Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Komin dobrze ubrany

Tekst: Marzena Kowalska Rysunki: Wawrzyniec Święcicki

Wyprowadzony ponad dach końcowy odcinek komina jest znacznie bardziej narażony na zniszczenie niż jakiekolwiek inne elementy budynku.

Przez lata jednocześnie oddziałują na niego rozmaite, często przeciwstawne czynniki: od zewnątrz - słońce, deszcz i mróz, od wewnątrz - wysoka temperatura związana z paleniem w kominku lub kotle. Materiały użyte do wykończenia komina musi więc cechować:

- mrozoodporność i niska nasiąkliwość, a jeśli jest to komin dymowy (odprowadzający spaliny z urządzeń na paliwa stałe) albo spalinowy (obsługujący urządzenia opalane olejem lub gazem), to dodatkowo

- niepalność i nietopliwość, ponieważ może dojść do iskrzenia z wylotu komina, co może rozgrzewać go do bardzo wysokiej temperatury.

Z różnymi przewodami

W domach jednorodzinnych ze względów praktycznych przewody wentylacyjne, dymowe i spalinowe zwykle grupuje się we wspólnym kominie (jednym lub dwóch). Pozwala to zaoszczędzić miejsce i ograniczyć liczbę przejść przez dach, ale jednocześnie oznacza, że do wymurowania i wykończenia kominów można stosować wyłącznie materiały niepalne i nietopliwe, które powinny być też odporne na intensywne zanieczyszczenia oraz oddziaływanie spalin - zwłaszcza, gdy są one odprowadzane z kotłów opalanych węglem lub koksem (spaliny zawierają wtedy znacznie większe ilości zanieczyszczeń oraz siarki).

Tradycyjny lub systemowy

Nie każdy komin wymaga dodatkowego wykończenia. Jeżeli do wymurowania wystającej ponad dach końcówki komina użyje się cegły klinkierowej albo wapienno-piaskowej (silikatowej), materiał budowlany będzie jednocześnie wykończeniowy.

Kominy w całości wymurowane z cegły pełnej czy też systemowych pustaków - ceramicznych, wapienno-piaskowych lub z betonu lekkiego (np. keramzytobetonu) - zazwyczaj się tynkuje lub pokrywa okładziną.

    Więcej o:

Skomentuj:

Komin dobrze ubrany