Numer 9/2009

(red.)

W tym numerze: *Jak ukryć zbiornik z gazem, *Nowe produkty ze styropianu, *Dom ogrzewany powietrzem, *Plusy i minusy wentylacji z odzyskiem ciepła, *Przepis na dobrą podłogę na gruncie, *Czym ogrzewać dom i wodę, gdy nie ma gazu - siedem propozycji, *Nowa blacha na starym dachu, *Własny tor do gry w bule, *Jak łączyć i dzielić działki, by zyskały na wartości, *Informator rynkowy: 154 kominki - nastrojowe i gorące

Ładny Dom - numer wrześniowy
Ładny Dom - numer wrześniowy
Ładny Dom
NOWOŚCI

System sterujący oknami aluminiowymi, szybkoschnące i bezzapachowe farby, klamra do dachówek, wydajne kolektory, kondensacyjne kotły gazowe, energooszczędne okna, wanny i baterie.

MĄDRY BUDUJE DWA RAZY LEPIEJ

Trwa nowa edycja naszej Akcji

Do udziału w naszej Akcji wciąż zachęcamy wszystkich, którzy są mądrzy i budują lepiej, niż na to pozwalają budowlane przepisy. Mamy dla na nich atrakcyjne rabaty i promocyjne oferty.

Historie prawdziwe

Dom na miarę

Za sprawą deweloperów

Własny kawałek podłogi - Przeszkody czasem wychodzą nam na dobre. Bohaterowie pierwszego reportażu mieli zbyt ciasną działkę, by wznieść na niej dom według projektu gotowego. Zapłacili więc więcej za projekt indywidualny, ale w zamian mają budynek w pełni spełniający ich oczekiwania. Właściciele z drugiej historii szukali mieszkania, ale były za drogie. Kupili więc dom, realizując tym samym marzenia. U źródeł trzeciego domu leżało służbowe mieszkanie. Tanie, wygodne, ale... Błogi spokój też bywa przeszkodą, którą warto pokonać.

WIZYTY

W przebudowanym domu

Pięć miesięcy na remont - Trzeba było naprawdę sporej wyobraźni i samozaparcia, by w znajdującym się w opłakanym stanie domu stojącym na przedwojennym wrocławskim osiedlu Maślice zobaczyć atrakcyjne miejsce do życia dla trzypokoleniowej rodziny. Decyzja zapadła błyskawicznie, a szybki i mądry remont przywrócił to miejsce do życia.

Trudny detal

Bardzo strome schody - Przystosowanie poddasza do zamieszkania wymaga wybudowania bezpiecznych schodów, co czasem bywa niełatwym zadaniem.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Dla osób bardzo rodzinnych - Stworzenie siedziby dla rodziny, w której jest więcej niż dwoje dzieci, nie polega na prostym zwiększeniu liczby sypialni. Trzeba jeszcze tak obmyśleć przestrzeń, by zapewnić wszystkim domownikom zarówno wystarczająco dużo miejsca do bycia razem, jak i wzajemnego odpoczynku od siebie.

ABC dobrego domu

Dobre strony okna - Współczesne technologie umożliwiają projektowanie w domu okien o niemal dowolnych kształtach, wielkościach i formach. Mimo to w naszym budownictwie jednorodzinnym wciąż przeważnie albo nie korzysta się z tych dobrodziejstw dzisiejszych technologii, albo robi to bez odpowiedniej wiedzy i wyobraźni.

NA BUDOWIE

Ogrzewanie

Gdy nie ma gazu - Właściciele domów pozbawieni dostępu do gazu ziemnego mają spory wybór paliw do ogrzewania budynków - węgiel, drewno i pelety, gaz płynny, olej opałowy, prąd, kolektory słoneczne, pompy ciepła... Decyzja stanowi kompromis między ceną, wygodą i bezpieczeństwem, a podejmując ją, trzeba jeszcze wybrać właściwe urządzenie grzewcze oraz wziąć pod uwagę sposób przygotowywania ciepłej wody. W obszernym artykule pomagamy ogarnąć wszystkie te zagadnienia.

Rolety zewnętrzne

Zalety rolety - Na co dzień chroni dom przed ciekawością ludzi i ulicznym hałasem, pozwalając zyskać prywatność i spokój. Zimą umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania, a w czasie upałów zapewnia we wnętrzach przyjemny chłód.

Styropian

Cieplej o styropianie - Jest znany już od ponad pół wieku, a powstał dzięki zamknięciu 98 procent powietrza w dwóch procentach polistyrenu. Ten ekonomiczny i najczęściej stosowany materiał izolacyjny służyć może do ocieplania każdego miejsca w domu.

Podłoga na gruncie

Podłoga solidniejsza od banku - Aby ciepło z domu nie uciekało do gruntu, a wilgoć z gruntu nie przedostawała się do wnętrz, musimy odpowiednio zaizolować podłogę. Jeśli od razu tego dobrze nie zrobimy, późniejsze zmiany będą praktycznie niemożliwe.

Wentylacja mechaniczna

Blaski i cienie rekuperacji - Wentylacja mechaniczna stanowi nieraz klucz do przyjemnego życia w domu. Zapewnia nam przede wszystkim komfort, zdrowie i oszczędność energii, ale także mniej kurzu i ulicznego hałasu w pokojach.

W DOMU

Ogrzewanie

Ciepło pompowane z powietrza - Otaczające nas powietrze może stać się głównym źródłem ciepła do ogrzewania domu i wody. O ile kupimy powietrzną pompę ciepła. Jest stosunkowo tania w instalacji, a przede wszystkim - w eksploatacji.

Gaz płynny

Gdzie ukryć zbiornik - Gdy zdecydujemy się na korzystanie w domu z gazu płynnego, musimy rozstrzygnąć, co zrobić ze zbiornikiem na to paliwo. Duża biała cysterna na środku trawnika stanowi wątpliwą ozdobę ogrodu.

Wymiana pokrycia

Ratowanie starego tynku - Tynk zdobi budynek, ale i chroni ściany przed zniszczeniem. Gdy więc pojawią się na nim spękania czy rysy, należy jak najszybciej interweniować.

Wymiana pokrycia

Nowa blacha na starym dachu - Wymiana pokrycia dachowego na nowe z blachy wymaga wyboru materiałów odpowiedniej jakości i zatrudnienia bardzo dobrych fachowców.

WOKÓŁ DOMU

Mała architektura

Trzy altany - Dobra altana powinna pasować do wielkości i charakteru ogrodu - swoją konstrukcją, funkcją, materiałem, wielkością i kolorem. Prezentujemy trzy realizacje.

Mała architektura

Wejście do ogrodu - Brama wiodąca do ogrodu powinna przede wszystkim zapraszać spragnionych relaksu w ciszy i zieleni - może tonąć w kwiatach, mogą ją porastać pnącza, może mieć efektowny kształt...

Rekreacja

Być jak najbliżej świnki - Powoli przywykamy do widoku osób rzucających w parkach metalowe kule. Gra w bule od ładnych paru lat znajduje się w szerokim zestawie rozrywek na ciepłe, letnie dni. Można się nią z powodzeniem zająć również we własnym ogrodzie.

Konkurs

Mój bulodrom - Każdy, kto grywa w bule i zechce nam coś o tym napisać, może wygrać atrakcyjne nagrody!

GORĄCA LINIA

Ogrodzenie z klinkieru

Kocioł większy czy mniejszy

Szyba do wymiany

PARAGRAFY

Nieruchomości

Łączenie i dzielenie działek - Małe parcele o nietypowych kształtach to zmora polskiej rzeczywistości podziału gruntów. Jak pokonać tego "potwora"?

INFORMATOR RYNKOWY

Loża ekspertów

Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy rozmawiają o rynku kominków w Polsce.

Kominki: powietrzne, z płaszczem wodnym, wolno stojące

Przegląd produktów

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Prezentacja 16 projektów z 10 pracowni architektonicznych.

Skomentuj:

Numer 9/2009