Dachówka bitumiczna na kominie
Do wszystkich rodzajów kominów jako zewnętrzne pokrycie montowane na płycie OSB.
Dachówki bitumiczne są bardzo lekkie i cienkie (grubość od 3 do 5 mm). Produkuje się je w wielu kolorach i kształtach. Mają budowę warstwową. Ich rdzeń, wykonany z włókna szklanego, jest odporny na rozciąganie i bardzo wysoką temperaturę. Warstwę wierzchnią stanowi zazwyczaj posypka mineralna (najczęściej bazaltowa), która nie tylko nadaje dachówkom ozdobny wygląd, ale też chroni je przed działaniem promieni słonecznych. Dachówki bitumiczne mogą też być pokryte łupkiem kamiennym lub miedzią.
Ich szczególną cechą jest tzw. samowulkanizacja: po ułożeniu dachówki same się sklejają, tworząc szczelne pokrycie, jednak potrzebna jest do tego odpowiednio wysoka temperatura (na zewnątrz musi być 20-25°C i powinno świecić słońce).
Jako podkład pod dachówkę stosuje się płyty OSB o podwyższonej wodoodporności (przymocowane do obrzeży komina), które pokrywa się warstwą papy. Do podkładu gwoździami papowymi lub zszywkami przytwierdza się pasy dachówki, zaczynając od dołu komina. Kolejne warstwy powinny być przesunięte względem siebie o pół długości. Na kominie dachówkę zaleca się mocować większą ilością papiaków niż tę na połaci dachu. Ponadto - po zamocowaniu poszczególnych pasów - powinno się ją podgrzać, na przykład palnikiem na gorące powietrze, aby przyspieszyć proces samowulkanizacji.
- Więcej o:
Komin - z czego wykonać
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Pod blachą
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat