Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż umywalki blatowej: wycinanie otworu w blacie i zabezpieczenie przed wodą

Małgorzata Krośnicka

Dekoracyjne umywalki, które stawia się na blatach, wciąż cieszą się sporą popularnością. Inwestorzy chętnie też wybierają modele półblatowe i podwieszane. Jednocześnie często nie zdają sobie sprawy z tego, iż podejmują tym samym decyzję o większym wydatku na blat i jego montaż.

umywalki blatowe, umywalka, ceramika łazienkowa
Kamień impregnuje się w fazie produkcji, granitowi to wystarcza, marmurowi - nie
Fot. Globalstone
Do tych umywalek, których montaż wymaga wycinania otworów w blacie, producenci dołączają szablony, które znacznie ułatwiają życie montażystom. Najczęściej takie wzorniki nadrukowane są na kartonie, w który opakowana jest umywalka, dlatego należy ostrożnie go otwierać, by nie zniszczyć schematu. Samo wycięcie otworu może być banalnie proste lub wymagać fachowej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest blat.

Płyta laminowana. W miękkiej płycie drewnopochodnej otwory wycina się bardzo łatwo, ale skracają one żywot laminowanych blatów. Przerwanie warstwy folii (laminatu), może skutkować tym, że do warstwy wiórów drzewnych będzie dostawać się woda. Tego materiału lepiej nie stosować, jeśli po zamontowaniu umywalki krawędź otworu może mieć kontakt z wodą.

Kompozyty. Wszystkie produkty z materiałów typu solid surface (a takimi są na przykład corian, staron, kerrock itp.) są wykonywane na zamówienie. Dlatego, jeśli nie chcemy podnosić ceny i tak drogiego materiału, powinniśmy już w czasie obstalowywania blatu wiedzieć, jaka umywalka zostanie na nim zamocowana i jaki otwór powinien być w nim wycięty.

Drewno. Również w tym materiale łatwo wykonuje się otwory, a przy tym nie jest też tak wrażliwy na wodę, jak płyty drewnopochodne. Jednak duża ilość pary wodnej w pomieszczeniu, rozchlapująca się woda, a także drobne uszkodzenia mechaniczne mogą pozbawić drewno jego właściwości i pięknego wyglądu. Dlatego wymaga ono odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią. Warto też dobrze zabezpieczyć powierzchnię blatu, gdyż zagrożeniem dla drewna są kosmetyki, produkty do higieny osobistej oraz detergenty.

Drewniane blaty sprawdzą się z umywalkami stawianymi na blacie, półblatowymi i wpuszczanymi. Montowanie mis podwieszanych zawsze jest nieco ryzykowne.

Kamień naturalny i syntetyczny. Wycinanie otworów w tych materiałach jest trudne, gdyż wszystkie odmiany kamienia są twarde i trzeba umieć się z nimi obchodzić oraz użyć odpowiednich narzędzi. Blaty kamienne i tak najczęściej wykonuje się na zamówienie, więc wycięciem otworu zajmuje się kamieniarz (wybieramy umywalkę przed montażem blatu!).

Kamień sprawdzi się z każdym typem umywalek blatowych, ale polecany jest do modeli podwieszanych. Kamieniarz wykona wówczas specjalne otwory do mocowania umywalki, a po wycięciu otworu dodatkowo wypoleruje jego krawędzie. Między blatem a podwieszaną misą wystarczy zastosować uszczelnienie z silikonu sanitarnego.

Zabezpieczenie blatu przed wilgocią

Niezależnie od typu umywalki blatowej, przestrzeń między nią a blatem (wykonanym z dowolnego materiału) wymaga uszczelnienia silikonem sanitarnym. Niektóre tworzywa trzeba dodatkowo zabezpieczyć przez zniszczeniami, na jakie będą narażone przy bezpośrednim kontakcie z wodą. Do materiałów tych należą porowate, higroskopijne odmiany kamienia, takie jak marmur czy piaskowiec oraz drewno - zarówno lite, jak i klejone warstwowo.

KAMIEŃ. Blaty z kamienia, które będą zamontowane w łazience, muszą jeszcze przed montażem zostać poddane impregnacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni kamienia przed działaniem wody, a także napojów, kosmetyków czy tłuszczów. Twardym i mało chłonnym odmianom kamienia taka impregnacja wystarcza, bardziej higroskopijne skały - na przykład piaskowiec, marmur, trawertyn - wymagają okresowej impregnacji. Jednak nawet ona nie chroni przed powstawaniem plam. Na szczęście kamień można odnowić - kamieniarz szlifuje go wówczas specjalną pastą, ponownie impregnuje i poleruje.

DREWNO. Kompletna ochrona drewna w łazience powinna składać się z dwóch części: zastosowania wnikającego w głąb materiału impregnatu oraz nałożenia zewnętrznej powłoki.

Impregnacja. Do zabezpieczenia przed wilgocią świetnie nadaje się naturalny pokost lniany. Ma on silne właściwości odpychające wodę, łatwo się rozprowadza i głęboko wnika w drewno. Nie tworzy powłoki nawierzchniowej, natomiast stanowi dobry podkład pod warstwy lakiernicze.

Zabezpieczenie powierzchni. Produkt wykończeniowy powinien być nie tylko odporny na bezpośredni kontakt z wodą, ale tworzyć na powierzchni blatu elastyczną powłokę. Dzięki temu nie będzie ona pękać i łuszczyć się podczas drobnych zmian objętości drewna, które w naturalnym procesie rozszerza się i kurczy w zależności od panujących warunków (temperatura i wilgotność powietrza). Właściwie dobrany preparat zabezpieczy też drewno przed zarysowaniami.

W zależności od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać lakier lub lakierobejcę. Ponieważ produkt będzie stosowany w miejscu, które powinno spełniać określone warunki sanitarne, musi mieć atest higieniczny PZH.

Aplikacja. Drewno powinniśmy wyrównać, przeszlifować i odpylić. Konieczne jest także usunięcie jakichkolwiek tłustych bądź żywicznych plam. Najpierw nakładamy impregnat, a po wyschnięciu przecieramy blat papierem ściernym i ponownie odpylamy. Lakier lub lakierobejcę starannie mieszamy i malujemy powierzchnię. Zwykle preparaty nakłada się w dwóch warstwach - ważne jest, aby między kolejnymi zachowywać zalecany przez producenta odstęp czasowy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż umywalki blatowej: wycinanie otworu w blacie i zabezpieczenie przed wodą