Hydromasaż bez wanny
Każdy, komu się marzy odprężający masaż wodny we własnym domu, myśli zwykle o wannie z hydromasażem. Tymczasem możliwości jest więcej.
Hydromasaż, czyli wodna kuracja, to jedna z najstarszych i najbardziej naturalnych metod leczenia na świecie. Lekarze i terapeuci przekonują, iż codzienny, kilkuminutowy masaż wodny działa nie tylko odprężająco i profilaktycznie na nasz organizm, ale także niweluje nawet wieloletnie uciążliwe dolegliwości kręgosłupa i stawów, leczy migrenę i bezsenność, a także poprawia nastrój. Hydroterapia ma także doskonałe właściwości kosmetyczne. Woda i para wodna nawilżają cerę, czyniąc ją w naturalny sposób zdrową, sprężystą i o kilka lat młodszą.
Kąpiel z masażem wodnym umożliwiają nie tylko wanny, ale też kabiny prysznicowe. Wyposażenie zwykłej kabiny w panel z dyszami hydromasażowymi jest najprostszym sposobem na masaż wodny w domu. Alternatywnymi rozwiązaniami są: zestaw podtynkowy z dyszami - bezpośrednio w ścianach kabiny - lub kompletnie wyposażona kabina wolno stojąca, która umożliwia kilka rodzajów zabiegów wodnych leczących różnorodne dolegliwości i odprężających nasze ciało.
Co wybrać?
Instalacja panelu jest stosunkowo prosta. Wystarczy zgodnie z instrukcją połączyć wężyki podłączeniowe panelu z kroćcami w ścianie (doprowadzającymi ciepłą oraz zimną wodę) i przymocować panel do ściany. Są też panele do podłączania do baterii prysznicowej oraz do montażu podtynkowego - podłączane do puszki podtynkowej (panel i puszka muszą pochodzić od jednego producenta).
Urządzenia sterowane elektronicznie lub wyposażone w oświetlenie trzeba podłączyć do gniazdka elektrycznego.
Kolumny prysznicowe podłącza się od dołu - podejściami wyprowadzonymi z podłogi.
We wszystkich panelach i kolumnach prysznicowych elementy do mieszania wody oraz rozprowadzania jej do dysz, natrysku górnego i słuchawki prysznicowej schowane są w obudowie urządzenia.
Czego nie da ci panel, a da ci kabina
Gotowe kabiny z hydromasażem mają zwykle bardziej rozbudowane wyposażenie niż zwykłe panele: wiele dodatkowych udogodnień i funkcji - tym więcej, im kabina bardziej rozbudowana. Prostsze kabiny zapewniają, podobnie jak sam panel, jeden lub kilka rodzajów masażu z dysz i słuchawek prysznicowych. Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne umożliwiają zaś na przykład następujące rodzaje masażu:
a ponadto mają następujące funkcje dodatkowe:
a) biała - przypominająca światło dzienne, naturalne - dodaje energii,
b) czerwona - pobudza układ nerwowy,
c) niebieska - uspokaja i koi,
d) zielona - przywraca równowagę wewnętrzną,
e) żółta - ogólnie poprawia samopoczucie.
Panele i kabiny a parametry instalacji
Panel prysznicowy, bateria z dyszami czy też kompletna kabina będą funkcjonować poprawnie jedynie wtedy, gdy woda będzie do nich dopływała z odpowiednią wydajnością i pod odpowiednim ciśnieniem. Trzeba też zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody gwarantującą komfortowe warunki kąpieli. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić w dokumentacji technicznej, jakich parametrów instalacji wodociągowej wymaga wybrane przez nas urządzenie. A oto orientacyjne parametry instalacji niezbędne do poprawnego funkcjonowania panelu natryskowego:
Uwaga! Jeśli natrysk zasilany jest ze wspólnego źródła wody, odkręcenie wody przy wannie, zlewozmywaku czy umywalce może spowodować wyraźne obniżenie ciśnienia w instalacji. W domach zasilanych z lokalnej sieci wodociągowej trzeba liczyć się też z odczuwalnymi wahaniami ciśnienia wody w rurach, wywołanymi korzystaniem z wody przez innych użytkowników tej sieci.
Uszczelnienie ścian
Ściany łazienki, przy których ma stanąć kabina z panelem natryskowym lub baterią podtynkową, wymagają izolacji przeciwwodnej. W tym celu przed wykończeniem ścian na wyrównaną ich powierzchnię nakłada się izolację z tzw. płynnej folii o dużej elastyczności - dwiema lub trzema warstwami takiej grubości, jak zaleca producent. W narożach i na wszelkich załamaniach należy umieścić dodatkowo specjalną taśmę izolującą.
Na tak przygotowanym podłożu można ułożyć płytki ceramiczne - najlepiej na elastyczną zaprawę klejową.
Korzystanie z kabiny wyposażonej w panel różni się nieco od kąpieli pod zwykłym natryskiem. Silny poziomy strumień wody z dysz oraz duże skoki temperatury (jeśli korzystamy naprzemiennie z wody zimnej i gorącej) sprawiają, że w płytkach na ścianach mogą powstawać włosowate pęknięcia. Dlatego na okładzinę ścian kabiny dobrze jest wybrać płytki o zwiększonej odporności na szok termiczny i uszkodzenia mechaniczne: uniwersalne, klinkier, gres albo płytki podłogowe. Dla takich płytek zmiany temperatury nie są groźne.
Ile to kosztuje
Panele prysznicowe: do 12 000 zł
Baterie podtynkowe z dyszami hydromasażowymi: 800-8000 zł
Kabiny hydromasażowe i hydromasażowo-parowe: 4000-71 500 zł
- Więcej o:
Kabiny z hydromasażem - poradnik kupującego
Panel prysznicowy - odrobina luksusu w łazience
Prysznice, kabiny prysznicowe - tłumacz prysznicowy
Łatwe czyszczenie kabiny prysznicowej
Hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?