Garaż dobudowany do domu
Brakuje garażu? Jeżeli jest dość miejsca, można postawić wolno stojący. Zwykle jednak lepiej dobudować garaż do domu.
Właściciele małych parceli starają się zwykle dostawić garaż do domu tak, aby nie tracić cennej powierzchni ogrodu. Najczęściej bardzo wąskie działki zmuszają do budowy garażu od frontu, ale jeśli się nie ma co się lubi... Czasem tak usytuowany jest korzystną osłoną akustyczną lub oddziela posesję od strony sąsiedztwa. Tylko szeroka działka umożliwia dobudowanie garażu do ścian szczytowych budynku. W miastach taka komfortowa sytuacja to rzadkość.
Garaż wymaga pozwolenia na budowę, a do jego uzyskania potrzebny będzie projekt. Najlepiej zamówić go u architekta, który projektował dom. Na pewno zaplanuje on nie tylko odpowiednie miejsce na garaż, ale również zaproponuje taki jego kształt, pokrycie i wykończenie, aby stworzył harmonijną całość z domem.
Fundamenty
Rodzaj fundamentów, na których stanie garaż, zależy od typu gruntu. Na nośnym gruncie zwykle wykonuje się ławy (gdy dach opiera się na ścianach) lub stopy fundamentowe (gdy dach opiera się na słupach betonowych lub murowanych); rzadziej garaż posadawia się na żelbetowej płycie fundamentowej (gdy grunty są słabe).
Od rodzaju gruntu zależy również głębokość posadowienia fundamentów:
- jeśli grunt jest piaszczysty, fundamenty wystarczy zagłębić 50 cm poniżej poziomu terenu;
- w gruntach wysadzinowych (gliny, iły) oraz tam, gdzie są duże wahania poziomu wód gruntowych, głębokość ta musi być większa: 80 do 140 cm, zależnie od strefy przemarzania.
Uwaga! Wszelkie roboty ziemne w pobliżu istniejących fundamentów muszą być prowadzone pod fachowym nadzorem, aby nie zagroziły stabilności domu. Kardynalną zasadą jest nieodsłanianie równocześnie więcej niż 1 m fundamentów istniejącego budynku - każdy następny odcinek można odkopać dopiero po zasypaniu poprzedniego.
Ściany
Można je wymurować, ale mogą mieć też konstrukcję szkieletową. Jeśli garaż ma być nieogrzewany, jego ściany nie muszą być tak ciepłe, jak ściany zewnętrzne domu - wystarczą wtedy jednowarstwowe. Jeżeli garaż ma służyć również jako miejsce majsterkowania lub napraw samochodu, warto go ocieplić nawet wtedy, gdy nie będzie do niego doprowadzone ogrzewanie. W razie potrzeby łatwo go będzie wówczas ogrzać przenośną dmuchawą.
Dylatacje
Niezależnie od rodzaju konstrukcji, garaż trzeba całkowicie oddylatować, czyli oddzielić od głównej bryły budynku. Dlaczego? Bo świeżo wzniesiony budynek będzie osiadał, a istniejący ma już ten proces za sobą. Jeśli nowej konstrukcji nie zapewnimy swobody niezależnych ruchów, na styku z domem po pewnym czasie mogą pojawić się rysy i pęknięcia.
Połączenie z domem
Komunikacyjne połączenie dostawianego garażu z częścią mieszkalną ma sens wtedy, gdy nie prowadzi do zrujnowania wnętrza istniejącego domu i gdy jest miejsce na śluzę wejściową uniemożliwiającą przenikanie spalin i wychładzanie części mieszkalnej podczas korzystania z garażu.
Problemy techniczne mogą się również wiązać z wybijaniem otworu w ścianie nośnej. Takie przedsięwzięcie trzeba zawsze planować przy udziale konstruktora z uprawnieniami. Zazwyczaj przed wykuciem otworu na drzwi należy wbudować odpowiednią belkę nadprożową, która przeniesie obciążenia ze stropu i wyższych kondygnacji domu na pozostałe części ściany.
Wykonanie takiego dodatkowego otworu może pociągnąć za sobą również dodatkowe przeróbki, między innymi przełożenie w inne miejsce przewodów instalacyjnych, czy też usunięcie różnicy poziomów posadzek.
Gdy trudności się nałożą, może się okazać, że lepiej zrezygnować z bezpośredniego połączenia. W końcu w Polsce nie co dzień pada, a parę kroków z garażu do domu czy odwrotnie to nie jest aż tak duża uciążliwość. No i zdecydowanie mniej kosztuje.
Dach
Dobrze jest, gdy kształt i pochylenie dachu nad garażem, a także jego pokrycie są takie same, jak na dachu domu. Nie zawsze jest to możliwe - na przykład ze względu na istniejące okna. Wtedy łatwiej i taniej wykonać stropodach z płyty żelbetowej grubości 8-10 cm albo drewniany - z belek i desek lub płyt wiórowych OSB. Dach zawsze warto ocieplić, żeby garaż nie nagrzewał się latem.
Uwaga! Aby na styku dachu dostawionego garażu z domem nie dochodziło do zawilgocenia ścian, styk ten należy zabezpieczyć odpowiednią obróbką blacharską.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Garaż dostawiony do domu
Garaż 5 x bardziej odporny na śnieg
Odwodnienie w garażu. Praktyczne rady
Bramy garażowe: jak wybrać napęd do bramy?
Jaka wiata samochodowa sprawdzi się przy domu jednorodzinnym?
Zrób to sam - ziemianka ogrodowa zamiast lodówki
Schron przydomowy - jak wygląda budowa i wyposażenie schronu?
Jaka podłoga w garażu sprawdzi się najlepiej?