Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budownictwo przyszłości: projekt Model Home 2020. Trzecia debata Akademii Budowlanej

Monika Kupska-Kupis - architekt, koordynator projektu, VELUX POLSKA

W krajach rozwiniętych ludzie spędzają około 90% czasu w pomieszczeniach, tymczasem aż 30% budynków ma negatywny wpływ na ich zdrowie. W dodatku w Unii Europejskiej budynki pochłaniają aż 40% zużywanej energii.

Home for Life w Arhaus, w Danii, to pierwszy z domów aktywnych powstających w ramach projektu Model Home 2020. Jego budowę ukończono w kwietniu 2009 roku.
Home for Life w Arhaus, w Danii, to pierwszy z domów aktywnych powstających w ramach projektu Model Home 2020. Jego budowę ukończono w kwietniu 2009 roku.
Fot. VELUX
26 maja odbyła się trzecia debata Akademii Budowlanej, w trakcie której rozmawialiśmy o detalach budowlanych bardzo dobrze ocieplonego domu.

Domy modelowe w Europie

Do 2010 roku w pięciu krajach Europy w ramach projektu Model Home 2020 powstanie sześć domów aktywnych, realizujących ideę zrównoważonego budownictwa. Dzięki najnowszym technologiom zostaną wzniesione budynki harmonijnie łączące doskonałą architekturę, przyjazne warunki panujące wewnątrz pomieszczeń oraz oszczędność energetyczną.

Każdy z sześciu domów aktywnych, o małym zapotrzebowaniu na energię oraz nowoczesnej architekturze, będzie odpowiadał klimatowi, kulturze oraz stylowi architektonicznemu obowiązującemu w kraju, w którym powstanie. Dzięki projektowi firma VELUX przetestuje swoje innowacyjne rozwiązania techniczne, co pozwoli na ich masowe zastosowanie w przyszłości. Po ukończeniu budowy domy zostaną udostępnione zwiedzającym przez 6 do 12 miesięcy, a następnie będą one poddawane regularnym pomiarom zużycia energii i ocenie klimatu wewnętrznego, w naturalnych warunkach, czyli podczas użytkowania ich przez rodziny, które zdecydowały się w nich zamieszkać.

Dom podążający za słońcemEnergooszczędne rozwiązania

Projekt Model Home 2020 zakłada określone wymagania dotyczące zużycia energii oraz komfortu późniejszych użytkowników domów. W budynkach będą wykorzystane materiały i instalacje o najwyższych standardach energetycznych, które umożliwią spełnienie unijnych regulacji energetycznych przewidzianych na 2020 rok. Strategiczne usytuowanie okien, kolektorów, baterii słonecznych oraz kanałów wentylacyjnych sprawi, że zasoby naturalne takie jak słońce, światło dzienne oraz świeże powietrze zostaną w pełni wykorzystane. Celem jest stworzenie budynku samowystarczalnego energetycznie, uniezależnionego od zewnętrznych źródeł energii. Jest to możliwe, ponieważ nadwyżki energii wyprodukowanej ze słońca w lecie będą przekazywane do akumulatora energetycznego, natomiast w zimie, gdy zapotrzebowanie jest większe, mogą być bezkosztowo odbierane.

Jak zbudować dom energooszczędny?Naturalne oświetlenie

W domach przyszłości sztuczne światło elektryczne będzie możliwie najczęściej zastępowane naturalnym, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców. Bardzo ważne w projekcie Model Home 2020 są okna, spełniające w budynkach rolę zarówno estetyczną, jak i użytkową. Te zainstalowane nisko pozwolą ludziom swobodnie obserwować świat zewnętrzny, natomiast te umieszczone wysoko dodatkowo doświetlą wnętrze.

Pierwszy dom modelowy

Pierwszy dom, zlokalizowany w mieście Aarhus w Danii, został ukończony już w kwietniu 2009 roku. Od lipca zamieszka w nim rodzina i rozpocznie się faza pomiarowa projektu.

Zgodnie z założeniami projektu Model Home 2020 w domu w Aarhus energia w całości pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, a jej zużycie będzie zminimalizowane. Ważne dla projektu domu było optymalne rozmieszczenie okien, których powierzchnia odpowiada 40% całkowitej powierzchni domu. Okna dostarczają światło, świeże powietrze, a także umożliwiają pozyskanie cennego ciepła w zimie. Wszystkie pokoje mają okna skierowane na przynajmniej dwie strony świata. Duża ich powierzchnia pozwala optymalnie oświetlić wnętrza, a dzięki użytym materiałom energooszczędnym nie stanowi zagrożenia dla bilansu energetycznego domu.

Pod koniec 2009 roku zakończy się budowa kolejnego domu w Danii - w Kopenhadze. A do końca 2010 roku powstaną następne domy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji oraz w Austrii.

Zobacz projekt Model Home 2020Innowacyjne rozwiązania

Firma VELUX, producent okien połaciowych, a także innych technologii związanych z wykorzystaniem naturalnych zasobów, takich jak światło słoneczne, od wielu lat jest partnerem w realizowaniu podobnych projektów energooszczędnych.

Także w domach modelowych Model Home 2020 zastosowano wiele jej nowych produktów.

 • Okna połaciowe, które są dodatkowo źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego. Dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjnym, odpowiedniemu rozmieszczeniu, a także dodatkowemu wyposażeniu umożliwiają osiągnięcie pozytywnego bilansu energetycznego w sezonie grzewczym. Okna połaciowe wykorzystują ponadto naturalną wentylację, przyczyniając się tym samym do oszczędności energii, która musiałaby być wykorzystana na systemy klimatyzacji budynku. Przy takich samych warunkach atmosferycznych, okna połaciowe wpuszczają dwa razy więcej światła niż tego samego rozmiaru okna pionowe.

  Okna połaciowe czy lukarna? • Rolety zewnętrzne umożliwiają zredukowanie strat ciepła zimą o ponad 30%, a latem - zapotrzebowania na chłodzenie pomieszczeń, zwłaszcza sypialni, o około 40%; czyli rocznie o około 90 kWh/m2 okna. Rolety wewnętrzne pozwalają natomiast na zredukowanie zjawiska przegrzewania pomieszczeń w lecie, a tym samym umożliwiają oszczędności energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia poddasza.

 • Kolektory energii słonecznej służą do podgrzewania wody użytkowej i wspierania ogrzewania lub podgrzewania basenów kąpielowych. Są kompatybilne z każdym systemem grzewczym i pokrywają do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Średni roczny uzysk energii dla kolektora w rozmiarze 134×180 cm przekracza 525 kWh/m2.

  Kolektory słoneczne - mniej za ciepłą wodę • Produkty izolujące poprawiają parametry cieplne i szczelność połączenia okna z dachem. Gwarantują poprawny montaż i zapobiegają stratom ciepła wynikłym z nieprawidłowego zaizolowania okien podczas montażu.

 • Automatyczna kontrola środowiska wewnętrznego io-homecontrol pozwala na istotne oszczędności energii. Zaprogramowane okna automatycznie otworzą się tylko w momencie odłączenia grzejników lub zostaną zasłonięte po zmierzchu roletami zewnętrznymi, aby zminimalizować potencjalne straty ciepła.  Czytaj także:

  Jak osadzić okna w dachu w taki sposób, by nie tworzyły się mostki cieplne?  Korzyści z budowania domów niskoenergetycznych  Czy dom z certyfikatem jest lepszy?  Jak oszczędzać wodę w domu? • Skomentuj:

  Budownictwo przyszłości: projekt Model Home 2020. Trzecia debata Akademii Budowlanej