Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oczko wodne - ryby i rośliny na wiosnę

Alicja Gawryś, Magda Narkiewicz

Roślinom i rybom zamieszkującym oczko wodne trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia. Wiosna to także najlepszy moment, by posadzić nowe egzemplarze wodnych roślin czy pomyśleć o dekoracyjnych rybkach.

ryby ozdobne oczko wodne
Badanie i utrzymywanie w normie parametrów wody jest gwarancją zdrowia ryb mieszkających w oczku.
Fot. Oase
Pielęgnacja roślin wodnych na wiosnę

Rośliny wrażliwe na mróz, które zimowały w domu, przenosimy do stawu. Najlepiej zrobić to, gdy temperatura na zewnątrz nie będzie już spadała poniżej 10°C. Rośliny stopniowo przyzwyczajamy do niższej temperatury ustawiając je na płyciznie, a potem w miarę ogrzewania się wody przenosimy je coraz głębiej. W ten sposób hartujemy niektóre egzotyczne i delikatne odmiany grzybieni.

Jeśli w oczku nie posadziliśmy dotąd roślin, teraz jest na to najlepszy moment. Warto to zrobić, bo utrzymanie zbiornika w czystości będzie łatwiejsze, jeśli powstanie w nim ekosystem, którego mieszkańcy pozostają z sobą w równowadze. Istotnym jego składnikiem są rośliny - pochłaniają rozpuszczone w wodzie substancje pokarmowe, ograniczając w ten sposób rozwój glonów. Stwarzają też lepsze warunki do życia rybom. Roślin nie powinno być jednak zbyt wiele, optymalnie, jeśli zajmują około 1/3 tafli wody. Wiosną warto podzielić wybujałe egzemplarze - skłonności do nadmiernego rozrastania się mają na przykład popularne grzybienie, których liście pływają na powierzchni stawu.

Rośliny do oczek wodnych sprzedawane są w pojemnikach i można je sadzić przez cały okres wegetacyjny, jednak najszybciej rozrastają się wiosną. Gatunki należy dobrać do głębokości basenu - mogą bowiem swobodnie pływać na powierzchni ( hiacynt wodny, kotewka, salwinia), zakorzeniać się na dnie (grzybienie, grążele,) albo mieć liście zanurzone lub rozwijające się ponad wodą. Natomiast strefę przybrzeżną chętnie porastają zarówno gatunki, które lubią mieć stale zalane korzenie, jak i znoszące okresowe suszę (tawułki, liliowce, kosaćce).

Gatunki zakorzeniające się w gruncie sadzimy do plastikowych koszy (dla dużych grążeli powinny mieć przynajmniej 30 cm średnicy). By zapobiec przenikaniu związków pokarmowych do wody, kosz należy wyłożyć jutą i obkleić gliną, a następnie wsypać podłoże, posadzić rośliny i na powierzchnię ziemi położyć warstwę gliny. Zaletą koszy jest też to, że ograniczają rozrost ekspansywnych gatunków.

Przy brzegu sadzimy rośliny błotne. Nawet przy szczelnej niecce bywa tam grząsko (np. kiedy poziom wody podwyższa się po deszczu), dlatego brzegi warto przykryć żwirem.

Pielęgnacja ryb na wiosnę

Ryby i inne wodne zwierzęta zimujące w domu, przenosimy do oczka dopiero wówczas, gdy woda w zbiorniku ociepli się do temperatury około 15°C. Aby nie doznały szoku termicznego, wypuszczamy je zawsze do strefy płytkiej wody.

Zimujące w oczku gatunki natomiast zaczynamy karmić, kiedy temperatura wody przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 10°C. U ryb wzrasta wtedy zapotrzebowanie na białko. Jest ono szczególnie ważne do odbudowania rezerw w organizmie. Starajmy się jednak nie przekarmiać ryb - porcje pokarmu stopniowo zwiększamy, starając się, by pożywienie nie opadało na dno i nie zanieczyszczało stawu. Starajmy się karmić ryby o tych samych porach, 1-2 razy dziennie, jednocześnie kontrolując temperaturę wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Oczko wodne - ryby i rośliny na wiosnę