Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sufit poddasza z widocznymi belkami

Tekst Wojciech Nitka

Planując dach z belkami widocznymi od dołu, trzeba zwrócić uwagę na jakość drewna na konstrukcję. Krokwie, płatwie i deski muszą być wykonane z drewna najwyższego gatunku - bez sęków, suszonego komorowo i struganego.

konstrukcja dachu,krokwie,belki,dach
Naturalne drewno bardzo dobrze komponuje się z wszelkimi sposobami wykończenia wnętrz - z cegłą, białymi ścianami...itp
Fot. Ewa Staręga
Przy takim rozwiązaniu wszystkie warstwy dachu - w tym ocieplenie - zamontowane są powyżej krokwi. Po wykonaniu konstrukcji nośnej dachu trzeba na krokwiach położyć kolejno:

- deskowanie , stanowiące wykończenie dachu;

- folię paroizolacyjną, która ma ograniczać przenikanie wilgoci do warstwy izolacji cieplnej;

- krzyżowy ruszt drewniany , w którego przestrzeni zostanie ułożone ocieplenie z wełny mineralnej. Wykonuje się go z elementów o wymiarach 50×100 mm. Dolne elementy układane są prostopadle do krokwi, górne - równolegle do nich. Do konstrukcji dachu i między sobą elementy rusztu mocowane są łącznikami metalowymi;

- wełnę mineralną w płytach lub matach; układa się ją w dwóch warstwach między elementami drewnianego rusztu (2×10 cm);

- membranę dachową , czyli folię wysokoparoprzepuszczalną, stanowiącą wstępne krycie dachu, chroniące ocieplenie przed przeciekaniem pokrycia dachowego i jednocześnie umożliwiające usuwanie pary wodnej, która przenika do wełny z wnętrza domu; membranę układa się na ociepleniu i mocuje do rusztu za pomocą kontrłat;

- pokrycie dachu ; jeśli są to dachówki cementowe, ceramiczne lub blaszane albo blachy dachówkowe - układa się je na łatach przybitych do kontrłat i elementów rusztu; jeśli wymagające sztywnego poszycia dachówki bitumiczne - na kontrłatach układa się wodoodporne płyty wiórowe OSB, pozostawiając między nimi a membraną dachową i ociepleniem szczelinę wentylacyjną, pamiętając o zapewnienia nawiewu w okapie dachu i wywiewu w kalenicy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail    Więcej o:

Skomentuj:

Sufit poddasza z widocznymi belkami