Zapach szamba w toalecie czyli zła wentylacja kanalizacji
Napływanie gazów z kanalizacji do łazienki, osobnej toalety czy też pralni spowodowane jest zazwyczaj wysysaniem wody z syfonów. Dzieje się tak wówczas, gdy zamontowana w domu wentylacja kanalizacji nie jest właściwie wykonana.
Jak zlikwidować zapach szamba w domu?
Zapach szamba w domu - skąd napływają nieprzyjemne zapachy?
Podobnie dzieje się, gdy opróżniany jest zbiornik szamba. Wóz asenizacyjny przetłaczając ścieki wywołuje podciśnienie w zbiorniku. Gdy szambo nie ma zapewnionego dopływu powietrza przez specjalny kominek, to wówczas podciśnienie przenosi się do całej instalacji i powoduje wysysanie wody z syfonów w domu. Jeszcze inną przyczyną brzydkich zapachów może być nieszczelna instalacja kanalizacyjna - na szczęście zdarza się to dość rzadko.
Syfon znajdujący się na odpływie każdego urządzenia sanitarnego powinien być zawsze wypełniony wodą, aby skutecznie chronił wnętrze domu przed nieprzyjemnymi zapachami z kanalizacji. Jeśli wyjedziemy z domu na dłużej i woda w syfonie wyparuje, wystarczy uzupełnić zamknięcie wodne, dolewając trochę wody.
Unikniemy problemów z kanalizacją, gdy będzie ona nie tylko właściwe wentylowana, ale przewody odprowadzające ścieki miały odpowiednio dobrane średnice i zostaną ułożone z odpowiednim spadkiem
Zapach szamba w toalecie - jaka powinna być wentylacja kanalizacji?
Rura wywiewna nie tylko zapewnia wymaganą ilość powietrza w instalacji, ale też umożliwia usuwanie gazów i przykrych zapachów pochodzących z kanalizacji. Dlatego należy umieszczać ją co najmniej w odległości 4 m od okien połaciowych i kominów wentylacyjnych. Wysokość, na jaką wyprowadza się wywiewkę, zależy od kąta nachylenia dachu i wynosi minimum 1 m, jeśli jest płaski, i 0,5 m - gdy stromy. Dzięki temu unikniemy zakrycia jej śniegiem zimą.
Ważna jest również średnica rury wywiewnej. Powinna być ona równa lub większa od obsługiwanego przez nią pionu. Gdy będzie zbyt mała, pomocna może okazać się nasada kominowa.
Uwaga! Nie wolno wprowadzać rur wywiewnych do kanałów wentylacyjnych i przewodów spalinowych.
Wielu producentów pokryć dachowych, oferuje gotowe kominki. Ich kolor i wygląd dopasowane są do pozostałych elementów dachu
Zapach szamba w toalecie - gdzie montować zawory napowietrzające kanalizację?
- pionach niezakończonych wywiewkami - taki zawór umieszcza się najczęściej pod stropem najwyższej kondygnacji lub na strychu;
- podłączeniach kanalizacyjnych, w których spływanie ścieków jest utrudnione, bo są za długie, mają za małą średnicę, składają się z więcej niż 3 kolanek.
W takiej sytuacji zawór montuje się za ostatnim przyborem podłączonym do podejścia lub w zestawie odpływowym ostatniego przyboru.
Aby do zaworu mogło dopływać powietrze, nie powinno się go zabudowywać. Jeżeli jednak taka obudowa z płyty gipsowo-kartonowej lub cegły jest niezbędna, trzeba w ściance wykonać kratkę wentylacyjną. Średnicę zaworu napowietrzającego dobiera się do średnicy rury kanalizacyjnej.
Zawory napowietrzające działają tylko w jednym kierunku - wpuszczają odpowiednią ilość powietrza do kanalizacji, ale nie mają możliwości usuwania z niej gazów i zapachów. Do wyboru są modele m.in. umieszczane przy syfonach, na pionach, w podejściach do pralki lub zmywarki
Zapach szamba w toalecie? - prawidłowa wentylacja szamba
Jeżeli zbiornik szamba nie jest właściwie wentylowany, wtedy gromadzące się w nim gazy mogą przenikać do kanalizacji wewnętrznej. Aby tego uniknąć, szambo musi być napowietrzane rurą z kominkiem wyprowadzoną 0,5 m nad poziom terenu. Jej odległość od domu nie może być mniejsza niż 5 m, a od granicy działki - 2 m. Średnica rury wywiewnej powinna mieć 50-100 mm, a kominka - około 100 mm.
Natomiast jeśli ścieki odprowadzane są do przydomowej oczyszczalni, wówczas wywiewką powinien być pion kanalizacyjny wyprowadzony ponad dach. Można też poprowadzić rurę wentylacyjną po elewacji bądź ukryć ją wśród roślinności. Pamiętajmy również o tym, że także przydomową oczyszczalnię trzeba wyposażyć w kominki napowietrzające wyprowadzone 0,5 m ponad poziom terenu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:
- Więcej o:
Brzydkie zapachy z pralni
Wydatki na kanalizację, szambo, różne rodzaje oczyszczalni
Poprawna instalacja kanalizacji wewnętrznej
Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu
Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną
Szambo ekologiczne - czy warto się na nie zdecydować?
Jak działa przepompownia ścieków w domu?
Zapach szamba w toalecie czyli zła wentylacja kanalizacji