Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Detale budowlane: wentylacja ściany trójwarstwowej

Opracowanie Katarzyna Wangin

Ściany trójwarstwowe z warstwą izolacyjną wykonaną z wełny mineralnej wymagają zastosowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy poszczególnymi warstwami.

ściana trójwarstwowa, wentylacja ściany
Coraz częściej zamiast zostawiać puste spoiny, stosuje się specjalne puszki z możliwością regulacji dopływu powietrza do szczeliny wentylacyjnej
Fot. Rockwool
Do środka ściany trójwarstwowej może przedostać się wilgoć z wnętrza domu lub woda z zacinającego deszczu. Taka wilgoć może też przemieszczać się wzdłuż kotew z jednej warstwy na drugą. Aby mogła ona szybko odparować, w ścianach trójwarstwowych ocieplanych wełną mineralną zostawia się po jej zewnętrznej stronie szczelinę powietrzną grubości od 2,5 do 4 cm. Jest ona niezbędna zwłaszcza w ścianach od zachodu - z tego kierunku wieją bowiem w Polsce najsilniejsze wiatry.

Spód szczeliny oddzielającej warstwę zewnętrzną od ocieplenia powinien znajdować się nie niżej niż 30 cm nad terenem. Od tego miejsca prowadzi się szczelinę w sposób nieprzerwany aż pod dach.

Wentylacja takiej szczeliny jest możliwa, jeśli na dole i na górze ściany elewacyjnej zostawione są otwory o łącznej powierzchni 350-750 mm2 na każdy metr kwadratowy ściany. Otwory powstają dzięki zostawieniu bez wypełnienia co trzeciej pionowej spoiny w co trzeciej lub co czwartej warstwie cegieł. Takie puste spoiny powinny być osiatkowane lub osłonięte specjalnymi kratkami, które zabezpieczają szczelinę przed zagnieżdżaniem się owadów. Otwory wentylacyjne wykonuje się też nad i pod otworami okiennymi oraz drzwiowymi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Detale budowlane: wentylacja ściany trójwarstwowej