Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poddasze - aranżacje

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Choć często nie jesteśmy tego świadomi, to już na etapie projektowania domu decydujemy o wygodzie wnętrz na poddaszu. Nie chodzi tylko o same ich wymiary. Warto przyjrzeć się kształtowi dachu, nachyleniu jego połaci, wysokości ściany kolankowej, a także zastosowanym rozwiązaniom i materiałom.

Okno obrotowe
Im wyższa ścianka kolankowa, tym bardziej funkcjonalne wnętrze i więcej możliwości jego aranżacji;
Fot.: FAKRO

Poddasze - aranżacje

Większość budowanych domów jednorodzinnych ma poddasze użytkowe. Nie jest to przestrzeń łatwa do aranżacji, ale jednocześnie bardzo wyjątkowa. Z jednej strony walczymy z konstrukcyjnymi elementami – belkami, słupami oraz skosami, z drugiej możemy oczekiwać oryginalnego wnętrza o niecodziennym charakterze.

Jak liczyć powierzchnię użytkową poddasza?

Według starej normy przestrzeń o wysokości do 1,4 m nie jest wliczana do powierzchni poddasza, tę o wysokości 1,4–2,2 m liczy się jako 50%, a dopiero tę powyżej 2,2 m jako powierzchnię pełnowartościową. Nowa norma PN ISO 9836 podaje powierzchnię 1 m² posadzki powyżej 1,9 m wysokości. Powierzchnię poniżej 1,9 m traktuje się jako pomocniczą.

Jak zaprojektować poddasze?

Małe poddasze - aranżacje

Zagospodarowanie przestrzeni poddasza jest trudniejsze niż kondygnacji nieograniczonych skośnymi połaciami. Tutaj trzeba myśleć w trzech wymiarach, uwzględniając skosy dachu, wysokość ścianek kolankowych, kominy i schody. Trzeba też poznać konstrukcję dachu – siatkę utworzoną przez krokwie i – ewentualnie – rozmieszczenie słupów. Aby planowanie poddasza przebiegło jak najsprawniej, jeszcze na etapie projektu warto przemyśleć, jakie elementy będą miały największy wpływ na komfort i wygodę korzystania z przestrzeni pod dachem. 

Zabudowa poddasza: 35 porad

Bardzo niskie poddasze - aranżacje

Ścianka kolankowa to ścianka konstrukcyjna ustawiona na wieńcu ostatniej kondygnacji. Jej zadaniem jest przenoszenie ciężaru więźby dachowej na strop i niżej położone ściany nośne. Od jej wysokości zależy funkcjonalność poddasza.

Choć za standard uznaje się 80 cm, to optymalna wysokość ściany kolankowej wynosi 110 cm. Jeśli jest za niska, to warto zmienić jej wysokość jeszcze na etapie projektu. Podczas budowy nie będzie można jej dowolnie podwyższyć, ponieważ jej wysokość przekłada się na zwiększenie wysokości budynku (liczonej do kalenicy dachu). Wiąże się to z koniecznością zmian dotyczących zgłoszenia lub pozwolenia na budowę i może niekorzystnie wpłynąć na wygląd bryły domu. Jedyne rozwiązanie, jakie wtedy pozostaje, to wybudowanie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, ograniczającej trudno dostępną przestrzeń pod skosami. Traci się nieco z powierzchni podłogi, ale też oszczędza na wykończeniu i ogrzewaniu.

Konstrukcja. Ściany poddasza są przedłużeniem ścian niższej kondygnacji. Zazwyczaj wykonuje się je więc z tych samych materiałów, co ściany zewnętrzne, ale dodatkowo wzmacnia się je po to, aby przeniosły obciążenie opartego na nich dachu. Niskie ścianki kolankowe wystarczy zazbroić prętami stalowymi wypuszczonymi z wieńca stropowego.

Wyższe ściany kolankowe potrzebują usztywnienia słupkami żelbetowymi, solidnie zakotwionymi w wieńcu stropowym. Ich przekrój, zbrojenie i rozstaw dobiera konstruktor. Ogólna zasada jest taka, że słupki są tym gęściej rozstawione i mocniej zbrojone, im większa jest rozpiętość dachu, mniejsze nachylenie jego połaci, cięższe pokrycie i wyższe ścianki kolankowe.

Słupki żelbetowe powinny być dodatkowo spięte wieńcem na górze. Nie jest to konieczne, jeśli rozstaw słupków jest mniejszy niż 1,5 m.

Poddasze czyli pomysły jak funkcjonalnie urządzić poddasze

Poddasze
Poddasze
Fot. Shutterstock/Dariusz Jarzabek

Poddasze - aranżacje: zdjęcia

Poddasze może być użytkowe lub też nieużytkowe. To pierwsze może stwarzać pewne problemy aranżacyjnie ale dobrze zaplanowane potrafi być funkcjonalne i przytulne.

Zobaczcie pomysły na urządzenie poddasza : Aranżacje wnętrz pod skosem

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Poddasze - aranżacje