Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Basen w domu - uwagi specjalisty

Zbigniew Wnukowicz, Elbas s.c.

Basen kąpielowy jest niewątpliwie wielką atrakcją. Umożliwia wypoczynek, rehabilitację, dodaje też prestiżu.

Starannie dobierana forma architektoniczna obiektów basenowych ma sprzyjać relaksowi, zapewniać estetykę, wygodę i komfort. Nie obejdzie się bez dużych przeszkleń, nowoczesnych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Muszą za tym nadążyć również rozwiązania techniczne, zapewniające ochronę budynku przed zawilgoceniem i zapachem chloru oraz gwarantujące bezpieczną dla zdrowia wysoką jakość wody i właściwe parametry powietrza. To wyzwanie techniczne: dość trudne, ale osiągalne dla dobrego fachowca.

Ważnym elementem technicznego wyposażenia obiektu basenowego jest instalacja wentylacyjna, której zadaniem jest utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniu przez usuwanie zeń nadmiaru wilgoci, ogrzewanie bądź chłodzenie. Inne funkcje tej instalacji to usuwanie zanieczyszczeń chemicznych z powietrza przez skuteczną wentylację, zabezpieczenie okien przed zaparowaniem, ograniczenie migracji wilgoci do sąsiednich pomieszczeń, ograniczenie parowania wody z powierzchni basenu, utrzymanie odpowiedniej temperatury posadzki itp. Z technicznego punktu widzenia nie jest to zadanie łatwe. Stałe parowanie wody z basenu, zawartość związków chloru i wilgoci w powietrzu, duża wrażliwość wilgotnej ludzkiej skóry na zmiany parametrów powietrza stawiają tym urządzeniom bardzo wysokie wymagania. To właśnie od ich typu, sprawności i jakości zależy energochłonność, trwałość i bezpieczeństwo całego obiektu.

Odpowiednią jakość wody zapewnia instalacja, w której woda w obiegu zamkniętym poddawana jest filtracji i dezynfekcji oraz podgrzewaniu do odpowiedniej temperatury. Korygowany jest również odczyn pH. Zależnie od zastosowanych urządzeń, kontrola parametrów wody odbywa się automatycznie lub wymaga osobistego wykonania pomiarów. Różne mogą być też metody dezynfekcji: zastosowaniem chloru lub tlenu aktywnego, coraz częściej wspomagane ozonowaniem lub lampami UV.

    Więcej o:

Skomentuj:

Basen w domu - uwagi specjalisty