Bezpieczny dom: domofony i wideodomofony

Małgorzata Krośnicka

W spokojnej okolicy przy bramie wystarczy zazwyczaj zwykły przycisk dzwonkowy i rygiel elektromagnetyczny w furtce lub bramie, uruchamiany z wnętrza domu. Takie proste urządzenie sprawdza się tam, gdzie wejście na posesję jest dobrze widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy (np. oświetla je uliczna latarnia). Nie zawsze jest to jednak wystarczające...

domofon, wideofon
Strefę wejścia na posesję i do domu powinno się nie tylko monitorować, ale i dobrze oświetlić. Sprawdzą się reflektory halogenowe lub LED z czujnikami ruchu
Fot. Shutterstock.com/Don Pablo
Jeśli chcemy czuć się bezpieczniej, możemy zamontować jedno z urządzeń, które pozwala nie tylko komunikować się z osobą stojącą przy wejściu, ale i obsługiwać bramę lub furtkę bez wychodzenia z domu.

Domofon

Domofon składa się z części montowanej przy bramie (z dzwonkiem, mikrofonem i głośnikiem) oraz elementu instalowanego w domu - może to być pojedynczy unifon lub zestaw złożony z kilku takich sprzętów, co pozwala mieć łączność wewnętrzną (urządzenia powinny mieć wówczas przyciski interkomowe). Trzecim elementem zestawu jest zamek elektromagnetyczny. Najlepiej, gdy ma sygnalizację "zamknięte/otwarte". Ważne jest też, by furtka zamykała się z siłą na tyle dużą, aby zatrzasnąć zapadkę. W sklepach poza prostymi, analogowymi modelami, znajdziemy też urządzenia cyfrowe, których możliwości są znacznie większe niż sama tylko komunikacja głosowa i zdalne otwieranie elektrozamka. Mogą być one wyposażone na przykład w funkcję sterowania oświetleniem przy furtce albo w moduł kontroli dostępu - czytnik kart, klucz magnetyczny, zamek kodowy lub czytnik linii papilarnych. Koszt analogowego zestawu domofonowego to 100-300 zł, droższe, cyfrowe kosztują od 500 zł. Trzeba też zapłacić za montaż urządzeń - od 100 do 450 zł.

Wideodomofon

Pozwala dodatkowo widzieć osobę znajdującą się przy wejściu (a w nowoczesnych modelach także rejestrować obraz). Wyposażony jest on w kamerę montowaną przy bramie i ekran (czarno-biały albo kolorowy LCD), który umieszcza się w domu. Niektóre wideodomofony mają miniaturową kamerę, która umożliwia obserwację otoczenia przez otwór o średnicy zaledwie 2 mm i wbudowane ukryte podświetlacze na podczerwień. Ceny zaczynają się od ok. 500 zł, ale wieloelementowe wideodomofony cyfrowe mogą kosztować nawet ponad 10 tys. zł.

Domofon przechytrzy złodzieja

Adam Sulisz, specjalista od domofonów i wideodomofonów cyfrowych: Nieproszeni goście działają najchętniej w nocy lub o zmierzchu. Dlatego tylko dobrze przemyślane oświetlenie w połączeniu z czujnikami ruchu - na przykład lampy przy ścieżce, które włączają się, gdy tylko ktoś się zbliża - może zwiększyć bezpieczeństwo domu.

Drugim elementem, o którym warto pamiętać, jest domofon lub wideodomofon. Wielu włamywaczy najpierw dzwoni do drzwi. Jeżeli ktoś jest w domu, obiekt najczęściej przestaje być dla nich interesujący. Jest jednak coś, o czym nieproszeni goście nie wiedzą - na przykład o tym, że dostępne są nowoczesne domofony, które można obsługiwać za pomocą telefonu komórkowego. Zastosowany w nich interfejs łączy domofon przy drzwiach z telekomunikacją, dzięki czemu sygnał z dzwonka do domu można przekierować na telefon komórkowy właściciela lub inny, znajdujący się w dowolnym miejscu na świecie. Dzięki temu właściciel domu, fizycznie w nim nieobecny, może rozmawiać z osobą stojącą przed drzwiami wejściowymi tak, jakby był na miejscu. Telefonem komórkowym można nawet otworzyć drzwi sąsiadowi, który podczas naszego wyjazdu opiekuje się domem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Bezpieczny dom: domofony i wideodomofony