Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przyłącze telefoniczne - od słupka do domu

Tekst: Anna Grunwald

Przyłącze telefoniczne wykonuje się zwykle w momencie, gdy dom jest już gotowy. Nie jest to kłopotliwe, jeśli o telefonie pomyślimy w trakcie budowy fundamentów.

Słupek telekomunikacyjny. Od takiego słupka prowadzi się przyłącze telefoniczne do domu.
Słupek telekomunikacyjny. Od takiego słupka prowadzi się przyłącze telefoniczne do domu.
Fot. archiwum redakcji
Żeby można było w domu korzystać z telefonu stacjonarnego i internetu, trzeba przede wszystkim wybrać operatora spośród działających w danej okolicy. Zwykle będzie to Telekomunikacja Polska (TP) oraz jeden lub kilku operatorów lokalnych. Z wybranym operatorem podpisuje się umowę o łącze telefoniczne - analogowe lub cyfrowe (ISDN). W umowie operator zobowiązuje się doprowadzić sygnał telefoniczny do gniazdek telefonicznych w domu, co w praktyce oznacza, że doprowadzi do domu przyłącze telefoniczne.

Nowe przyłącza najczęściej układa się w gruncie - nawet wtedy, gdy sieć telekomunikacyjna w pobliżu domu poprowadzona jest linią napowietrzną.

Przyłącze telefoniczne

Jest to instalacja łącząca sieć telekomunikacyjną z domem. W jej skład wchodzą:

- przewód wyprowadzony albo ze słupka lub studzienki telekomunikacyjnej (gdy sieć telekomunikacyjna poprowadzona jest w gruncie), albo ze słupa telefonicznego (gdy sieć poprowadzono drogą napowietrzną) i doprowadzony do puszki telekomunikacyjnej w domu;

- puszka telekomunikacyjna, w której zbiega się domowa instalacja telefoniczna. Puszkę taką umieszcza się zwykle blisko wejścia do domu.

Jeśli w domu planuje się korzystanie z cyfrowej linii telefonicznej (ISDN), operator zamontuje między przyłączem a instalacją specjalne urządzenie, zwane zakończeniem sieciowym NT. W domu, w którym nie ma jeszcze instalacji telefonicznej, oprócz przyłącza operator założy w ramach umowy jedno gniazdko telefoniczne. Za założenie dodatkowych gniazdek zwykle trzeba osobno zapłacić.

Zrób tak, żeby nie kuć

Żeby do założenia przyłącza telefonicznego nie trzeba było odkopywać fundamentów i wiercić w nich dziur, a w tynku kuć bruzd, dobrze jest w trakcie budowy przygotować przepusty, które ułatwią i przyspieszą montaż przyłącza. Jako przepustów używa się zwykle rur o średnicy 25-50 mm. Prowadzi się je przez fundament i ewentualnie płytę schodów lub ganek i doprowadza wewnątrz budynku do puszki, z której później rozprowadza się domową instalację telefoniczną.

Jeśli budynek nie jest podpiwniczony, to rurę tę należy wyprowadzić do góry - przez płytę podłogi i poprowadzić w bruździe ściennej do wspomnianej puszki.

W domach podpiwniczonych puszkę można umieścić w piwnicy lub na parterze - wówczas rurę należy przeprowadzić przez strop piwnicy i ukryć w bruździe.

Uwaga! Rura prowadzona przez fundament powinna mieć lekki spadek na zewnątrz budynku - aby ewentualnie skraplająca się w niej wilgoć mogła wypłynąć na zewnątrz. Jej zewnętrzny wylot powinien być zagłębiony 50-60 cm w gruncie (przyłącze prowadzi się zwykle na głębokości 80 cm - aby uchronić je przed uszkodzeniem w czasie kopania w ogrodzie).

Wewnątrz rury umieszcza się tzw. patron, czyli żyłkę lub giętki kabel - tak, by z obu końców rury wystawał przynajmniej z zapasem kilkunastu centymetrów. Patron posłuży do przeciągnięcia przewodu przyłącza aż do puszki.

Wykonanie wewnętrznej instalacji telefonicznej - od puszki do poszczególnych gniazdek telefonicznych w pokojach, sypialniach czy gabinecie - najlepiej zlecić elektrykowi. Rozprowadzi ją w domu w trakcie układania instalacji elektrycznej.

Jeśli nie ma telekomunikacji przewodowej...

...to w okolicy działają często operatorzy telefonii radiowej. Aby skorzystać z takiego telefonu, nie potrzeba przyłącza. Wystarczy podpisać umowę z operatorem i kupić u niego przenośną centralę (terminal) z anteną, która będzie odbierać sygnał radiowy z centrali nadajnikowej. Do terminala można bezpośrednio podłączyć maksymalnie dwa telefony (przewodowe lub bezprzewodowe) i modem do korzystania z internetu. Są też terminale z wbudowanym modemem. Jeśli w domu jest rozprowadzona instalacja telefoniczna, to terminal można podłączyć do niej, a aparaty telefoniczne oraz modem - do gniazdek na ścianach.

Również operatorzy telewizji kablowej umożliwiają stały dostęp do internetu i korzystanie z telefonu. Trzecim rozwiązaniem jest przynajmniej założenie specjalnej anteny i podłączenie do sieci internetu radiowego. Nie umożliwia on rozmów telefonicznych, ale można dzięki niemu rozmawiać przez dwa komputery wyposażone w odpowiedni program, mikrofony i głośniki.

Przyłącze telefoniczne - na elewacji lepiej nie

Jeśli w pobliżu domu znajduje się napowietrzna linia telekomunikacyjna, lepiej nie prowadzić od niej łącza "górą" - do elewacji, bo szpeci ono budynek, a ponadto narażone jest na uszkodzenia lub zerwanie w trakcie wichury albo ciężkiej zimy. Łatwo je też przeciąć złodziejowi. Lepiej więc w umowie z operatorem zaznaczyć, że przyłącze ma być doprowadzone do domu w gruncie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przyłącze telefoniczne - od słupka do domu