Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje ściana z ociepleniem?

Tekst Katarzyna Wangin,Cezary Jankowski Rysunki Wawrzyniec Święcicki

Kiedy wybierasz pustaki lub bloczki na ściany swojego domu, pamiętaj, że trzeba jeszcze odpowiednio je ocieplić.

Ocieplenie domu wełną mineralną.
Ocieplenie domu wełną mineralną.
Próbując ocenić, ile będą kosztować ściany zewnętrzne przyszłego domu, większość z nas skupia się na bloczkach czy pustakach, z których będą zbudowane ich warstwy nośne. Pomijamy w ten sposób inne ważne koszty: ocieplenia, bez którego można budować tylko z niektórych wyrobów z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej i keramzytobetonu, oraz wykończenia, bez którego nie obejdą się ściany w żadnej technologii.

Żeby zatem realnie ocenić koszty różnych rozwiązań, do porównań należy przyjmować ściany:

- gotowe - może się okazać, że ocieplenie i wykończenie będą droższe niż same cegły czy bloczki;

- o podobnych parametrach - ściana zimniejsza (o mniejszym współczynniku U) będzie tańsza w budowie, ale ogrzewanie domu będzie droższe.

Jak wypadają takie porównania, opiszemy tu na przykładzie najpopularniejszych technologii, w których ocieplone ściany są wykończone:

- tynkiem cienkowarstwowym - ściany te nazywa się dwuwarstwowymi, ocieplanymi systemem BSO,

- ścianką wymurowaną z cegieł elewacyjnych - w wyniku czego powstają ściany trójwarstwowe.

Wbrew powszechnym opiniom, ściana dwuwarstwowa wcale nie musi być tańsza od trójwarstwowej - równie dobrze może być odwrotnie. Koszt ściany nie zależy bowiem od jej rodzaju, ale od zastosowanych materiałów.

Jaka grubość izolacji?

W nowych domach należy układać co najmniej taką warstwę ocieplenia, jaką podano w projekcie. Grubość izolacji dobrana jest tam tak, żeby współczynnik przenikania ciepła U ocieplonej ściany wynosił nie więcej niż 0,3. To nieprzekraczalne minimum - warstwy ocieplenia nie powinno się więc zmniejszać, ale zawsze można ją pogrubić.

Przed podjęciem decyzji o lepszym ociepleniu warto obliczyć, jaka grubość izolacji będzie dla danej przegrody optymalna, bo przekraczanie tej grubości już się nie opłaca. O takie obliczenie można poprosić konstruktora albo powierzyć je firmie, w której zamierza się kupić system ocieplenia (zwłaszcza gdy oferuje ona bezpłatne doradztwo techniczne).

Wełna czy styropian?

Najpopularniejszymi materiałami do ocieplania ścian dwu- i trójwarstwowych są wełna mineralna i styropian.

Wełna mineralna. Przepuszcza parę wodną w większym stopniu niż styropian, lepiej też chroni przed hałasem. Jest jednak od niego nieco droższa, a koszt ocieplenia wełną podnoszą dodatkowo kołki z trzpieniem stalowym, którymi w niektórych systemach trzeba mocować ją do ściany - jest bowiem za ciężka, żeby mógł utrzymać ją sam klej. Ocieplanie wełną mineralną jest wskazane wówczas, gdy izolacja cieplna ma dodatkowo spełniać funkcję izolacji akustycznej, a także ze względu na bezpieczeństwo pożarowe.

- Do ścian dwuwarstwowych w systemie BSO. Najlepsza jest wełna w płytach grubości 8, 10 lub 12 cm, lamelowych (o poprzecznym układzie włókien) albo specjalnych, o zaburzonym układzie włókien (są bardziej wytrzymałe na odrywanie), o gęstości 80-150 kg/m3; płyty powinnny być zabezpieczone środkiem hydrofobizującym.

- Do ścian trójwarstwowych. Stosuje się wełnę w płytach hydrofobizowanych, półtwardych lub miękkich, grubości 8-15 cm.

Styropian. Przepuszcza parę wodną w minimalnym stopniu, zatem uniemożliwia "oddychanie" ścian. Jest nienasiąkliwy, dlatego nie traci swych właściwości termoizolacyjnych pod wpływem wilgoci. Klasyfikuje się go jako samogasnący (zapala się po zetknięciu z ogniem, ale nie podtrzymuje go, a po chwili gaśnie). Jest lżejszy od wełny mineralnej i łatwy w obróbce mechanicznej: można go przycinać piłą.

- Do ścian dwuwarstwowych w systemie BSO. Musi być odmiany co najmniej FS 15 (EPS 70), najlepiej w płytach z profilowanymi krawędziami, bo wtedy połączenia nie są na styk, lecz na zakład, a więc szczelniejsze. W niektórych systemach stosuje się styropian ryflowany, z podłużnymi rowkami, które ułatwiają odprowadzanie wilgoci spod ocieplenia. Najpopularniejsza grubość styropianu używanego do ocieplania systemem BSO to 10-15 cm.

- Do ścian trójwarstwowych. Na izolacje osłonięte solidną ścianką murowaną można użyć płyt mniejszej gęstości niż do ścian dwuwarstwowych - tu wystarczy odmiana FS 12 (EPS 50). Grubość ocieplenia to 8-15 cm.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje ściana z ociepleniem?