Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 7/2006

red

Ponad 5.500 osób przyłączyło się do naszej Akcji Pozytywnej * Stylowe obejście domu * Ważne pytania o blachodachówki * Jak mniej płacić za ciepłą wodę * Adaptacja poddasza * Zmiany projektu architektonicznego w trakcie budowy

3414706 https bi
NOWOŚCI. Pustaki pochłaniające hałas, dekoracyjne płyty sufitowe, kątowniki laserowe, plastyczny gips szpachlowy, system do ocieplania mokrych murów, pistolet z pianką, kompletna kotłownia, superoszczędny rekuperator, udoskonalone odwodnienia.

ENCYKLOPEDIA BUDOWLANA - Ścieki. Powstają w każdym użytkowanym domu. Mimo że nie są atrakcyjnym tematem rozmów, warto problemowi ich usuwania poświęcić sporo uwagi. Będzie wówczas mniej kłopotów, mniej wydatków, no i... mniej nieprzyjemnych zapachów.

STAĆ CIĘ NA DOM. Akcja Pozytywna. Liczba uczestników naszej Akcji przekroczyła 5500 osób. Spora ich część wzięła już kredyt na budowę oraz otrzymała pozwolenie na budowę domu, przyczyniając się do ożywienia budowlanej koniunktury. Poszliśmy z wizytą do uczestników akcji:

 • Następny dom będzie mniejszy.
 • Budowanie nie tylko domu.
 • Ucieczka z miasta

  W NOWYM DOMU: Na dni i noce. Chcieli mieć skromne ale stylowe "obejście", przypominające stare domy o dworkowej architekturze. Udało się. Nie zapomnieli nawet o charakterystycznym piecu. Zbudowali go samodzielnie, bez pomocy zduna, wyłącznie na podstawie zdobytej dokumentacji.

  POMAGAMY WYBRAĆ PROJEKTY: Na złotą jesień życia. Dla jednych życie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Inni zamiast się martwić, wyznaczają sobie nowe cele. Na przykład: przenoszą się na wieś i budują tam dom.

  ARCHITEKTURA: Planowanie wnętrz. Uczmy się języka projektantów! Gdy będziemy potrafili choć trochę poruszać się w gąszczu linii i symboli, łatwiejsze stanie się analizowanie planów i egzekwowanie ich realizacji.

  NA BUDOWIE - DACHY. Siedem ważnych pytań o blachodachówki. Na jakie dachy, ile kosztują, czym się od siebie różnią, czy nie są za lekkie, a może jest pod nimi za gorąco lub zbyt hałasują podczas deszczu, jak ich nie uszkodzić podczas montażu i czy to prawda, że nadają się do krycia starych dachów?

  NA BUDOWIE - TYNKI WEWNĘTRZNE. Zatarty tynk gipsowy jest gładszy od cementowo--wapiennego. Zwykle nie wymaga dodatkowego wygładzania ani innych zabiegów. Wszystko dzięki jednej warstwie, która dobrze się trzyma podłoża, szybko schnie i ma nie więcej niż dwa centymetry grubości.

  NA BUDOWIE - CHEMIA BUDOWLANA Kleje, które nie boją się mrozu. Ale dopiero gdy zwiążą, bo nie wolno nimi kleić na mrozie. Kiedy już stwardnieją, niestraszna im będzie nawet bardzo sroga zima.

  OGRZEWANIE Mniej za ciepłą wodę. Dom był nowoczesny, dobrze ocieplony i miał szczelne okna. Mimo to rachunki za ogrzewanie i podgrzewanie wody były wysokie. Zainstalowano kolektory słoneczne i pomogło: zrobiło się taniej!

  PODDASZE Obudowa bez rys. Adaptacja poddasza na cele mieszkalne kusi wizją stworzenia przyjemnego lokum "z widokiem". Ale zanim takie powstanie, trzeba przebić się przez gąszcz problemów z obudową dachu płytami gipsowo-kartonowymi. Przede wszystkim ich powierzchnia musi być równa i gładka.

  DRZWI. Odporne na włamanie. Nie ma pewnej metody na złodzieja. Warto jednak ograniczyć ryzyko do minimum. Ważnym elementem prewencji są dobre, solidne drzwi z rozmaitymi zabezpieczeniami, bo właśnie tędy wiedzie droga aż co piątego włamywacza.

  OŚWIETLENIE . Łazienka z nastrojem. Niegdyś ta część domu bywała "ubogim krewnym" innych pomieszczeń, lekceważonym i spychanym w cień. Dziś efektowna łazienka to niemal wizytó wka domu. A właściwe oświetlenie może dodać jej klasy.

  ODWODNIENIE Woda deszczowa z tarasu i podjazdu. Odwodnienia liniowe przy domach jednorodzinnych to coraz częściej po prostu konieczność - zwłaszcza gdy ponad połowę działki przeznacza się pod zabudowę. Woda musi przecież mieć gdzie spływać.

  PREZENTACJA Południe w ogrodzie. Trudno w Polsce uprawiać cyprysy czy figi. Nie to słońce i klimat. Przy odrobinie chęci i pomysłowości można jednak stworzyć ogród, w którym znajdą się wyraźne śródziemnomorskie akcenty - wymieszane z rodzimymi.

  FILTRY Filtrowanie na mur-beton. Wodę w zbiorniku ogrodowym zwykle oczyszcza się za pomocą gotowego przenośnego filtra. A może warto zamontować stały? Przecież oczko wodne to rozwiązanie na wiele lat, a i samodzielne wykonanie filtra nie jest wcale trudne.

  GORĄCA LINIA: Listy, Kamienny blat do kuchni, Łazienka z ciepłą podłogą i grzejnikiem, Lustro w łazience, Elewacja gotowa od zaraz, Ogród bezpieczny dla dzieci

  PARAGRAFY I PIENIĄDZE. Zmiany projektu w trakcie budowy. Gdy ruszają prace budowlane, czasem trzeba nagle zmienić projekt. Co wtedy? Które modyfikacje będą nas kosztowały więcej zachodu?

  KREDYTY Jeden kredyt zamiast wielu. Gdy zaciągnęliśmy kilka różnych kredytów, warto rozważyć zamianę ich na jeden kredyt konsolidacyjny. Oferuje je większość banków udzielających kredytów hipotecznych.

  KATALOG PROJEKTÓW. Co miesiąc nowe projekty domów. \Prezentujemy 11 projektów sześciu pracowni architektonicznych.

  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Numer 7/2006