Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja pozioma na ścianach fundamentowych

red.

Jest potrzebna nawet w domach niepodpiwniczonych. Taką izolację trzeba wykonać na wszystkich ścianach fundamentowych - zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w tym także na fundamencie pod komin. Taka izolacja będzie skuteczna, jeśli zapewni się jej ciągłość przez połączenie jej z izolacją podłogi na gruncie.

Izolacja ścian

W domach niepodpiwniczonych izolację poziomą fundamentów układa się zawsze nad poziomem terenu, najczęściej z dwóch warstw papy na lepiku.

Z jednego pasa papy złożonego na pół. Jest możliwe wtedy, gdy grubość ściany fundamentowej wynosi nie więcej niż 40 cm.

Z dwóch przyciętych pasów papy. Jest konieczne wtedy, gdy ściana jest grubsza niż 40 cm lub gdy trzeba wywinąć drugi koniec papy na ścianę. To drugie rozwiązanie jest potrzebne w trójwarstwowych ścianach parteru, ocieplonych wełną mineralną. Wywinięcie zabezpiecza ścianę nośną przed wilgocią, która może się zbierać na dole szczeliny wentylacyjnej (w wyniku kondensacji pary wodnej lub zacinającego deszczu). Jeden koniec papy łączy się na zakład z izolacją podłogi, drugi zaś wyprowadza około 20-25 cm na zewnętrzną ścianę nośną.

Izolacja pod podłogą

Najlepiej, jeśli jest na tym samym poziomie co izolacja pozioma ścian, ponieważ takie rozwiązanie nie wymaga zaginania papy (której pękanie w tym miejscu jest częstym powodem nieszczelności izolacji) ani kłopotliwego wykonywania faset (zaokrągleń) na załamaniach.

Izolację podpodłogową wykonuje się z podkładowej papy asfaltowej bądź z folii polietylenowej grubości przynajmniej 0,3 mm, ułożonej z dwudziestocentymetrowym zakładem.

W budynkach niepodpiwniczonych warstwę izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie można układać:

- pod ociepleniem - najlepiej, jeśli ułoży się ją równocześnie z izolacją ścian fundamentowych, choć ze względów wykonawczych jest to raczej trudne;

- na ociepleniu - wtedy układa się ją - po rozprowadzeniu przewodów instalacyjnych - w dwóch warstwach na płytach styropianu.

Pozioma izolacja ścian fundamentowych - zaznaczana zwykle w projektach jako "2 × papa na lepiku" - jest jedną z najważniejszych w budynku. Przede wszystkim dlatego, że jej naprawa jest bardzo trudna i kosztowna.

Dobre połączenie izolacji poziomej ścian z izolacją poziomą podłogi jest gwarancją suchego domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Izolacja pozioma na ścianach fundamentowych