Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak kontrolować stan szamba

tekst: Anna Grunwald

Dopiekło nam ciągłe zaglądanie do szamba. Sądzę, że można by w nim zainstalować jakiś czujnik, który by sam - bez potrzeby zdejmowania pokrywy - ostrzegał, że zbiornik się wypełnił i trzeba wezwać szambowóz. Czy możecie coś takiego polecić? Anna G., Warszawa

Wybór "spławików" z sygnalizatorem

Niektóre firmy sprzedające bezodpływowe zbiorniki na ścieki oferują urządzenia działające jak spławik - do montowania w pokrywie zbiornika lub kominku wentylacyjnym szamba. Takie urządzenie można również wykonać samemu (instrukcja poniżej).

W sprzedaży są także gotowe urządzenia podłączane do prądu, złożone z pływaka, który umieszcza się w zbiorniku, i połączonego z nim elementu sygnalizacyjnego - do umieszczenia w domu.

Wskaźnik z miarką

Najłatwiej zrobić wskaźnik, który poruszając się w kominku napowietrzającym szambo (rys. 1), będzie sygnalizował poziom napełnienia zbiornika. Dolna część z pływakiem musi znajdować się w zbiorniku (w nienapełnionym - wisieć), a górna - wysuwać się z daszku kominka, gdy poziom ścieków się podnosi, i opierać się na nim, kiedy zbiornik na ścieki jest opróżniony. Potrzebne będą:

- długa rurka, na przykład z PVC, długości minimum 10 cm większej niż odległość rury doprowadzającej ścieki do szamba od górnej krawędzi kominka napowietrzającego;

- piłeczka gumowa lub plastikowa - najlepiej takiej wielkości, aby przeszła przez kominek napowietrzający. Można ją przykleić do dolnego końca rurki lub umieścić w siatce plastikowej, której końce - po obwiązaniu sznurkiem z tworzywa - trzeba wciągnąć do rurki. Sznurek blokujemy na drugim jej końcu mocnym korkiem i osłaniamy trwałą, estetyczną końcówką;

- krótki odcinek grubszej rurki, w którą ciasno wchodzi rurka wskaźnikowa. Posłuży on jako blokada uniemożliwiająca zsunięcie się wskaźnika do szamba, gdy będzie ono puste. Blokadę należy osadzić po wsunięciu rurki wskaźnika do kominka i nałożeniu daszka na kominek. W daszku trzeba przedtem wywiercić otwór o średnicy mniejszej od średnicy blokady.

Na górnym końcu rurki wskaźnikowej należy namalować podziałkę długości ok. 10 cm, a pod nią kolorowy pasek "alarmowy". Ukazanie się podziałki nad daszkiem będzie oznaczalo, że trzeba wezwać szambowóz.

Wskaźnik elektroniczny

Składa się z pływaka do umieszczenia w zbiorniku, gniazda końcowego oraz podłączanego do niego sygnalizatora, który podłącza się do gniazdka elektrycznego. Pływak umieszczony w zbiorniku należy połączyć przewodem elektrycznym (minimum 2×0,5 mm2) z gniazdem końcowym (rys. 2), a na przewodzie umieścić przesuwaną blokadę (pierścień) umożliwiającą ustawienie zagłębienia pływaka w zbiorniku. Gniazdo końcowe trzeba zamocować w domu lub garażu - w puszce elektrycznej osadzonej w ścianie obok gniazdka elektrycznego, do którego będzie podłączony wskaźnik. Gdy poziom ścieków w zbiorniku podniesie się do poziomu pływaka, w sygnalizatorze zapali się czerwona lampka informująca, że trzeba wezwać szambowóz.

Cena zestawu - 300-400 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak kontrolować stan szamba