Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filtry do wody wodociągowej

tekst: odpowiada Izabela Szewczyk

Właśnie przeprowadziliśmy się do nowo wybudowanego domu. Mamy wodę z wodociągu, ale chyba niezbyt dobrą. Czy filtrowanie wody wodociągowej ma sens, a jeśli tak, to jakie filtry wybrać?

1 Filtrowanie wody z kranu

Woda wodociągowa docierająca do kranów jest uzdatniona, ale może zawierać zanieczyszczenia wtórne - rdzę, piasek i zawiesiny. Zmieniają one barwę wody oraz powodują uszkadzanie instalacji, baterii i urządzeń domowych. Uciążliwy jest też rozpuszczony w wodzie chlor, który ma nieprzyjemny smak. Aby dobrać filtry, trzeba najpierw poznać skład wody. Informację tę można uzyskać telefonicznie w lokalnym zakładzie wodociągów, na stronach internetowych lub oddać wodę do zbadania - np. w lokalnej stacji Sanepidu. Dobór urządzeń do uzdatniania należy powierzyć fachowcom, zależy on bowiem od jakości wody i planowanego jej zużycia.

2 Jakie filtry wybrać, gdy woda jest niedobra

Do uzdatniania wody wodociągowej stosuje się następujące filtry:

  • Wstępne mechaniczne. Aby ochronić całą instalację, taki filtr montuje się na rurze doprowadzającej wodę do domu. Do wyboru są urządzenia:

  • z wymiennymi wkładami, najczęściej polipropylenowymi (o dokładności filtracji 20-50 mm);

  • samoczyszczące - takie nie wymagają wymiany wkładów, ale są mniej dokładne (80 mm).

  • Z kilkuczęściowymi obudowami i wymiennymi wkładami. Montuje się je zwykle przed punktem poboru wody pitnej. Mogą być podłączane do kranu (wówczas uzdatniają również wodę do zmywania) lub mają odrębną wylewkę i uzdatniają tylko wodę pitną. W pierwszej obudowie umieszcza się zawsze wkład mechaniczny, a w ostatniej - węglowy.

    Lepiej nie stosować filtrów węglowych na początku instalacji, ponieważ węgiel aktywny usuwa z wody chlor, który ją dezynfekuje. W związku z tym za filtrem mogą się rozwijać bakterie. Jeśli więc filtr węglowy jest zamontowany na początku instalacji, to przed punktem poboru wody należy zainstalować bakteriobójczą lampę UV.

  • Zestawy odwróconej osmozy. Są alternatywą dla filtrów z wymiennymi wkładami. Usuwają wiele zanieczyszczeń nieznacznie przekraczających normę. Montuje się je bezpośrednio przed punktem poboru wody do picia. Należy jednak pamiętać, że odwrócona osmoza usuwa wszystkie zawarte w wodzie minerały, w tym również mikroelementy potrzebne organizmowi ludzkiemu. Dlatego należy unikać picia takiej wody, choć można jej używać do napojów i potraw.

  • Z wkładem polifosfatowym. Są to filtry zmiękczające wodę do urządzeń grzewczych i pralek. Tak zmiękczona woda nie nadaje się do picia.

    3 Czym się kierować wybierając filtry

    Warto wybierać urządzenia takich producentów, którzy działają nie tylko na rynku konsumenckim, ale też na rynku przemysłowym, ponieważ uzdatnianie wody do celów przemysłowych wymaga szczególnych kompetencji i fachowości. Na pewno nie warto się kierować urodą opakowania ani krajem pochodzenia filtrów. Produkty sprzedawane np. jako amerykańskie pochodzą często z wytwórni na Dalekim Wschodzie.

    Uwaga!

    Wkłady filtrowe należy wymieniać nie rzadziej niż co sześć miesięcy, a także po tym jak spadło ciśnienie wody oraz po dłuższej niż siedem dni przerwie w użytkowaniu instalacji.



    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Filtry do wody wodociągowej