Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czujnik czadu - jak go wybrać i prawidłowo zamontować?

Jolanta Zawilska, konsultacja Krzysztof Chmielewski

Czujniki czadu, czyli detektory reagujące na tlenek węgla, mogą być elementem instalacji alarmowej w domu albo działać niezależnie od niej. Gdzie je zamontować, żeby uniknąć zatrucia czadem?

czujnik czadu, montaż czujnika czadu
Czujniki czadu warto zamontować w każdym pomieszczeniu z urządzeniem spalającym olej, gaz, węgiel lub drewno, a także w sypialni
Rys. Orno
Tlenek węgla, nazywany popularnie czadem, to gaz bardzo silnie trujący, chociaż niewyczuwalny dla człowieka, bo nie ma smaku, zapachu ani barwy. Co więcej, jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwiobiegu, gdzie wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen. Uniemożliwia w ten sposób prawidłowe rozprowadzanie tlenu w organizmie, co powoduje uszkodzenia mózgu, ośrodkowego układu nerwowego oraz naczyniowego i sercowego. Przy niewielkim stężeniu czadu, rzędu 100-200 ppm (jednostka ta informuje, ile cząsteczek tlenku węgla przypada na milion cząsteczek wdychanego powietrza), pojawia się lekki ból głowy. Gdy jego stężenie wzrasta do 1600 ppm, najpierw występują wymioty i silny ból głowy, a po dwóch godzinach następuje zgon. Warto więc zamontować czujniki tlenku węgla, które zasygnalizują nam jego niebezpieczny poziom.

Kiedy powstaje czad?

Na zatrucie czadem jesteśmy narażeni, gdy korzystamy z kotła (na gaz, olej opałowy, węgiel lub drewno), przepływowego podgrzewacza do wody (piecyka łazienkowego), kominka lub kozy, a nawet kuchenki gazowej. Podczas pracy tych wszystkich urządzeń powstaje dwutlenek węgla (CO2). Natomiast gdy dostarczymy za mało świeżego powietrza z zewnątrz do paleniska, może pojawić się tlenek węgla (im większy niedobór powietrza, tym więcej powstaje czadu).

Kolejne potencjalne źródło tego trującego gazu, to niesprawna instalacja kominowa odprowadzająca spaliny i dym, niedrożne przewody wentylacyjne usuwające zużyte powietrze z pomieszczeń, nieszczelne urządzenia grzewcze, a także uszkodzone połączenie pomiędzy kominem a urządzeniem grzewczym.

Jak działa czujnik czadu?

Działanie domowego elektronicznego czujnika czadu polega na ciągłym monitorowaniu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. Elementem reagującym na gaz, jest sensor elektrochemiczny lub półprzewodnikowy (ten ostatni ma dłuższą żywotność). Gdy zostanie przekroczony dopuszczalny poziom czadu w powietrzu, włącza się optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmowa. Zapala się czerwona dioda (gdy nie ma zagrożenia lampka świeci na zielono), a jednocześnie włącza się dźwięk o przerywanym tonie i dość wysokim natężeniu (zazwyczaj powyżej 85 dB).

Jeśli czujnik czadu podłączony będzie do domowego systemu alarmowego, powiadomi nas o niebezpieczeństwie na przykład SMS-em i może automatycznie uruchomić wentylację.

Czujniki tlenku węgla są zasilane z sieci 230 V, baterii ("paluszków") lub z wbudowanego na stałe akumulatora niewymagającego wymiany nawet kilka lat. Niektóre urządzenia wyposażone są w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, dzięki czemu łatwo odczytamy aktualny poziom stężenia czadu. Poza tym, na obudowie może znajdować się przycisk umożliwiający szybkie sprawdzenie poprawności działania urządzenia.

Gdzie montować czujniki tlenku węgla?

Montaż czujnika czadu nie jest skomplikowany. Można go więc wykonać samodzielnie, przestrzegając zaleceń podanych w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Najczęściej umieszcza się go:

- na ścianie, na wysokości głowy dorosłego człowieka, czyli około 180 cm na podłogą i co najmniej 30 cm od sufitu (niektóre modele przeznaczone są do umieszczenia na suficie lub postawienia na płaskiej powierzchni);

- w pobliżu potencjalnego źródła emisji tlenku węgla, ale nie dalej niż 6 m od niego (gdy będzie to kuchenka lub piekarnik gazowy, to nie bliżej niż 1 m od nich);

z dala od okien oraz wentylacyjnych otworów nawiewnych;

- w miejscu nienasłonecznionym, niezagrożonym bezpośrednim wypływem wody z natrysku, bądź spalin z urządzeń grzewczych. Detektor należy też chronić przed parami cieczy agresywnych (np. rozcieńczalników) - skraca to jego trwałość;

- w miejscu nieosłoniętym meblami, zasłonami lub innymi przedmiotami ograniczającymi dopływ powietrza.

Zobacz wideo o tym, jak uniknąć zatrucia czademPrzeczytaj też, jak unikać zatrucia czadem:

Nie daj się zabić czadowiZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Czujnik czadu - jak go wybrać i prawidłowo zamontować?