Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 7/2009

(red.)

W tym numerze: *Projekty domów do rozbudowy, *Wentylacja na poddaszu, *Parapety zewnętrzne, *Światło dzienne pod dachem, *Co jest lepsze: pełne piętro czy poddasze, *Postarzanie podłóg szczotką, woskiem i olejem, *Kotły kondensacyjne - czy są warte swojej ceny, *Kto ma prawo pierwokupu, *Ile zyskasz, zamieniając okna nietypowe na typowe, *Informator rynkowy - 122 grzejniki płytowe żeberkowe i drabinkowe.

6727638 https bi
NOWOŚCI

Ciepłe i mocne drzwi, odporna płyta z włóknocementu, impregnat do drewna, kondensacyjna centrala grzewcza, schody dla ludzi z fantazją, szerokokątna żarówka LED, dziecięcy park wodny.

MĄDRY BUDUJE 2x LEPIEJ

Akademia Budowlana

Od marnotrawstwa do oszczędzania wody

Jak oszczędzać wodę w domu - Podczas drugiej debaty zorganizowanej przez naszą redakcję w ramach Akademii Budowlanej zastanawialiśmy się, jak zmniejszyć zużycie wody w domu, nie rezygnując z komfortu. Prezentujemy wystąpienia dwóch zaproszonych przez "Ładny Dom" ekspertów. Jednocześnie zapraszamy na kolej-ną debatę, poświęconą wentylacji - 22 czerwca, o godz. 12.00.

Kolejna inwestycja kapitałowa

Odzysk ciepła z wentylacji

Po co nam wentylacja - Ile można zarobić, inwestując w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Historie prawdziwe

Do czterech razy sztuka

Lepiej na swoim - Wznoszenie domu bywa wielkim wyzwaniem i nauką. Bohaterowie pierwszego reportażu byli pojętnymi uczniami, mieli tylko jeden problem - z trafieniem z wielkością domu. Życie wymusiło na nich kilka przeprowadzek i zaczynanie od nowa. Dopiero czwarty dom okazał się tym ostatecznym. Właściciele kolejnej historii już ze swej pierwszej w życiu budowy wyszli zadowoleni i nie planują żadnych zmian. Na razie...

WIZYTY

W nowym domu

Polska wieś spokojna - To dlatego właśnie bohaterowie tej opowieści zdecydowali się wynieść z wielkiego miasta, by w okolicy, którą już wcześniej znali i lubili, zbudować prawdziwie wiejski dom - w otoczeniu pól i łąk, jakby żywcem wyjętych z nastrojowych obrazów Chełmońskiego.

Trudny detal

Dach z wiórów - Wióry osikowe to materiał, który można dostosować nawet do najbardziej fantazyjnych kształtów dachu. Ale uwaga! Nie będą posłuszne każdemu wykonawcy - wymagają bowiem precyzji i cierpliwości.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Dom na dzisiaj i jutro - Wybierając projekt własnego domu, warto pomyśleć przyszłościowo i spróbować przewidzieć rozmaite życiowe sytuacje, które mogą nas zmusić do większej lub mniejszej modyfikacji miejsca zamieszkania. O ile to możliwe, szukajmy więc projektów zostawiających margines na rozbudowę albo na zmianę przeznaczenia niektórych pomieszczeń. Redakcyjni architekci prezentują i omawiają dwa takie projekty.

ABC dobrego domu

Mieszkać pod stromym, czy pod płaskim dachem? - Jak Polska długa i szeroka niemal wszędzie widać domy ze spadzistymi, a do tego nierzadko mocno urozmaiconymi dachami. Ich popularność nie jest do końca jasna, bo przecież właśnie takie budynki trudniej zbudować, utrzymać i umeblować. Czy istnieje sensowna alternatywa dla tego typu rozwiązań?

NA BUDOWIE

Okna

Zamiast nietypowych - Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję okien o niemal dowolnych kształtach. Za takie nietypowe okna więcej się jednak płaci, no i dłużej na nie czeka. Przed podjęciem decyzji warto więc dowiedzieć się, o ile tańsze będą okna typowe lub co można mieć dodatkowo za różnicę w cenie obu okien. Poprosiliśmy wybrane firmy o wycenę czterech nietypowych okien i porównanie ich z kosztem typowych.

Parapety

Miejsce dla kota i paprotki - Parapety okienne są we wnętrzu niemal tak samo ważnym detalem, jak wykończenie podłogi i barwa ścian. Ich dopasowanie do elementów pomieszczenia bywa trudne, zwłaszcza gdy nie robi tego architekt. Lepiej dwa razy pomyśleć, bo wymiana parapetu do łatwych nie należy.

Izolacje fundamentów

W pionie i poziomie - Nawet jeśli będziemy budować dom bez piwnic, trzeba zadbać o właściwą izolację fundamentów oraz odcięcie drogi, którą wilgoć z gruntu mogłaby przedostawać się do domu, a ciepło z domu - uciekać do gruntu.

Podłogi

Stare od nowości - Zamiast latami czekać, aż lśniący jak lustro parkiet nabierze patyny, można go sztucznie postarzyć, albo od razu położyć taki, który wygląda, jakby chodzili po nim już nasi dziadkowie.

Ogrzewanie

Co wybrać - tradycję czy kondensację - Kotły kondensacyjne są droższe niż tradycyjne, ale zużywają za to od nich znacznie mniej gazu, dzięki czemu opłaty za ogrzewanie mogą być nawet o 15-20% niższe.

Ciepła woda

Terma prawie jak termos - Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy to popularny i wygodny sposób na ciepłą wodę. Nie potrzebuje komina. Jest niedrogi i nie wymaga skomplikowanego montażu. Wystarczy go tylko podłączyć do prądu.

W DOMU

Poddasze

Wpuść światło na poddasze - Jednym z warunków wygodnego mieszkania na poddaszu jest doprowadzenie tam światła dziennego - i to w odpowiedniej ilości: ani za mało, ani za dużo. Można to zrobić, montując okna pionowe w ścianach szczytowych, wstawiając okna i świetliki w połać dachu albo budując lukarny.

Wykończenie

Ciężkie życie blatu - Powinien być odporny na wysoką temperaturę, wilgoć, zarysowania, zaplamienia i uderzenia. To całkiem spora lista wymagań, którym mało który blat jest w stanie w pełni sprostać.

Wentylacja grawitacyjna

Na pomoc słabej naturze - Bez dobrej wentylacji dom psuje się od środka, a mieszkańcy nie wiodą szczęśliwego życia. Wentylacja grawitacyjna nie jest łatwym sprzymierzeńcem w tej walce o racjonalną wymianę powietrza we wnętrzach.

WOKÓŁ DOMU

Oczko wodne

Czyste jak łza - Po założeniu oczka w ogrodzie wiele osób ma problemy z utrzymaniem czystości wody, jej właściwego składu i odczynu. Wymaga to sporo czasu i cierpliwości, a przede wszystkim wiedzy, jak zadbać o właściwą równowagę biologiczną jeziorka.

Ziemia w ogrodzie

Ziemia pod lupą - Zanim zaczniesz planować ogród, sprawdź, jaką masz na działce ziemię. Może się bowiem okazać, że rośliny, które chcesz posadzić, nie polubią twojej gleby.

Z życia wzięte

Pomysły na śmietnik - Z reguły nie chwalimy się swoim śmietnikiem, bo po prostu nie ma czym. Są jednak wyjątki...

GORĄCA LINIA

Żeby prąd nie poraził

Elektryczny zamiast ręcznego

Drzwi z bezpieczną szybą

Dom zaplątany w winie

Paragrafy

Nieruchomość

Prawo pierwokupu - Gdy już upatrzysz sobie nieruchomość do kupna, sprawdź, czy ktoś nie ma praw do nabycia jej przed tobą.

INFORMATOR RYNKOWY

Loża ekspertów

Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy rozmawiają na temat rynku grzejników łazienkowych i pokojowych.

Grzejniki

Przegląd produktów

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Prezentacja 12 projektów z 8 pracowni architektonicznych.

Skomentuj:

Numer 7/2009