Wpływ ustawienia domu na nasłonecznienie wnętrz - cykl ABC dobrego domu
Pomieszczenia, w których przebywają ludzie, powinny mieć zapewniony dostęp do światła dziennego. Jego odpowiednia dawka zależy od usytuowania domu na działce i powierzchni okien.
Wskazane by było, aby w okresie jesienno-zimowym wszystkie pomieszczenia mieszkalne "łapały" chociaż na chwilę trochę bezpośredniego światła słonecznego. Zdaję sobie sprawę z tego, że to trudne do osiągnięcia - szczególnie w dużych domach.
Najkorzystniejsze światło będzie z kierunku wschodniego i południowego. Z tej strony warto sytuować sypialnie, pokoje dzieci czy pokój dzienny. Trochę mniej korzystny jest kierunek zachodni. Zachodzące słońce świeci nisko i intensywnie. Duże okna z tej strony mogą prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń, szczególnie latem. Ponadto niewskazane jest sytuowanie od zachodu pomieszczeń związanych z pracą w domu (kuchnia, gabinet). Nisko świecące słońce odbija się od blatów i ścian, powodując olśnienie. Konieczne stają się zabezpieczenia w postaci rolet, żaluzji czy też - na etapie projektu - zaplanowanie nawisów budynku, głębokich zadaszeń, balkonów lub odpowiednio ukształtowanych okien. Dlatego gabinet czy kuchnię lepiej jest lokować od północy niż od zachodu, bo to pozwala uniknąć wymienionych zabiegów. Od północy warto też sytuować wszystkie pomieszczenia "wrażliwe" na światło. Do nich zalicza się na pewno spiżarnię, w której nawet powinno być ciemno, i która powinna mieć stabilną temperaturę niezależnie od pory roku. Również wszelkie pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenie na kocioł grzewczy czy pralnia nie potrzebują światła. Można je wszystkie lokować od północy, nawet w ogóle rezygnując z okien. Północ to również dobra strona na sytuowanie garażu i wejścia. Zwłaszcza wielkie pudło garażu (szczególnie takiego na dwa samochody) najlepiej jest wyrzucić na najmniej atrakcyjną, północną ścianę, zostawiając miejsce na pozostałych trzech ścianach na ważniejsze pomieszczenia.
Najmniej korzystnym miejscem na lokowanie wejścia do domu jest ściana zachodnia. A to z powodu wiatru - z tego kierunku wieje w Polsce najczęściej. Jak bardzo uciążliwa jest walka z wiatrem w zimne deszczowe dni, potwierdzą z pewnością wszyscy posiadacze drzwi wejściowych od zachodu. To dla nich przede wszystkim wymyślono przedsionek.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Zagospodarowanie działki - wpływ otoczenia na dom
Jak dostosować architekturę domu do otoczenia
Planowanie domu: słońce na działce i w domu
Usytuowanie domu na działce - cykl ABC dobrego domu
Wpływ ustawienia domu na ogród i taras - cykl ABC dobrego domu
Jak kupić dobrą działkę budowlaną?
Czy działki budowlane drożeją? Średnie ceny działek budowlanych w 2019 r.
Zakup działki - pierwszy krok do budowy domu. Na co zwrócić uwagę