Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie baterie do kuchni?

Tekst: Anna Grunwald

Wybór baterii jest wielki, ale zanim kupimy tę jedyną, warto sobie uświadomić, czego szukamy.

Wysoka, wygodna bateria MINTA
Wysoka, wygodna bateria MINTA
Fot. GROHE
Budowa i Remont - powiedz nam, co o nas myślisz

Pomożemy Ci zaplanować budowę lub remont Twojego domu!

Co się powinno uwzględnić, wybierając baterię, by dobrze służyła przez lata? Oprócz ceny ważne jest miejsce, w którym będzie usytuowana, i sposób, w jaki ma być zamontowana, oraz to, jakie funkcje ma zapewnić. Powinna też być ładna, wygodna, oszczędna i niezawodna. Przed pójściem do sklepu warto zatem zadać sobie pytania, które podpowiadamy w dalszym tekście.

Gdzie będzie zlewozmywak?

  • Przy ścianie. Tu można zamontować zarówno baterie naścienne, jak i stojące.

  • Pod oknem montuje się tylko stojące. Producenci oferują modele specjalne, które nie blokują otwierania okna, na przykład składane, kładzione, chowane (wciskane w dół) czy wyciągane. Baterie te są jednak dość drogie. Czasem sprawdzi się dużo tańsza niska bateria z wyciąganą wylewką, z której na czas otwierania skrzydła wystarczy wyjąć główkę.

  • Na wyspie. Tu najczęściej montuje się baterie stojące (chyba że za zlewozmywakiem będzie niska ścianka z instalacjami, do której można zamontować baterię ścienną). Na wyspach coraz modniejsze stają się baterie z wylewką na sprężynie. W najtańszych i niższych sprężyna to głównie wzornictwo, ale umożliwia wyginanie i wyciąganie wylewki. Większe (wyższe) baterie profesjonalne umożliwiają wyginanie i wyciąganie wylewki, zmianę strumienia ze zwykłego na prysznicowy, a w efekcie ułatwiają napełnianie wysokich naczyń, spłukiwanie dużych powierzchni i są wygodne do mycia warzyw i owoców. Niektóre mają też dodatkową niższą wylewkę.

    Bateria jedno- czy dwuuchwytowa?

  • Jednouchwytowa zdecydowanie ułatwia regulowanie strumienia i temperatury wody oraz skraca czas tej regulacji, dzięki czemu sprzyja oszczędzaniu wody i energii potrzebnej do jej podgrzania. Przed zakupem warto sprawdzić płynność i precyzję ustawiania uchwytu (regulowania strumienia), bo w bateriach niższej jakości czasem nie da się go przesuwać płynnie, tylko skokami, a wtedy z kranu raz płynie woda zimna, a raz gorąca.

  • Baterie dwuuchwytowe dobrze sprawdzają się głównie wtedy, gdy ciepła woda ma być przygotowywana przez podgrzewacz przepływowy z regulacją hydrauliczną (temperatura jest wtedy regulowana wielkością strumienia). Wówczas do odkręcania ciepłej wody wystarczy lewe pokrętło, a do zimnej - prawe.

    Jak napełniać wysokie naczynia?

    Pod tym kątem można wybierać baterie naścienne i baterie stojące z wysoką lub wyciąganą wylewką. Jeśli decydujemy się na wyciąganą wylewkę, warto sprawdzić materiał węża - po wyciągnięciu główka wylewki łatwiej się chowa (wsuwa), jeśli wąż jest śliski - metalowy (np. chromowany), a nie w oplocie plastikowym. Jeśli wylewka nie chce się wsuwać samoczynnie, przydatny może się okazać dodatkowy obciążnik na wąż. Długość węża: 1,2-1,5 m.

    Czy pod zlewozmywakiem ma być filtr do wody?

    Jeśli tak, to można wybrać baterię z dwoma obwodami - umożliwiającą czerpanie wody filtrowanej lub nieuzdatnionej. Nie trzeba będzie wówczas montować przy zlewozmywaku dodatkowego kranika do czerpania przefiltrowanej wody. Niektóre baterie mają nawet czujnik zużycia filtra, informujący, kiedy trzeba go wymienić.

    Czy przy zlewozmywaku będzie zmywarka lub pralka?

    Jeśli tak, to bardzo wygodne są baterie z zaworem do podłączania pralki/zmywarki. Umożliwiają zakręcanie dopływu wody do tych urządzeń bez schylania się pod zlewozmywak, gdzie zwykle montuje się zawory zasilające.

    Cenisz czystość i wygodę?

    Możesz wybrać elektroniczne baterie bezdotykowe. Mają czujnik ruchu, który sprawia, że woda wypływa z nich, gdy podstawimy ręce lub naczynie pod wylewkę - nie trzeba w ogóle dotykać baterii, a w kuchni, gdzie ręce często mamy brudne, to bardzo wygodne. Baterie te wymagają zasilania bateryjką 6, 9 lub 12 V albo niskim napięciem za pośrednictwem transformatora podłączanego do gniazdka elektrycznego. W niektórych można zablokować wypływ wody na czas mycia zlewozmywaka. Natężenie i temperaturę strumienia zwykle ustawia się podczas montażu baterii, ale w niektórych modelach można je też zmieniać regulatorem umieszczonym na przykład w wylewce lub skrzynce ulokowanej w szafce pod baterią. Ponieważ w kuchni, oprócz tego, że wody używa się stale do szybkiego spłukiwania, często też potrzeba jej w większych ilościach lub o innej temperaturze niż ustawiona w baterii bezdotykowej, dlatego lepiej kupić baterię z dwiema wylewkami - niższą bezdotykową i wyższą z odkręcaną wodą, albo zamontować dwie baterie - jedną bezdotykową, a drugą z uchwytami. Niestety, baterie bezdotykowe są dość drogie.

    Baterię łatwiej utrzymać w czystości i można dłużej cieszyć się jej ładnym wyglądem i trwałością, jeśli ma ona powłokę chroniącą przed osadzaniem się brudu i kamienia.

  • Nie chcesz na blacie pojemników na detergenty?

    Bateria z dozownikiem na detergenty wmontowanym w korpus. Dzięki niej nie trzeba będzie wiercić osobnego otworu na dozownik w blacie lub zlewozmywaku.

    Chcesz chronić domowników przed poparzeniem?

    Możesz wybrać baterie termostatyczne, które umożliwiają ustawienie określonej temperatury wody (utrzymują temperaturę pod warunkiem, że woda w rurach ma temperaturę wyższą od ustawionej o przynajmniej 1,5°C). Ponieważ w kuchni często używa się zarówno wody bardzo gorącej, jak i zimnej, termostat nie ma blokady temperatury, lecz jedynie płynnie poruszające się pokrętło z podziałką i wyraźnie zaznaczoną temperaturą 38°C - aby ustawianie innej temperatury nie sprawiało kłopotu. Baterie termostatyczne nie są polecane, jeśli ciepła woda ma być przygotowywana przez przepływowy podgrzewacz gazowy, zwłaszcza jeśli podgrzewacz ma regulację hydrauliczną. Pierwsza porcja ciepłej wody wypływająca z podgrzewacza jest bowiem bardziej gorąca, a dopiero później reguluje się do odpowiedniej temperatury - bateria termostatyczna, sama pobierając zimną wodę do wyregulowania temperatury strumienia, może dławić pobieranie gorącej wody i gasić płomień palnika. W efekcie palnik będzie na zmianę zapalał się i gasł, co jest niepożądane, bo źle wpływa na podgrzewacz i powoduje straty wody oraz energii.

    Są też baterie z ogranicznikiem temperatury, ustawionym na 38-40°C. Aby czerpać cieplejszą wodę, trzeba wcisnąć przycisk lub pokonać opór w uchwycie baterii.

    Cenisz piękno?

    Bateria z podświetlaną wylewką dyskretnie oświetlająca strumień wody - będzie atrakcyjną dekoracją kuchni.

    Oszczędzasz wodę?

    Najefektywniejsze pod tym względem są baterie:

  • termostatyczne, które skracają czas regulowania temperatury wody do minimum, co zapobiega stratom wody podczas regulacji;

  • bezdotykowe, które wypuszczają wodę wtedy, gdy podstawimy ręce pod wylewkę;

  • jednouchwytowe - umożliwiają dużo szybsze ustawienie strumienia niż dwuuchwytowe, dzięki czemu w trakcie regulowania zużywa się mniej wody.

    Jakie znaczenie ma rodzaj głowicy w baterii?

    Głowica to serce baterii i mimo że mało kto pyta o jej rodzaj, to warto zwrócić na nią uwagę. Głowice ceramiczne są dużo trwalsze niż suwakowe - mosiężne (jakie bywają jeszcze w handlu) - i pozwalają szybko wyregulować strumień przy najmniejszym zużyciu wody, dzięki czemu zużywa się jej mniej niż w bateriach z głowicami suwakowymi.

    Czy warto kupować baterie z Chin?

    Mimo powszechnej opinii, że produkty chińskie są kiepskiej jakości, nie zawsze jest to prawda. Lepiej jednak wybierać baterie markowe - znanych producentów.

    Kto odpowiada za jakość produktów bezmarkowych?

    Zgodnie z prawem za jakość towarów odpowiada sprzedawca. Okres tej odpowiedzialności za baterie wynosi trzy miesiące z tytułu rękojmi, a jeśli towar ma określony okres gwarancji i przy zakupie podpisuje się umowę gwarancyjną, to okres rękojmi jest liczony od momentu wygaśnięcia okresu gwarancji.

    Co zrobić, gdy bateria się zepsuje?

    W razie reklamacji w czasie gwarancji lub rękojmi sprzedawca ma obowiązek usunięcia wady lub wymiany towaru na nowy.

    Zgodnie z Ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów (DzU z 2 marca 2000 r.) jeśli usterka ujawniła się w ciągu pół roku od daty zakupu i powstała w wyniku eksploatacji a nie uszkodzenia, to właściciel ma prawo zwrócić towar i odzyskać pieniądze.

    Zarówno zgłaszając reklamację, jak i zwracając wadliwy towar, trzeba przedstawić dowód zakupu.

    Jeśli sprzedawca nie chce wziąć odpowiedzialności za towar, korespondencję należy prowadzić listami poleconymi, które są dokumentami przed rzecznikiem konsumentów w urzędzie powiatowym lub miejskim (bezpłatnie doradza i chroni konsumentów indywidualnych), sądem polubownym i cywilnym.

    Po wygaśnięciu "okresów ochronnych", wadliwą baterię naprawia się lub wymienia na własny koszt.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Jakie baterie do kuchni?