Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie domu - wygoda a ekonomia

Aneta Demianowicz

Czynnikami determinującymi wybór ogrzewania do domu są koszty eksploatacyjne i instalacyjne oraz cena i jakość urządzenia. Niestety, to, czy wybrany przez nas rodzaj ogrzewania jest przyjazny dla środowiska, ma drugorzędne znaczenie.

Koszty ogrzewania różnymi źródłami ciepła
Koszty ogrzewania różnymi źródłami ciepła
Autor ramki: Krzysztof Gnyra
Wygoda obsługi

Najwygodniejsze rozwiązania to ogrzewanie domu gazem z sieci lub ciepłem pochodzącym z elektrociepłowni. Ale mają one wadę - można z nich korzystać tylko w niektórych rejonach.

Paliwa stałe to najtańsze źródła energii, jednak uzyskanie z nich ciepła wymaga dużego nakładu pracy lub kupna urządzenia wygodnego, czyli z podajnikiem i zautomatyzowanego, ale stosunkowo drogiego. Ich wadą, rzadko zauważalną, jest konieczność czyszczenia pojemników na popiół i żużel.

Kotły na olej opałowy lub gaz płynny to wygodne w obsłudze urządzenia, które podgrzewają także wodę użytkową. Są to jednak dość drogie źródła energii i wymagają kosztownych instalacji. Podobnie kształtują się koszty eksploatacji pieców akumulacyjnych, gdy mamy taryfę dwustrefową.

W tabeli przedstawiono szacunkowe roczne koszty ogrzewania (bez ciepłej wody) różnymi paliwami domu o powierzchni 200 m2. Po ich analizie okazuje się, że wybór jest tylko pozornie prosty, bo poza kosztami eksploatacyjnymi warto też policzyć, ile wyniesie wykonanie instalacji.

Zobacz tabelę z kosztami ogrzewaniaCzytaj także

Gdy nie ma gazu - jakie ogrzewanie wybrać?Gdy nie ma gazu - drewno i peletyGdy nie ma gazu - gaz płynnyGdy nie ma gazu - olej opałowyGdy nie ma gazu - prądGdy nie ma gazu - energia niekonwencjonalnaGdy nie ma gazu - ciepło z sieciZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ogrzewanie domu - wygoda a ekonomia