Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wpływ ustawienia domu na nasłonecznienie wnętrz - cykl ABC dobrego domu

Tekst: architekt Janusz Kaczorek

Pomieszczenia, w których przebywają ludzie, powinny mieć zapewniony dostęp do światła dziennego. Jego odpowiednia dawka zależy od usytuowania domu na działce i powierzchni okien.

Okna narożne to dobry sposób na wykorzystanie naturalnego światła.
Okna narożne to dobry sposób na wykorzystanie naturalnego światła. W pokoju doświetlonym z trzech stron świata słońca na pewno nigdy nie zabraknie
Fot. Bartosz Makowski
Pomieszczenia mieszkalne powinny dostać odpowiednią dawkę słońca. W okresie jesienno-zimowym słoneczne promienie mają szczególnie pozytywny wpływ na mikroklimat domu, ogrzewając wnętrze, osuszając ściany czy dezynfekując pomieszczenia. Nie wspominając o korzystnym oddziaływaniu na psychikę mieszkańców. Z tych powodów w wielu badaniach wskazuje się na konieczność zapewnienia światła słonecznego w głównych pomieszczeniach domu. Dotyczy to szczególnie pokoju dzieci - gdzie zaleca się zimą (na początku lutego) od 90 do 210 minut nasłonecznienia (badania szwajcarskie). Według tych samych badań pokój dzienny powinien być oświetlony od 60 do 120 minut, a sypialnie 30-60 minut.

Wskazane by było, aby w okresie jesienno-zimowym wszystkie pomieszczenia mieszkalne "łapały" chociaż na chwilę trochę bezpośredniego światła słonecznego. Zdaję sobie sprawę z tego, że to trudne do osiągnięcia - szczególnie w dużych domach.

Najkorzystniejsze światło będzie z kierunku wschodniego i południowego. Z tej strony warto sytuować sypialnie, pokoje dzieci czy pokój dzienny. Trochę mniej korzystny jest kierunek zachodni. Zachodzące słońce świeci nisko i intensywnie. Duże okna z tej strony mogą prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń, szczególnie latem. Ponadto niewskazane jest sytuowanie od zachodu pomieszczeń związanych z pracą w domu (kuchnia, gabinet). Nisko świecące słońce odbija się od blatów i ścian, powodując olśnienie. Konieczne stają się zabezpieczenia w postaci rolet, żaluzji czy też - na etapie projektu - zaplanowanie nawisów budynku, głębokich zadaszeń, balkonów lub odpowiednio ukształtowanych okien. Dlatego gabinet czy kuchnię lepiej jest lokować od północy niż od zachodu, bo to pozwala uniknąć wymienionych zabiegów. Od północy warto też sytuować wszystkie pomieszczenia "wrażliwe" na światło. Do nich zalicza się na pewno spiżarnię, w której nawet powinno być ciemno, i która powinna mieć stabilną temperaturę niezależnie od pory roku. Również wszelkie pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenie na kocioł grzewczy czy pralnia nie potrzebują światła. Można je wszystkie lokować od północy, nawet w ogóle rezygnując z okien. Północ to również dobra strona na sytuowanie garażu i wejścia. Zwłaszcza wielkie pudło garażu (szczególnie takiego na dwa samochody) najlepiej jest wyrzucić na najmniej atrakcyjną, północną ścianę, zostawiając miejsce na pozostałych trzech ścianach na ważniejsze pomieszczenia.

Najmniej korzystnym miejscem na lokowanie wejścia do domu jest ściana zachodnia. A to z powodu wiatru - z tego kierunku wieje w Polsce najczęściej. Jak bardzo uciążliwa jest walka z wiatrem w zimne deszczowe dni, potwierdzą z pewnością wszyscy posiadacze drzwi wejściowych od zachodu. To dla nich przede wszystkim wymyślono przedsionek.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wpływ ustawienia domu na nasłonecznienie wnętrz - cykl ABC dobrego domu