Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacz centralny i szufelka automatyczna

Odpowiada: Monika Stypińska

W nowym domu będę miała zamontowany odkurzacz centralny. Zastanawiam się, czy oprócz zwykłych gniazd warto zamontować jeszcze specjalną szufelkę w kuchni?

Po naciśnięciu nogą przycisku na szufelce podmiecione śmieci zostaną automatycznie wciągnięte do systemu centralnego odkurzania.
Po naciśnięciu nogą przycisku na szufelce podmiecione śmieci zostaną automatycznie wciągnięte do systemu centralnego odkurzania.
Fot. Beam
Rodzaje szufelek

Szufelka automatyczna to specjalny rodzaj gniazda ssącego, które stosuje się w instalacji centralnego odkurzania. Umożliwia szybkie sprzątnięcie śmieci - wystarczy podmieść je szczotką, by zostały wciągnięte do środka. Stąd zanieczyszczenia wędrują przewodami do pojemnika lub worka w odkurzaczu centralnym.

Aby uruchomić system, należy nacisnąć nogą przełącznik na szufelce.

Najczęściej montuje się ją w kuchni w cokole szafki, dlatego zwykle w folderach określana jest jako szufelka meblowa lub przypodłogowa. Równie chętnie instaluje się ją w przedpokoju lub wiatrołapie, w cokole szafy na ubrania. Dzięki temu można błyskawicznie usunąć piasek z butów bądź brud naniesiony przez zwierzęta domowe. Wystarczy tylko mieć w szafie schowaną małą zmiotkę.

Na rynku dostępne są też szufelki umieszczane bezpośrednio w ścianie. Jest to gniazdo-szufelka, które pełni dwie funkcje - tradycyjnego gniazda ssącego, do którego wkładamy wąż do odkurzania, oraz szufelki umożliwiającej bezpośrednie zasysanie kurzu i piasku z podłogi. Zmiana funkcji, na przykład z szufelki na gniazdo, następuje przez otwarcie klapki gniazda. Gdy chcemy użyć szufelki, tę samą klapkę przesuwa się pionowo do góry, uruchamiając odkurzacz. Niektórzy użytkownicy zwracają jednak uwagę na to, że szczelina na śmieci jest w takim modelu trochę za wąska, by szybko usunąć je z podłogi.

Ciekawym rozwiązaniem, które niedawno pojawiło się w sprzedaży, jest automatyczna szufelka ścienno-meblowa. Jak sama nazwa wskazuje, można ją zamontować zarówno w cokole szafki kuchennej czy szafy ubraniowej, jak i w ścianie.

Odpowiedni montaż

Instalację odkurzacza centralnego najlepiej wykonać w trakcie budowy domu, na etapie stanu surowego. Podejście pod szufelkę meblową lub ścienną wyprowadza się w zaplanowanym miejscu i zasłania specjalną zaślepką montażową. Dopiero gdy zostaną zakończone wszystkie prace wykończeniowe, łączy się szufelkę z instalacją - model meblowy za pomocą rury elastycznej i metalowych opasek, a gniazdo-szufelkę jak typowe gniazda ssące.

Uwaga! Nie zaleca się montażu szufelki meblowej za pomocą sztywnych kształtek PVC, gdyż takie połączenie uniemożliwiłoby jakąkolwiek korektę jej położenia.

Z tworzywa lub ze stali

Zdecydowana większość szufelek wykonana jest z tworzywa, lecz można również znaleźć modele ze stali nierdzewnej. Są one jednak mniej popularne ze względu na wyższą cenę. Gniazdo-szufelki oferowane są w kolorze białym oraz w dwóch odcieniach beżu. Natomiast szufelki przypodłogowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej: od białego, beżowego i czarnego, poprzez srebrny, do odcieni drewnopodobnych.

Jeśli po jakimś czasie zmienimy wystrój kuchni lub przedpokoju, wystarczy dokupić do szufelki przypodłogowej maskownicę (np. czarną lub w kolorze stali nierdzewnej). Dzięki temu dopasujemy jej wygląd do nowego wyposażenia lub dodatków w pomieszczeniu.

Koszty zakupu

Cena szufelki meblowej zależy od wybranego koloru i materiału. Najtańsze są modele z tworzywa sztucznego w kolorze białym - 150-170 zł. Za drewnopodobną zapłacimy już 240 zł. Szufelki ze stali szlachetnej z kompletem przyłączeniowym do instalacji to koszt od 270 do nawet 490 zł. Na maskownicę wydamy zaś nie więcej niż 45 zł. Jeśli zdecydujemy się na wersję ścienno-meblową, zapłacimy około 195 zł. Zakup gniazdo-szufelki to koszt około 190-240 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacz centralny i szufelka automatyczna