Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 06/2008

red.

* Odległość domu od granicy działki, * Na ile lat brać kredyt i jak go spłacać, * Elektryczna terma czy piecyk gazowy, * Drzwi wejściowe nie dla złodzieja, * Niezwykłe wanny, * Docieplenia z atrakcjami, * Podłogówka w całym domu, * Klimatyzacja w sypialni czy w salonie, * Salon firmowy: 294 zlewozmywaki i baterie kuchenne, * W prezencie dodatek - Woda w kuchni i łazience

NOWOŚCI

Ręcznie robione cegły, cieplejsza ściana jednowarstwowa, klej do gresu, lazura do drewna, okna z drewna i aluminium, mata izolacyjna, uniwersalny wykrywacz instalacji.

MĄDRY BUDUJE LEPIEJ

Akcja z prawem budowlanym w tle

Unia Europejska nakłania państwa członkowskie do zdecydowanego podniesienia standardu energetycznego budynków. Tylko wśród polskich urzędników te działania nie znajdują zrozumienia.

Historie prawdziwe

Działka na urodziny

Pierwszy i ostatni

Dziesięć razy lepiej - nie ma to jak dobry start. Bohaterowie dwóch opisywanych przez nas historii dostali działki od rodziców. Dzięki temu mieli gdzie stawiać swoje domy, gdy już przyszła na nie pora. Właściciele trzeciego domu zaczynali od zera i na wszystko musieli zapracować sami. Początkowo celowali w mieszkanie, ale na przeszkodzie stanęły szokujące dla nich stołeczne ceny za metr. "Dzięki nim" jednak są dziś na swoim.

ABC dobrego domu

Projekty dla mądrych

Z domem energooszczędnym jest podobnie jak z energooszczędnymi urządzeniami - żeby go mieć, trzeba wydać więcej pieniędzy niż na zwykłe budynki, ale za to znacznie mniej kosztuje sama eksploatacja. To oznacza więcej wolności i bezpieczeństwa finansowego, stanowi też świetną inwestycję w przyszłość.

WIZYTY

W nowym domu

Duża kuchnia i jazz - nasi gospodarze - pasjonat jazzu i wielbicielka przyrody oraz dobrej kuchni - odchowawszy dzieci postanowili stworzyć dla siebie, przyjaciół i bliskich nowoczesny, parterowy dom z klimatem. Byli zdeterminowani. Zatrudnili dobrych projektantów i nie wahali się dwukrotnie przejechać wzdłuż całą Polskę, by osobiście wyjaśniać z nimi wątpliwości.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Piwnica nie tylko na wino - budowanie piwnicy uchodzi od jakiegoś czasu za niemodne i zbyt kosztowne. Czasem jednak warto o tym pomyśleć. Kiedy? Na pewno wówczas, gdy działka jest mała i wąska lub leży na skarpie, w którą da się piwnicę dobrze i z korzyścią dla wszystkich "wmontować".

NA BUDOWIE

Pokrycie dachowe

Dach z tradycją - dachówki ceramiczne są stosunkowo ciężkie, ale za to trwałe. Wygląd pokrytego nimi dachu zależy od ich kształtu oraz sposobu ułożenia na połaci.

Drzwi wejściowe

Nie dla złodzieja - domownikom dają się otwierać łatwo, obcym - bardzo trudno, a właściwie wcale. Tym właśnie powinny się cechować bardzo dobre drzwi wejściowe. Zanim je jednak kupimy, oceńmy, jaki poziom zagrożenia włamaniem panuje w naszej okolicy.

Ściany zewnętrzne

Ścianki pod dach - obciążenia z dachu na strop i ściany niższych kondygnacji przenoszą ścianki kolankowe. Od nich zależy w dużym stopniu stabilność i bezpieczeństwo całego dachu.

Instalacje

Podłogówka w całym domu - ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze. Większość instalatorów uważa jednak, że powinno się je montować w salonie i holu, w sypialniach pozostając przy grzejnikach. Czy rzeczywiście podłogówka w całym domu to błąd?

Podgrzewacze

Terma i piecyk - dwa urządzenia służące od lat do podgrzewania wody - elektryczna terma i piecyk gazowy - wciąż mają swoich zwolenników. Zwłaszcza, że teraz każde z nich pod względem technicznym i estetycznym daleko odbiega od swoich poprzedników.

W DOMU

Farby

Kolorowe metamorfozy - w ofercie rynkowej jest dziś tak wiele rozmaitych rodzajów farb, że "malarz" czy "odnowiciel" swojego domu lub mieszkania nie powinien mieć żadnego problemu z wprowadzeniem w czyn nawet najśmielszej koncepcji kolorystycznej. Trzeba tylko ją mieć, znać się nieco na farbach - i na psychologii kolorów.

Wymiana okien

Stare na większe i mniejsze - zmiana okien to świetny sposób na odświeżenie wyglądu domu i poprawienie jego izolacyjności. Czasami, aby uzyskać zamierzony efekt, oprócz samej wymiany trzeba jeszcze zdecydować się na przeróbki ościeży. Przy pracach na większą skalę może być potrzebne nawet pozwolenie na budowę.

Elewacje

Docieplenie z atrakcjami - docieplenie domu to nie tylko niezawodny sposób na zmniejszenie rosnących rachunków za ogrzewanie. To także znakomita okazja do całkowitej zmiany elewacji. Jak to zrobić?

Łazienka

Niezwykłe wanny - jeśli chcemy, by nasza łazienka miała niepowtarzalny klimat, wstawmy do niej wannę o oryginalnym kształcie lub wykonaną z nietypowego materiału. Możliwości jest tyle, że powoli będziemy chyba rozstawać się z typowym wyobrażeniem wanny z M3.

Klimatyzacja

W sypialni czy salonie

Często klimatyzacji nie możemy zamontować w całym domu. Trzeba wówczas wybrać te pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu i w których brak klimatyzatora odczujemy najdotkliwiej - uwzględniając też ich położenie w stosunku do stron świata.

WOKÓŁ DOMU

Ogród

Wydanie drugie poprawione

Podobnie jak z domem - drugi ogród jest przeważnie lepszy od pierwszego. Przede wszystkim dlatego, że naukę na własnych błędach mamy już za sobą.

Mała architektura

Garden party z grillem - jeśli chcemy naprawdę cieszyć się grillowaniem na świeżym powietrzu, zadbajmy nie tylko o dobry grill, ale i o jego właściwą lokalizację i ciekawą aranżację przestrzeni.

GORĄCA LINIA

Zielono na elewacji

Spadające płytki

Moskitiery na komary

Trawnikowi na ratunek

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

Przepisy

Od granicy działki

Dom powinien być wznoszony nie tylko w odpowiedniej odległości od sąsiedniej posesji, ale także poza zasięgiem takich zagrożeń, jak szkodliwe działanie pól elektromagnetycznych, zanieczyszczenia czy osuwiska.

Kredyt

Na ile brać i jak spłacać

Na jak długo brać kredyt i jak go spłacać? Zanim weźmiemy kredyt, musimy sobie odpowiedzieć na te i inne pytania.

SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU

Zlewozmywaki i baterie kuchenne

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Co miesiąc nowe projekty domów Prezentujemy 23 projekty z 8 pracowni architektonicznych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Numer 06/2008