Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wykopy fundamentowe

red.

Kształt wykopu zależy nie tylko od kształtu fundamentów, ale też od rodzaju gruntu. Wąskie wykopy pod ławy fundamentowe trudno na przykład wykonać w gruncie piaszczystym, bo będzie się osypywać. W takiej sytuacji należy wykonać szerokie wykopy pod cały budynek. Do dużych wykopów często wynajmuje się koparkę, ale grunt pod ławy wybiera się łopatą.

Zanim przystąpi się do pracy, trzeba sprawdzić, czy w miejscu wykopów nie ma przewodów instalacji, np. wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy gazowej.

Głębokość

Wykopy wykonuje się na taką głębokość, na jakiej przewidziano posadowienie budynku. Domy podpiwniczone oraz budowane na gruntach wysadzinowych posadawia się poniżej strefy przemarzania (od 0,8 m na zachodzie Polski do 1,4 m w Suwałkach). Na gruntach piaszczystych wystarczy zwykle posadowienie domu na głębokości 50 cm, zwłaszcza gdy dom jest niewielki.

Wykopy rozpoczyna się od zdjęcia humusu, czyli ziemi roślinnej (20-40 cm), z miejsca, gdzie będzie budowa.

Jeśli grunt pod fundamenty wybrano za głęboko, to wykop należy wyrównać dobrze zagęszczonym piaskiem lub chudym betonem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wykopy fundamentowe