Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żeby prąd nie poraził

Odpowiada Grzegorz Cupriaka

Kosząc trawnik, przez nieuwagę przeciąłem kabel od kosiarki. Kopnął mnie prąd, a w domu wysadziło wszystkie korki. Co zrobić, aby korzystanie z elektrycznych urządzeń było bezpieczniejsze? Tomasz Ś., Jasło

Porażenie wywołane uszkodzeniem kabla podczas koszenia trawy
Porażenie wywołane uszkodzeniem kabla podczas koszenia trawy
Rys. Wawrzyniec Święcicki na podstawie materiałów firmy Moeller Electric
Zabezpieczenia przed porażeniem

Najczęstszą przyczyną porażeń są: niewłaściwe użytkowanie urządzeń elektrycznych oraz korzystanie ze starych instalacji, często bez żadnych zabezpieczeń. Jedyną ochronę stanowi w nich zerowanie, czyli podłączenie metalowej obudowy urządzenia do przewodu zerowego lub jej uziemienie. W nowych instalacjach stosuje się kilka stopni ochrony, które mimo że działają inaczej, to uzupełniają się i bardzo dobrze chronią przed porażeniem prądem, przepięciami czy pożarem instalacji. Jako zabezpieczenia używane są wyłączniki nadprądowe i różnicowo-prądowe. Oba odłączają od zasilania tę część instalacji elektrycznej, w której nastąpiło przeciążenie lub awaria.

Wyłączniki różnicowo-prądowe. Są najskuteczniejszą ochroną przed porażeniem prądem. Wykrywają nawet prąd o małym natężeniu, który płynie poza właściwą drogą przepływu w instalacji, i szybko przerywają jego dopływ (w czasie do 0,04 sekundy). Wyłączniki o odpowiednio niskim prądzie zadziałania są także elementem ochrony przeciwpożarowej. W wyniku uszkodzenia i starzenia się izolacji między przewodami instalacji może przepływać prąd, powodując ich przegrzanie, a przez to zagrożenie pożarowe.

Wyłączniki nadprądowe. Chronią przed zwarciami oraz przeciążeniami. Podłączenie zbyt dużej liczby odbiorników do jednego gniazdka może bowiem doprowadzić do przegrzania, a nawet spalenia przewodów elektrycznych.

Najczęstsze sytuacje, w których dochodzi do porażeń i zwarć

Porażenie prądem może mieć miejsce, gdy:

- podczas wiercenia otworów w ścianie przez przypadek uszkodzone zostaną przewody instalacji elektrycznej;

- w trakcie koszenia trawnika przez nieuwagę przecięty zostanie przewód zasilający; w takiej sytuacji na uchwycie urządzenia pojawi się napięcie, które może spowodować mimowolne zaciśnięcie się dłoni osoby obsługującej kosiarkę i porażenie prądem;

- podczas kąpieli do wanny wpadnie włączona suszarka; skutki są podobne jak w sytuacji dotknięcia jakimkolwiek fragmentem ciała przewodu pod napięciem;

- woda z uszkodzonej pralki wydostanie się na zewnątrz - na stalowej obudowie urządzenia może powstać niebezpieczne napięcie, które dodatkowo może się pojawić w metalowej instalacji wodnej; porażenie prądem może wówczas nastąpić nawet podczas mycia rąk.

Do przeciążenia w instalacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy do jednego gniazda za pomocą rozgałęziacza podłączona zostanie zbyt duża liczba urządzeń elektrycznych. Wskutek tego kable elektryczne nagrzewają się, co prowadzi do przepalenia izolacji, a nawet pożaru instalacji.

Do zwarć w instalacji elektrycznej najczęściej dochodzi wówczas, kiedy niekontrolowany wyciek wody zaleje gniazdka lub lampy elektryczne. W takiej sytuacji nagły przepływ prądu może przyczynić się do uszkodzenia nie tylko urządzeń elektrycznych, ale i instalacji.

Skutki porażenia prądem

Porażenie prądem może być przyczyną poparzeń skóry, zaburzeń pracy serca, a nawet zatrzymania jego akcji. Szkodliwie wpływa też na mózg oraz układ nerwowy co prowadzić może do utraty przytomności czy bezdechu.

Zetknięcie z prądem o wartości powyżej 20 mA, jeśli trwa dłużej niż kilkanaście sekund, jest niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, a powyżej 70 mA - dla życia. Prąd ma wartość 1 mA, jeśli przepływa przez przewód elektryczny pod napięciem około 100 V. Zatem krótkotrwały kontakt ze źródłem napięcia nie jest groźny, o ile nie dojdzie do sytuacji, w której dłoń trzymająca przewód elektryczny mimowolnie się zaciśnie - dopiero wtedy nastąpi niebezpieczne porażenie prądem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Żeby prąd nie poraził