Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przyczepność powłoki malarskiej

Cezary Jankowski, Weronika Wrześniak

Farbę elewacyjną dobiera się zależnie od rodzaju podłoża
Farbę elewacyjną dobiera się zależnie od rodzaju podłoża
Fot. Bondex
Jeśli odnawiany tynk był malowany, ponowne malowanie jest możliwe, pod warunkiem że stare powłoki są dobrze związane z tynkiem i mają jednolity kolor bez żadnych przebarwień. Zanim jednak zostanie oceniony ich stan, ściany trzeba zmyć wodą pod ciśnieniem. Oprócz usunięcia wszelkich nieczystości - takich jak kurz, pył, sadza, ptasie odchody czy naloty mikroorganizmów - ma to również na celu odsłonięcie wszystkich słabych miejsc i zmycie powłoki malarskiej niedostatecznie związanej z tynkiem. Łuszczącą się powłokę malarską usuwa się szczotką drucianą lub przez piaskowanie. Odpylony i oczyszczony tynk maluje się dopiero po przeprowadzeniu wszelkich innych napraw.

Na tak przygotowanym podłożu można wykonać próbę przyczepności nowej farby do starego tynku. W tym celu maluje się fragment ściany, a po wyschnięciu farby fachowiec może ocenić związanie farby elewacyjnej z tynkiem. W tym celu nacina ją płytko w szachownicę (1×1 cm) bardzo ostrym narzędziem (np. nożykiem do tapet). Jeśli odpryski wzdłuż nacięć są małe albo też nie ma ich wcale, to znaczy, że farba jest dobrze związana z tynkiem, czyli dobrze dobrana. Jeżeli farba trzyma się słabo, wówczas odpadają nawet całe nacięte kwadraciki szachownicy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Przyczepność powłoki malarskiej