestorów decyduje się na dom z użytkowym poddaszem? Miłośnicy poddaszy wiedzą, że miejsce to czaruje swoją wyjątkową atmosferą. Podziwianie z okna dachowego błękitnego lub rozgwieżdżonego nieba, czy też zasypianie przy odgłosach kropel deszczu, które odbijają się o szybę, co poniektórym może sprawić wiele przyjemności, której trudno sobie odmówić.

I choć poddasze ma swój urok, to jednak zaadaptowanie skosów, które w nim występują, może niektórym wydawać się kłopotliwe (jeden z podstawowych zarzutów jest taki, iż pomieszczenia ze skosami są mniej ustawne). Ale na pewno nie należy skosów się bać! Na poddaszu można urządzić praktycznie każde pomieszczenie – kluczem jest odpowiednie ich zaadaptowanie tak, aby wydobyć ich atuty. Dla doświadczonych projektantów (i świadomych inwestorów)  nie ma rzeczy niemożliwych!

Przy planowaniu aranżacji przestrzeni ze skosami olbrzymie znaczenie ma wysokość ścianki kolankowej. Im wyższa, tym łatwiej zagospodarować poddasze. Poniżej kilka złotych rad na temat tego, co z nią zrobić: Przestrzeń pod skosem o wysokości:

  •  do 70 cm – przeznaczmy na schowki na przedmioty, po które dosyć rzadko sięgamy;
  •  80-100 cm – wystarczy na ulokowanie łóżka lub biurka w pokoju oraz wanny lub sedesu w łazience;
  •  140-150 cm – sprawia najmniej niedogodności, wystarczy bowiem 50 cm od wysokości ścianki, aby móc się swobodnie pod nią poruszać.

 

W zamierzchłych czasach poddasze  zwykle spełniało funkcję cieplnego bufora dla pomieszczeń niższej kondygnacji. Było częścią niemieszkalną, zwaną strychem. Obecnie przypisuje się mu funkcję użytkową.
W zamierzchłych czasach poddasze zwykle spełniało funkcję cieplnego bufora dla pomieszczeń niższej kondygnacji. Było częścią niemieszkalną, zwaną strychem. Obecnie przypisuje się mu funkcję użytkową.
Shutterstock.com

Skosy na poddaszu - aranżacja poddasza 

Chcąc w pełni wykorzystać miejsce na poddaszu, trzeba liczyć się z tym, że część lub znaczną większość mebli trzeba będzie wykonać na zamówienie. Warto zdecydować się na filigranowe umeblowanie, które nie odbierze wnętrzu przestronności. Spośród gotowej zabudowy, która z powodzeniem wpasuje się w przestrzeń pod spadzistym dachem, sprawdzą się szczególnie minikredensy oraz regały do przechowywania.

W projektach domów architekci bardzo często sytuują na poddaszu łazienki, a nawet tzw. pokoje kąpielowe, przeznaczone wyłącznie na użytek domowników. Kluczem do ich zaprojektowania jest staranne rozplanowanie wszystkich funkcji użytkowych. W zależności od wysokości wspomnianej ścianki kolankowej, pod skosem można zaplanować stworzenie kącika relaksacyjnego z wanną, miejsca na prysznic lub sedes, a nawet umywalkę z przedłużonym blatem.

Poddasze to także trafiona lokalizacja sypialni. Nic dziwnego – przestrzeń przy tzw. ścianie kolankowej to idealne miejsce na łóżko. Skośne połacie to także dobry pomysł na lokalizację pokoju dla dziecka. Bez względu na rodzaj pomieszczenia, ciekawym sposobem podczas aranżowania jest wykorzystanie światła wpadającego z okna dachowego – zamiast zabudowywać przestrzeń pod skosem, zdecydowanie lepiej jest ulokować w niej biurko do nauki lub łóżko z ażurową konstrukcją, dopasowaną do krzywizny ściany. 

Skosy na poddaszu są bardzo klimatyczne, dotyczy to też pomieszczeń łazienki, która może być jednocześnie salonem kąpielowym
Skosy na poddaszu są bardzo klimatyczne, dotyczy to też pomieszczeń łazienki, która może być jednocześnie salonem kąpielowym
HomeKONCEPT

Skosy na poddaszu - zabudowa skosów poddasza

Trudno wskazać tu uniwersalne rozwiązania, ponieważ architekci tworzą projekty zróżnicowane pod względem powierzchni użytkowej, układu funkcjonalnego pomieszczeń, rozkładu okien, oświetlenia oraz stopnia nachylenia skosów. Jednak istnieje kilka sztuczek, które mogą nam pomóc maksymalnie zagospodarować przestrzeń poddasza.

Jednym z pomysłów na poradzenie sobie ze skosami jest ich zabudowa. Decydując się na ten ruch, trzeba się jednak liczyć z faktem zmniejszenia pierwotnie dostępnej przestrzeni. Do tego celu stosuje się najczęściej elementy z płyt gipsowo-kartonowych. Na rynku dostępne są także inne systemy, m.in. zakładające stosowanie mocowania płyt na profilach kapeluszowych, na profilach sufitowych CD, czy uchwytach elastycznych. Bardzo ważne jest, aby dostępną technologię dobrać do specyfiki sufitu oraz rodzaju więźby dachowej, która występuje w danym projekcie.

 

Najprostszym i najtańszym sposobem zabudowy poddasza jest wciąż sucha zabudowa, czyli wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych
Najprostszym i najtańszym sposobem zabudowy poddasza jest wciąż sucha zabudowa, czyli wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych
Shutterstock.com
Funkcjonalne zagospodarowanie „ukośnej″ przestrzeni poddasza nie jest niemożliwe, ale  z pewnością wymaga przemyślanych  i niestandardowych rozwiązań projektantów.
Funkcjonalne zagospodarowanie „ukośnej″ przestrzeni poddasza nie jest niemożliwe, ale z pewnością wymaga przemyślanych i niestandardowych rozwiązań projektantów.
Shutterstock.com

Rodzaje okien a funkcjonalność poddasza

W domach z poddaszem trzeba zastosować stolarkę okienną do zadań specjalnych – ważne jest bowiem doświetlenie znajdujących się tam pomieszczeń. Wśród rozwiązań doświetlających pomieszczenia poddasza wymienić można:

  •  tradycyjne okna umieszczone w ścianach zewnętrznych – najtańsze i najprostsze rozwiązanie;
  •  lukarny – do zastosowanie głównie w domach z wielospadowym dachem
  •  okna połaciowe – bardzo dobrze oświetlają wnętrza, gdy kąt nachylenia połaci  dachu wynosi powyżej 500;
  •  świetliki dachowe – rzadko stosowane rozwiązanie, sprawdzają się do oświetlenia niewielkich pomieszczeń, np. garderoby.
„Światło do potęgi″– tak najkrócej można by powiedzieć o funkcji okien zamontowanych w dachu. Takie okna wpuszczają do środka znacznie więcej naturalnych promieni słonecznych niż tradycyjne tafle szklane
„Światło do potęgi″– tak najkrócej można by powiedzieć o funkcji okien zamontowanych w dachu. Takie okna wpuszczają do środka znacznie więcej naturalnych promieni słonecznych niż tradycyjne tafle szklane
Shutterstock.com

Akustyka pomieszczeń na poddaszu 

W przypadku domów „ze skosami” niezwykle istotna jest odpowiednia izolacja akustyczna stropów, która wytłumi odgłosy dochodzące z jednego piętra na drugie. Polega ona na zablokowaniu przenoszenia częstotliwości fali akustycznej na konstrukcję, czyli wzbudzenia drgań konstrukcji. Odseparowanie źródła dźwięku od konstrukcji budynku uzyskuje się poprzez warstwę ochronną podłogi pływającej, różnego rodzaju wykładziny czy też specjalistyczne podkłady pod panele.

 

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na akustykę. Jednak warto zainteresować się tym tematem, tym bardziej że nadmierny hałas źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie
Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na akustykę. Jednak warto zainteresować się tym tematem, tym bardziej że nadmierny hałas źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie
Shutterstock.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Skosy na poddaszu