Zamek elektroniczny do drzwi wejściowych
Kontrolę dostępu zapewniają nie tylko zamki z wymiennymi wkładkami cylindrycznymi. Elektroniczne zamki mogą być wyposażone w dodatkową jednostkę sterującą, którą można programować bez użycia komputera.
Zamek z kluczem chipowym. Drzwi od strony zewnętrznej można otworzyć jedynie za pomocą specjalnego klucza piórowego, w którego plastikowej główce zatopiony jest chip elektroniczny. Moduł ten, po włożeniu do specjalnego gniazda, wysyła do zamka impuls. Jeśli elektroniczny sygnał zostanie zidentyfikowany, zapala się dioda sygnalizująca, że drzwi można odryglować, przekręcając klucz.
Dostępne są też zamki chipowe, których zasada działania jest nieco podobna do sprzęgania i rozprzęgania napędu w samochodzie. Zamki takie współpracują z zamontowaną w drzwiach gałką. Gdy zbliżymy do niej chip, sprzęga się ona z zamkiem i pozwala odblokować drzwi. Kiedy zaś modułu nie ma w pobliżu, gałka się rozprzęga - kręci się nią bez oporu, ale i bez efektu otwarcia drzwi.
Zamek na kartę magnetyczną. Umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi za pomocą karty magnetycznej. Opcjonalnie, często pozwala też uruchamiać drzwi za pomocą pilota, telefonu komórkowego, doorpassa (brelok, który otwiera drzwi z odległości 1 m), klawiatury cyfrowej (wciskając 6-cyfrowy kod przyporządkowany danemu użytkownikowi) lub czytnika linii papilarnych. Można również mieć zamki o dwu- lub nawet trzystopniowej obsłudze, przez połączenie kilku metod.
Jeśli w jakiś sposób dojdzie do utraty karty magnetycznej, nie ma konieczności wymiany zamka na nowy. Należy wówczas wykasować kod utraconej karty z pamięci zamka i wprowadzić do niej kod nowej.
Tego typu zamki mogą mieć szyld, który od wewnątrz mieszkania ma wyświetlacz ciekłokrystaliczny, służący do konfiguracji drzwi, natomiast po stronie zewnętrznej - kontrolki (kolorowe diody), które informują o upoważnieniu lub braku upoważnienia użytego klucza; gdy miga czerwona kontrolka nie otworzymy drzwi, a jeśli miga zielona - oznacza to, że drzwi za chwilę się otworzą.
Zamek sterowany telefonem komórkowym. Umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie drzwi. Przydatne, gdy nasi domownicy mają skłonności do bycia nieco roztargnionymi lub mamy dzieci w wieku szkolnym i często bywamy poza domem. Nie należy przecież do rzadkości sytuacja, gdy dziecko zapomniało lub zgubiło klucze i stoi bezradnie pod zamkniętymi drzwiami, a rodzic jest w pracy na drugim końcu miasta. Gdy mamy taki zamek w drzwiach, wystarczy podczas rozmowy z dzieckiem przesłać specjalny kod dźwiękowy, który odrygluje zamek.
Zamek pracujący w różnych trybach. Najczęściej tryby są dwa - dzienny i nocny. W trybie nocnym automatycznie rygluje drzwi, co jest przydatne, gdy wracamy późno w stanie, w którym łatwo zapomnieć o przekręceniu klucza w zamku. W trybie dziennym drzwi zamykają się, ale nie są ryglowane; tryb przydatny, gdy często wchodzimy domu i z niego wychodzimy.
Przestawianie trybu pracy zamka może być automatyczne, gdy zamontujemy programator czasowy, lub ręczne - za pomocą przycisku - wtedy sami musimy pamiętać o zmianie trybu.
Zamek biometryczny. Otwierany jest najczęściej za pomocą odcisku palca, ale jako dodatkowy lub alternatywny system sterowania można używać klawiatury numerycznej lub klucza tradycyjnego. Standardowo zamek biometryczny może zapamiętać ponad sto wzorów linii papilarnych i dopasować do nich możliwości dostępu do domu (jak wspomnianej już sprzątaczce, przed którą drzwi otworzą się tylko w wybranym dniu tygodnia).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: