Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inteligentne światło i ciepło w domu

Piotr Krakowczyk, Małgorzata Krośnicka, Stefan Żuchowski

Domowe urządzenia są coraz bardziej skomputeryzowane. Dzięki temu ich obsługa jest znacznie prostsza - część zadań wykonują automatycznie, dają się programować i można nimi sterować za pomocą pilota.

automatyka
Zarówno regulatory pokojowe, jak i stacje automatyki pogodowej występują w wersji przewodowej i zdalnej - wówczas komunikują się z kotłem drogą radiową.
Fot. Viessmann
Do sterowania domowym oświetleniem warto wykorzystać możliwości niektórych opraw i źródeł światła, a także osprzętu.

Źródła światła. Niemal wszystkie mogą mieć czujniki wykrywające ruch lub automatycznie reagujące na zmiany natężenia naturalnego światła - ich ceny zaczynają się od 20 zł.

Prym wiodą tu diody LED. To dlatego, że ich pracą można sterować na wiele sposobów - od prostego włączania/wyłączania, przez zmianę natężenia światła, po ustawianie koloru. Na rynku są już lampy wyposażone w żarówki LED, którymi można sterować za pomocą pilotem (kosztują od 680 zł).

Osprzęt. Jeśli nie chcemy inwestować w sterowalne źródła światła, możemy kupić oprawkę żarówki wyposażoną w pilota. Takie "gniazdo" ma każda lampa z gwintem E14 lub E27. Do sterowania nimi używa się pilota o zasięgu do 30 m. Oprawki sprzedawane są pojedynczo lub w kompletach po 3, 5 lub 7 sztuk (sterowanych jednym nadajnikiem). Zapłacimy za nie od 30 zł.

Innym rozwiązaniem są gniazda sieciowe sterowane pilotem, które wpinamy do gniazda ściennego. Można do nich podłączać nie tylko lampy, ale też inne urządzenia, na przykład wentylatory. Kosztują około 50 zł.

Droższym rozwiązaniem są łączniki bezprzewodowe. Umieszcza się je na ścianie, jak zwykłe łączniki, a przy lampach montuje odbiorniki fal radiowych, umożliwiające sterowanie nimi za pomocą pilota. Jeden łącznik kosztuje około 300 zł.

Ogrzewanie

Producenci urządzeń grzewczych montują w nich coraz więcej elektroniki, której zadaniem jest kontrola przebiegu procesu spalania, by był maksymalnie wydajny i oszczędny. Pozwala ona też dokładnie ustawiać i programować parametry pracy urządzeń.

Kotły gazowe Sterowane mogą być zarówno przyciskami umieszczonymi na korpusie urządzenia, jak i regulatorami (przewodowymi lub bezprzewodowymi) umieszczonymi na ścianie jednego z pomieszczeń. Takie sterowniki wyposażone są w czujnik temperatury wewnętrznej, dzięki czemu termostat samoczynnie porównuje ją z wartością ustawioną przez użytkownika. Jeśli temperatura wzrośnie - wyłączy kocioł, gdy spadnie - włączy go.

Regulatory proste. Ich zaletą jest łatwa obsługa (wystarczy pokrętłem ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu) oraz niska cena. Nie są jednak polecane do współpracy z kotłami kondensacyjnymi. Sterownik powoduje, że kocioł działa od razu z maksymalną temperaturą. A sprawność jest tym wyższa, im niższa jest temperatura zasilania układu grzewczego. Dlatego proste programatory lepiej stosować z tradycyjnymi kotłami atmosferycznymi. Ich cena waha się od 70 do 200 zł.

Programatory. Umożliwiają ustawianie różnych temperatur zarówno w ciągu doby (niższa w nocy i w ciągu dnia, wyższa po południu), jak i w wybrane dni tygodnia (na przykład w sobotę i niedzielę, gdy większość czasu spędzamy w domu). Kosztują od 150 do 450 zł.

Automatyka pogodowa. Od regulatorów pokojowych odróżnia ją to, że wyposażona jest w czujnik temperatury zewnętrznej, umieszczony na ścianie domu. Kiedy temperatura na dworze spada, czujnik od razu przekazuje informację do układu elektronicznego automatyki. Ten natomiast wysyła impuls do kotła, który mocniej podgrzewa wodę w instalacji, by utrzymać zadaną przez użytkownika temperaturę w pomieszczeniach.

Pogodówka jest oferowana jako wyposażenie dodatkowe. W zależności od skomplikowania układu centralnego ogrzewania, kosztuje od 900 zł do nawet kilku tysięcy.

Kotły na paliwa stałe. Nowoczesne kotły na paliwa stałe często reklamuje się jako niewymagające obsługi, żaden jednak nie jest całkowicie "samowystarczalny". Najmniej pracy wymagają nowoczesne kotły z podajnikiem paliwa, w których tempem i temperaturą spalania oraz dawkowaniem opału może sterować mikroprocesor.

Kotły na pelety. Wyposażone są w zasobnik na paliwo, z którego samoczynnie je pobierają i dozują do komory spalania. Takie kotły mają wbudowane urządzenia zapewniające automatyczną kontrolę i regulację spalania. Niektóre dają możliwość regulacji pokojowej lub pogodowej. Taki kocioł jest jednak bardzo drogi - kosztuje od 10 tys. zł do ponad 30 tys. zł.

Kotły węglowe. Regulacja ich działania polega na dozowaniu powietrza do spalania. Większość sterowników kieruje także pracą pomp obiegowych centralnego ogrzewania oraz zasobnika ciepłej wody. Takie modele mogą współpracować z pokojowym regulatorem temperatury (koszt około 120 zł).

Kotły węglowe z podajnikiem paliwa. Większość producentów wyposaża te kotły w automatykę, która kontroluje dopływ powietrza do spalania i ilość podawanego paliwa. Zazwyczaj za dodatkową opłatą (około 900 zł) taki kocioł można wyposażyć w automatykę pogodową.

Kominki z płaszczem wodnym. W nowoczesnych sterownikach kominkowych można regulować dopływ powietrza do komory spalania, a tym samym ustawiać temperaturę wody w płaszczu wodnym. Automatycznie przełączają też urządzenia grzewcze (kocioł/kominek), a także alarmują o wypalaniu się załadowanego drewna. Regulatory w formie paneli z dotykowymi ekranami współpracują również z systemami awaryjnego zasilania (przydatnymi w razie awarii prądu). Cena takiego sterownika wynosi około 500 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Inteligentne światło i ciepło w domu