Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja pionowa na ścianach fundamentowych

red.

Potrzebna jest zawsze w domach podpiwniczonych. Jej rodzaj zależy od warunków gruntowo-wodnych na działce.

Sytuacja najkorzystniejsza

Woda gruntowa znajduje się znacznie poniżej spodu fundamentu, a grunt jest:

- wyłącznie przepuszczalny, np. piaski;

- nieprzepuszczalny tylko w warstwie przypowierzchniowej, a tuż pod nią są już pokłady gruntów przepuszczalnych;

- nieprzepuszczalny, ale istnieją w otoczeniu fundamentów warunki do wykonania drenażu.

W wymienionych sytuacjach ściany piwnicy wystarczy chronić jedynie przed wilgocią, a nie przed naporem wody gruntowej, a zatem potrzebna jest wyłącznie izolacja przeciwwilgociowa. Taką izolację zapewniają wszelkie powłoki, na przykład utworzone przez emulsje asfaltowe, które nakłada się pędzlem lub wałkiem, a następnie osłania (przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać podczas zasypywania wykopu) folią tłoczoną (kubełkową) lub warstwą ocieplenia.

Sytuacja mniej korzystna

Woda gruntowa nie podnosi się nigdy ponad poziom projektowanych fundamentów, ale piwnice są narażone na zawilgocenie z względu na rodzaj gruntu, który jest:

- nieprzepuszczalny, a wykop zostanie zasypany gruntem niezagęszczonym - do piwnic przesącza się wówczas woda opadowa gromadząca się w wykopie;

- nieprzepuszczalny i ma przewarstwienia przepuszczalne - woda opadowa spływa w kierunku piwnic tymi właśnie przewarstwieniami.

W takich sytuacjach konieczna jest izolacja przeciwwodna, którą zapewnia na przykład papa termozgrzewalna, starannie połączona z izolacjami poziomymi ścian oraz podłogi.

Sytuacja bardzo niekorzystna

Poziom wody gruntowej okresowo lub stale znajduje się powyżej poziomu podłogi w planowanej piwnicy. W takiej sytuacji najlepiej jest zrezygnować z podpiwniczenia domu, bo konieczna będzie izolacja w postaci szczelnej wanny, której wykonanie jest trudne technicznie i bardzo kosztowne (potrzebny jest do tego dobry, fachowy projekt oraz doświadczony i staranny wykonawca).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Izolacja pionowa na ścianach fundamentowych