Informacje o drzwiach zawarte w projekcie domu
Na rzutach i przekrojach otwory drzwiowe przedstawia się według ogólnych zasad odwzorowania geometrycznego.
- wymiary i rozmieszczenie otworów drzwiowych - znajdziemy je na rzutach kondygnacji i przekroju budynku,
- proponowany przez architekta wygląd drzwi - obejrzymy go w zestawieniu stolarki.
Na rzutach i przekrojach otwory drzwiowe przedstawia się według ogólnych zasad odwzorowania geometrycznego. Jeżeli w otworach zabudowane są drzwi, to rysuje się w uproszczeniu ościeżnice i skrzydła drzwiowe otwarte pod kątem 90°, z zaznaczeniem łuku wskazującego pole ruchu drzwi (dopuszczalne jest też rysowanie skrzydeł otwartych pod kątem 30°).
Na rysunkach mamy podaną szerokość otworu drzwiowego w świetle muru (na rzucie kondygnacji) i wysokość w świetle muru (w przekroju kondygnacji). Ze względów użytkowych ważne są też szerokość i wysokość przejścia - wymiary te znajdują się również w projekcie, przy symbolicznym opisie drzwi na rzucie kondygnacji.
Wymiary określające szerokość i wysokość przejścia podajemy, zamawiając drzwi u producenta. Drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe określane jako "80", "90" lub "100" mają więc szerokość w świetle ościeżnicy odpowiednio - 80, 90 lub 100 cm. Różnica między szerokością w świetle muru a szerokością w świetle ościeżnicy wynosi zwykle około 10 cm (przy porównywaniu wysokości jest to ok. 5 cm). Przed złożeniem zamówienia należy to jednak sprawdzić, gdyż różnice te zależą od tego, jakiej grubości ościeżnicę zastosował producent w swoich drzwiach.
Uwaga! Przy wstawianiu drzwi wraz z ościeżnicą w otwór w ścianie, trzeba pamiętać, że pomiędzy krawędzią ościeżnicy a murem należy zostawić około 1-2 cm luzu (w czasie montażu przestrzeń ta zostanie wypełniona pianką poliuretanową).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Drzwi wewnętrzne: jedno-, dwu- czy półtora skrzydłowe?
Drzwi wejściowe w domu - w którą stronę lepiej je otwierać?
Wymiana drzwi: zwykłe na antywłamaniowe
Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?
Drzwi zewnętrzne pasywne – czym się charakteryzują i czy warto je kupić?
Nowość: drzwi PIRUE – idealne połączenie stylu i funkcjonalności
Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Drzwi rozwierane ukryte i przesuwne chowane w ścianę. Kiedy jakie wybrać i dlaczego warto?